Казань

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Казань
Герб Прапор
Герб Казані
Башта Сююмбике, Спаська башта Кремля, мечеть Кул-Шаріф, палац хліборобів, Богоявленський собор, Кремль
Башта Сююмбике, Спаська башта Кремля, мечеть Кул-Шаріф, палац хліборобів, Богоявленський собор, Кремль
Розташування міста Казань
Основні дані
Країна Татарстан
Засноване бл. 1005
Населення 1 205 651 (2015)
Площа міста 425.2 км²
Поштові індекси 420xxx
Міська влада
Веб-сторінка http://kzn.ru/
Мер міста Ільсур Метшин

Commons-logo.svg Казань у Вікісховищі

Каза́нь (рос. Казань, тат. Казан ,Qazan) — історичне місто Татарстану, захоплене Московією. Зараз під контролем сучасної Росії, столиця Республіки Татарстан. Розташоване на річці Волга. Має декілька університетів. Населення — 1,205 млн жителів (2015).

Географія[ред.ред. код]

Протяжність міста з півночі на південь - 29 км , із заходу на схід - 31 км . Місто в західній , центральній і південно-західній частині виходить на річку Волгу на протязі близько 15 км . У Казані є один міст через Волгу - на межі західної території міста . Річка Казанка протікає з північного сходу на захід через середину міста та ділить Казань на дві співмірні по території частини - історичну південніше річки і більш нову зарічну на північ . Дві частини міста пов'язані п'ятьма дамбами і мостами , а також лінією метрополітену. Характер рельєфу міста - рівнинно - горбистий . У центральній частині міста є низинні рівнини Забулачьє , Предкабаньє, Закабаньє, піднесена рівнина Арськ поле і виділяються окремі пагорби - Кремлівський ( Кремлівсько - Університетський ) , Марусовскій , Федосіївский , Перша і Друга гора , Аметьєво , Ново- Татарської слободи та ін. У напрямку на південний схід і схід територія міста в цілому плавно підвищується , і великі житлові масиви Горки , Азино , а також Нагорний , Дербишкі розташовані на ізовисотах 20-40 метрів і вище , ніж частина історичного центру , південно-західні райони і Заріччя . У Заріччя виділяється Зілантова гора , а також пагорби селищ на півночі міста. У різних місцях є яри і подібні їм локальні витягнуті пониження місцевості. Територія міста характеризується дуже значною часткою водних поверхонь . Смуга частини акваторії Волги шириною понад 2 км (вздовж західного кордону міста) , а також переважно мілководні закінчення і нове гирлі річки Казанка шириною близько 1,5 км (повністю всередині території міста) сформувалися при появі Куйбишевського водосховища в середині XX століття замість в рази більше вузьких природніх ширин річок. Також до числа водних поверхонь міста входять : система з трьох великих озер Кабан - Нижній (Близький ), Середній , Верхній ( Дальній), що починається в центрі міста і йде на південь, менші озера на периферії Леб'яже , Глибоке , Блакитні і т. д. , малі водойми в різних місцях (у тому числі незвичайні посеред кварталів багатоповерхового масиву Нове Савінова ) , рукотворні озера Смарагдове, Комсомольське , канал Булак в центрі міста , невеликі річки Нокса , Суха та інші на периферії. Від колишнього гирла річки Казанка залишилася невелика стариця . В акваторії Волги є невеликі острови Маркіз та інші. У південно-східній та східній частині Заріччя біля річки Казанка є заболочені незначні нестабільні острівці і заливні заплавні луки. Уздовж берегів Волги і Казанки в ряді місць є дамби гідрозахисту . Рівні Волги та Казанки в місті часом коливаються до декількох метрів залежно від пори року і деяких окремих років в цілому і дуже сильно залежать від діяльності Волзької ГЕС (фактично визначаються нею) . Зокрема , влітку 2010 року рекордне зниження рівня води водосховища від середніх за півстоліття значень сильно оголило берега Волги і тимчасово звузило закінчення і гирло Казанки практично до природніх ширин .

Історія[ред.ред. код]

Населення[ред.ред. код]

Населення (2005):

 • 1,116 млн осіб у межах міста (8-е місце в РФ)
 • 1,138 млн осіб у межах муніципальної зони (6-е місце в РФ)
 • 1,360 млн осіб в агломерації (9-е місце в РФ).

За неофіційними даними наявне населення власне міста налічує 1,400-1,450 млн осіб (разом із студентами й іншими громадянами, не прописаними в місті). Наприкінці 2007 року оголошено, що керівництво міста і республіки планують заходи щодо міського розвитку з доведенням чисельності населення до 1,5 млн осіб до 2040–2050 року.

Адміністративний поділ[ред.ред. код]

Муніципальне утворення м. Казані в цілях підвищення ефективності управління розділено на 7 адміністративних районів:

 • Авіабудівний
 • Вахітовський
 • Кіровський
 • Московський
 • Ново-Савіновський
 • Приволзький
 • Радянський

Економіка[ред.ред. код]

Казань — великий промисловий і торговий центр. Серед основних виробничих підприємств міста:

 • Казанське авіаційне виробниче об'єднання імені Горбунова
 • Казанський вертолітний завод
 • Казаньоргсинтез
 • Казанський оптико-механічний завод
 • Казанське моторобудівне виробниче об'єднання (КПМО)
 • Казанський миловарний завод (Нефіс-косметікс)
 • Казанський пивоварний завод («Червоний Схід»)
 • Казанський завод гумотехнічних виробів (ВАТ КВАРТ)
 • Казанський завод теплоприладів (Теплоконтроль)
 • Кондитерська фабрика ЗАРЯ

За радянських часів Казань було «закрите» місто для іноземців, бо там багато підприємств працювало на військові потреби.

Транспорт[ред.ред. код]

У місті є залізничний і автобусний вокзали, річковий порт і міжнародний аеропорт. До тисячоліття міста в 2005 була відкрита перша черга Казанського метрополітену — 7-го в РФ і 15-го в СНД.

Інші види громадського транспорту, що працюють в місті, — трамвай, тролейбус, автобус і маршрутне таксі.

Вулиці Казані[ред.ред. код]

Казань єдине місто в РФ що має вулицю Есперанто, названу на честь мови есперанто[1].

Персоналії[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Примітки[ред.ред. код]

 1. Кудрявцев, Віктор. Улица Эсперанто в Казани [Вулиця Есперанто в Казані]. Эсперанто это целый мир (російською). Процитовано 2013-10-16.