Кримський інжир

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Файл:Qirim inciri.jpg
Антології «Кримський інжир» і «Кримський інжир. Демірджі», до яких увійшли твори фіналістів конкурсу 2018 (зліва) і 2019 (справа) років.

Кримський Інжир / Qırım İnciri — літературний українсько-кримськотатарський конкурс для поетів, прозаїків і перекладачів та однойменний фестиваль. Конкурс було засновано у липні 2018 року, а перший фестиваль відбувся наприкінці 2018 року.[1] Конкурс покликаний сприяти поширенню та розвитку кримськотатарської мови та літератури, актуалізувати тему Криму та кримських татар в українській літературі, сприяти появі взаємних перекладів для глибшого взаємного пізнання двох культур. Ідея створення належить Кримському Дому. У травні 2019 року було презентовано українсько-кримськотатарську антологію «Кримський інжир», у яку увійшли твори фіналістів першого конкурсу.[2] Ця антологія, а також наступна «Кримський інжир. Демірджі», до якої увійшли твори фіналістів конкурсу 2019 років, були видані Видавництвом Старого Лева.[3]

Номінації

  1. Проза про Крим українською мовою;
  2. Проза кримськотатарською мовою (без тематичних обмежень);
  3. Поезія про Крим українською мовою;
  4. Поезія кримськотатарською мовою (без тематичних обмежень);
  5. Дитяча література про Крим;
  6. Переклад художнього твору з української на кримськотатарську та навпаки.

Журі конкурсу

Фестиваль «Кримський Інжир»

Фестиваль «Кримський Інжир» є підсумком щорічного однойменного конкурсу, в рамках якого відбувається оголошення та нагородження переможців та фіналістів конкурсу. У програмі фестивалю презентації книг, дискусії, читання найкращих творів конкурсантів, публічні виступи відомих письменників і поетів, книжковий ярмарок та літературно-музичні перформанси. У 2018 році почесним гостем фестивалю стала Бідіша, британська письменниця, кінорежисерка, правозахисниця, телеведуча та журналістка. У 2019 році фестиваль розпочався з урочистої церемонії нагородження, яка відбулася в Будинку звукозапису Українського радіо. Нагороди переможці отримували з рук знакових особистостей — кримського режисера, донедавна політв'язня путінського режиму Олега Сенцова, відомого українського колумніста, публіциста і письменника Віталія Портнікова, ексвиконувачки обов'язків міністра охорони здоров'я України Уляни Супрун, головного редактора українського інформресурсу «Українська правда» Севгіль Мусаєвої, українського музичного продюсера Ігоря Кондратюка та інших відомих персон[4]. В рамках відкриття фестивалю відбулася прем'єра концерту для фортепіано з оркестром Ансамблю класичної музики імені Бориса Лятошинського Національного будинку органної та камерної музики України (композитор Усеїн Бекіров, диригент Ігор Андрієвський, солістка Ольга Савайтан).

Примітки

  1. З чим їдять кримський інжир? Питання та відповіді про перший україно-кримськотатарський літературний фестиваль у Києві. QHA media (укр.). 30 листопада 2018. Процитовано 27 лютого 2020.
  2. У Києві презентували українсько-кримськотатарську антологію «Кримський інжир». Крым.Реалии (укр.). Процитовано 27 лютого 2020.
  3. «Крымский инжир. Демирджи»: «Не потерять связь с Крымом». Крым.Реалии (рос.). Процитовано 4 лютого 2021.
  4. Який на смак «Кримський інжир»?. day.kyiv.ua (ua) . Процитовано 13 березня 2020.

Посилання