Вршаць

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Місто
Вршаць
Вршац, Vršac

Герб
Герб

Координати 45°13′ пн. ш. 21°30′ сх. д.H G O

Країна  Сербія[1]
Автономний край Воєводина
Округ Південно-Банатський
Громада Громада Вршац
Голова Jovica Zarkula
Площа 1324 км²
Висота центру 101 м
Населення 36 623  
Міста-побратими Луґож (3 грудня 2005)[2], Банська Бистриця (2004)[3], Ново Место, Крива Паланка[4], Решица
Часовий пояс UTC+1, влітку UTC+2
Телефонний код +381 13
Поштовий індекс 26300
Автомобільний код
GeoNames 784136
Офіційний сайт vrsac.com
Вршаць. Карта розташування: Сербія
Вршаць
Вршаць
Вршаць (Сербія)
Мапа
*  

Вршац (серб. Вршац, Vršac) — місто в Сербії з населенням близько 40 000 чоловік, розташоване поблизу кордону з Румунією, за 90 км від Белграда, адміністративний центр громади Вршац. В період перебування у складі Австро-Угорщини мало назву Вершець.

Історія виноградарства

Виноградарський район міста Вршац розташований на горбистій місцевості на крайніх західних схилах Карпат. Тут знаходиться комбінат «Вршачкі виногради», плантації якого займають понад 1700 га виноградників, у той час як у всьому регіоні їх близько 2000 га. Винний льох підприємства є будівельно-архітектурною знаменитістю міста. Він вміщує 34000 тонни, тобто 3400 вагонів вина. Цей підвал будувався в 1964—1967 рр. «Вршачкі виногради» є одним з найвідоміших символів колишньої держави Югославії. Погреб має форму англійської літери «Y» (тобто першої букви міжнародного коду країни Югославія). Цей погріб — один з найбільших в Європі під одним дахом (інші два — в Франції та в Іспанії). У підвалі 5 рівнів, один з яких під землею, у яких розташовано 580 бетонних ємностей для вина, облицьованих скляними плитами.

Згідно з деякими історичними джерелами, виноградарство у м. Вршац існує з часів стародавньої Дакії і давньоримського правління. Перші письмові дані про нього збереглися з XV століття, коли вино з цього району було поставлено в палац короля Владислава Другого. Згідно записів з книги турецького мандрівника Евлії Челебі, на схилах пагорба біля м. Вршац були насадження виноградної лози, яка давала солодкий і смачний виноград. В районі Банат виноробство розвивалося під час великої колонізації під владою імператриці Марії Терезії (1740—1780 рр.).

На в'їзді в місто знаходиться великий винний льох «Гельветія» (від: «країна гельветів, Швейцарія»), побудований і обладнаний в 1880 р. швейцарським виноторговцем Бернхардом Штаубом. Про значення виноградарства в житті цього міста свідчить факт, що виноградна лоза була зображена на гербі міста з 1804 р., а в ряді фрагментів на фасадах старих будинків також представлений виноград.

Наприкінці XIX століття в районі м. Вршац було понад 10000 га виноградників — це був найбільший на території королівства Угорщини комплекс виноградних насаджень, а на думку деяких статистиків — він був і найбільшим в Європі, де філоксера спустошила величезні площі.

Після того, як були вигнані турки, а німці з Рейнської області заселені в цьому районі, виноградарство стало головною галуззю господарської діяльності в с. Гудуриця, поблизу м. Вршац. Після Другої Світової війни, замість вигнаних німців, у селі поселилися словенці, македонці, потім колоністи з Боснії, Ліки, Банії, Кордуна.

Виноградарство і виноробство

Комфортні для росту виноградної лози географічні та кліматичні умови посприяли тому, що практично всі жителі цього регіону серйозно ставляться до вирощування винограду та виробництва вина. В виноградарському районі м. Вршац домінують білі винні сорти, червоних майже немає. Весь цей край займають виноградники, і він є одним з найважливіших виноградарських регіонів Сербії.

Серед багатьох вин особливо високої якості, що виготовляються в виноградарському районі м. Вршац, виділяються: Мускат Оттонель, Шардоне, Піно блан, Рислінг рейнський та італійський. Дуже популярним є столове вино Ріслінг банатський з сортів: Ріслінг італійський, Смедерівка, Жуплянка та Креаца.

Пам'ятки

  • Вршацька вежа (XIV століття), розташована на Вршацькому пагорбі.
  • Будівля Ратуші (Магістрату) XVIII століття.
  • Резиденція єпископа («Владичанський двір») XVIII століття, з досить багатою скарбницею.
  • Монастир Месич XVI століття, розташований за 10 км від м. Вршац.
  • «Аптека на сходах», відкрита в 1784 р., у якій в даний час знаходиться постійна експозиція музею Соборної церкви Святого Миколая 1785 р.
  • Римсько-католицька церква 1863 р., присвячена Святому Герхарду.
  • Каплиця Святого Хреста 1720 р.

Знамениті уродженці

Галерея

Примітки

Посилання