Луїс Кузен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Луїс Кузен (Луїджі Прімо)
Louis Cousin
При народженніLouis Cousin
Народження1606(1606)
Брюссель (можливо)
Смерть1668(1668)
 Брюссель, Бельгія
Національністьнідерландець
КраїнаПівденні Нідерланди
Жанрживопис
Діяльністьхудожник
Напрямокбароко
Роки творчості1621-1667
Покровительпапи римські, ерцегцог-управитель Південних Нідерландів
Впливфламандські портретисти і декоратори
ЧленBentvueghels
Творирелігійний живопис, портрети, ескізи-картони до килимів
Роботи в колекціїМузей витончених мистецтв, Музей історії мистецтв, Королівські музеї витончених мистецтв[1], Художній музей Волтерс і Королівський палац у Мадриді

CMNS: Луїс Кузен у Вікісховищі

Луїс Кузен або Луїджі Прімо (англ. Luigi Primo 1606 (можливо), Брюссель — 1668) — фламандський художник XVII ст., що тривалий час працював у Італії, де отримав італьянізоване ім'я Луїджі Прімо. Представник стилю бароко.

Життєпис

Точної дати і місця народження не збережено. За припущеннями місцем народження міг бути Брюссель. Первісну художню освіту здобув у майстерні художника Гілліса Клессінса молодшого (відомо, що працював у нього 1617 року). Відомо, що рано покинув батьківщину. За відомостями від історіографа Йоахима фон Зандрарта продовжив працю в Парижі. Від 1621 року збережена звістка про його перебування у Римі.

Тридцять років у Італії

Перебуваючи у Римі, увійшов до складу товариства «Перелітні птахи», де отримав прізвисько «Язичник» та «Шляхетний» за церемонність і ввічливість поведінки. Згодом його прізвище перевели на італійський манер як Луїджі Прімо. Під цим італьянізованим ім'ям він працював у Італії більше тридцяти років.

Брався за релігійний живопис, створив низку вівтарів та фресок на біблійні сюжети. Першу відомість йому як художнику принесло створення фрески у бічному вівтарі римської церкви Санті Доменіко е Сісто. Серед ранніх творів — образ для каплиці св. Катерини в церкві Санта-Марія-Маджоре. Відтоді він почав отримувати замови від церковних громад і забезпечених кіл папської столиці.

Італійський біограф

Згадки про художника залишив також італійський біограф Джованні Баттіста Пассері (бл. 1610-1678). За його свідоцтвами, художник Луїс Кузен відрізнявся хтивістю і витрачав великі суми грошей на жінок і секс, що не сприяло збагаченню художника. Пассері не знав, що холодність художника відбивається холодністю і у творчості, що кепсько відбивається на художній продукції.

Луїс Кузен покидав Рим і відбував на прощу у монастир Лорето, де створив вівтарну картину для церкви Санта Маргеріта. Потім працював у місті Пезаро. Відомо, що він відвідав і Венецію, де створив низку портретів.

Повернення у Рим

Ще наприкінці понтифіката папи римського Іннокентія Х він повернувся до Рима. Художник був серед перших, хто створив парадний портрет спадкоємця папського престола, нового папи Олександра VII.

1650 року його обрали членом гільдії св. Луки. А на два роки (1651-1652) йому довірили керівництво академією.

В Брюсселі

Художник відбув у Брюссель, що був на той час резиденцією ерцгерцогі, іспанських уравителів провінції Іспанські Нідерланди. Про художника з великим досвідом роботи у папському Римі вже знали, тому він тримав у Брюсселі численні замови на офіційні портрети. Серед його творів цього періоду біблійні і історичні композиції.

Не обійшли його і замови на створення картонів для гобеленів, відомої художньої галузі фламандської економіки і художньої практики. Наближеність художника до двору управителів провінції та створення килимових картонів для короля Іспанії сприяло тому, що Луїс Кузен отримав привілей не сплачувати податків королю. В Брюсселі мав власну майстерню, куди брав учнів і помічників.

Галерея

Див.також

Джерела

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Луїс Кузен

  1. https://www.fine-arts-museum.be/nl/de-collectie/artist/cousin-louis-1