Фатіха Аїтова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 23:36, 30 травня 2021, створена CommonsDelinker (обговорення | внесок) (Вилучив файл Girl_pupils_of_Fatikha_Aitova_Tatar_school.jpg, оскільки він був вилучений з Wikimedia Commons користувачем JuTa. Причина: No source specified since 18 May 2021.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фатіха Аїтова
тат. Фатиха Аитова
Файл:Ф. Г. Аитова.jpg
Ім'я при народженніФатиха Абдулвалиевна Яушева
Народилася1886
Троїцьк, Троїцький повітd, Оренбурзька губернія, Російська імперія
Померла1942
Казань, РРФСР, СРСР
ПохованняТатарське кладовище в Ново-Татарській слободі Казані
Країна Російська імперія
 Російська СФРР
 СРСР
Національністьтатарка
Діяльністьмеценатка, Seraphic Doctor, філантропка
Знання мовтатарська і російська
ЗакладFatixa Ğäyetevä Schoold
Посададиректор школи[d]
Конфесіяіслам
РідYaushev familyd
БатькоAbdulvali Yaushevd
МатиМагдуда Яушева[1]
РодичіMullagali Yaushevd і Farid Seiful-Mulyukovd
У шлюбі зСулейман Мухамметзянович Аїтов
Дітитроє


Фатіха Абдулваліївна Аїтова (тат. Фатиха Габделвәли кызы Аитова (Яушева); 18661942) — татарська меценатка і просвітителька, засновниця першої в Казані жіночої гімназії.

Життєпис

Фатіха Аїтова народилася 1866 року в родині Абдулвалі Яушева, купця першої гільдії з міста Троїцька (нині — Челябінської області Росії) Родина Яушевих була серед активних учасників та спонсорів обновленського мусульманського руху джадидів й активно підтримувала відкриття новометодних шкіл.

У 1887 році Фатіха вийшла заміж за Сулеймана Аїтова, підприємця і громадського діяча, представника багатої казанської сім'ї Аїтових[2].

У 1897 році Аїтова за власні кошти відкрила в Казані початкову школу для дівчаток з бідних родин. Школа розташовувалася в Суконній слободі[3]. Спочатку в школі велося навчання рукоділлю — вишивання, в'язання. У 1899 році Аїтова розширила навчальний заклад, навчання в ньому стало вестися в чотирьох класах. Нова частина школи працювала на території сучасної вулиці Габдулли Тукая, серед предметів навчання з'явилася кулінарія. Школа проіснувала три роки.

У 1906 році Фатіха Аїтова отримала великий спадок після смерті її батька Абдулвалі Яушева. Значну частину цих коштів вона вклала у створення нової жіночої школи, відкриття якої відбулося 27 серпня 1909 року.[4] У перший рік у школі навчалося 85 учениць, пізніше число школярок зросло, причому в школу почали вступати учениці, що жили за межами Казані. В 1911 році в школі навчалося до 120 учениць. В 1913—1914 роках у школі було п'ять класів, а в них навчалося 220 учениць.

У 1916 році після декількох безуспішних спроб Фатіха Аїтова, нарешті, отримала дозвіл на реорганізацію школи в приватну гімназію. Перед цим вона разом з чоловіком протягом трьох років подорожували Європою, вивчаючи досвід роботи гімназій в Австро-Угорщині (Прага, Відень) та Німеччині (Берлін).[3] В перший же рік до гімназії було прийнято 230 учениць. Був відкритий пансіонат для дітей з малозабезпечених сімей та приїжджих.

В гімназії Аїтової викладалися віровчення, російська мова, історія загальна і вітчизняна, географія загальна і Росії, математика, алгебра, фізика, природознавство, анатомія, фізіологія, гігієна, педагогіка, чистописання російська і татарська, малювання та рукоділля.[4] Заняття в гімназії велися іноземними мовами: арабською, німецькою, англійською, французькою і перською.

24 квітня 1917 року Фатіха Аїтова брала участь у першому Всеросійському з'їзді мусульманок, який пройшов у Казані[5]

Після Жовтневого перевороту більшовиків гімназія та інше майно Фатіхи Аїтової було націоналізовано радянською владою. Гімназія була перетворена на татарську школу другого ступеня.[4]

Сама Ф. Аїтова в ході Громадянської війни евакуювалася до Омська, потім жила в Баку.[5] Їй не було призначено пенсію, незважаючи на клопотання керівництва Татарської АРСР.[3]

Останні роки життя Фатіха Аїтова провела під опікою сім'ї свого сина в Москві. Всі троє її дітей були репресовані радянською владою.[3]

Фатіха Аїтова померла в 1942 році в Казані і похована на цвинтарі біля Ново-Татарської слободи.

Відомі випускниці школи Фатіхи Аїтової

  • Садікова Сара Гарифівна — композиторка, актриса, співачка[3].
  • Рахманкулова Мар'ям Маннанівна — оперна співачка, композиторка.

Пам'ять

На честь Фатіхи Аїтової названа гімназія № 12 з татарською мовою навчання, що розташована в Московському районі Казані[6].

Примітки