Берл Айвз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Берл Айвз
англ. Burl Ives
Народився14 червня 1909(1909-06-14)[1][2][…]
Hunt Cityd, Джеспер, Іллінойс, США
Помер14 квітня 1995(1995-04-14)[2][3][…] (85 років)
Анакортес, Скеджіт, Вашингтон, США
  • lip and oral cavity carcinomad
  • Громадянство США
    Діяльністьвуличний артист, банджист, співак, автобіограф, письменник, актор театру, кіноактор, автор пісень, актор озвучування, телеактор, радіолюбитель
    Alma materEastern Illinois Universityd і Державний університет Індіаниd
    Роки діяльностіз 1935
    ДітиSteven Pauld
    БатькиFrank Ivesd[5]
    Dellie Whited[5]
    IMDbnm0412322
    Нагороди та премії

    CMNS: Берл Айвз у Вікісховищі

    Берл Айкл Івано Айвз (англ. Burl Icle Ivanhoe Yves, 14 червня 1909 — 14 квітня 1995) — американський актор і співак в стилі фолк, лауреат премій «Оскар», «Золотий глобус» і «Греммі».

    Біографія

    Юні роки

    Берл Айвз народився в невеликому містечку в Іллінойсі в сім'ї фермера, де крім нього в сім'ї було ще шестеро дітей. Свій співочий талант він вперше продемонстрував, будучи ще дитиною, коли на запрошення дядька виконав кілька балад на зустрічі солдатів-ветеранів, і своїм голосом вразив всю аудиторію. Першу спробу записи своїх пісень він зробив в 1929 році, але в той час його спіткала невдача. У 1930-х роках Айвз багато подорожував по США, підробляючи на різних брудних роботах, а також виконуючи свої пісні під банджо. Опинившись під час своїх мандрів в містечку Мона в штаті Юта, Берл Айвз потрапив до в'язниці за бродяжництво та виконання пісні «Foggy, Foggy Dew», яку влада міста порахували непристойною.

    Початок кар'єри

    У 1931 році Айвз почав виступати на радіо в Індіані, і в той же час вирішив отримати більш гарну освіту, вступивши до Державного педагогічного коледжу Індіани. У 1940 році став ведучим власної музичної радіопередачі, з успіхом виконуючи там багато знаменитих у минулому балад. Завдяки йому знову опинилися популярними такі народні пісні як «Foggy, Foggy Dew», «Blue Tail Fly» і «Big Rock Candy Mountain». На початку 1942 року Айвза призвали в армію, де за наступний рік він дослужився до звання капрала. У вересні 1943 року, через проблеми зі здоров'ям, він був списаний в резерв. У грудні того ж року Берл Айвз перебрався в Нью-Йорк, де отримав роботу на радіо «CBS». У грудні 1945 року він одружився зі сценаристкою Хелен Пек Еріх, яка в 1949 році стала матір'ю їхнього сина Олександра.

    У 1946 році відбувся дебют Берла Айвза на великому екрані у фільмі «Смокі». Успішним для нього став 1949 року, коли пісня «Lavender Blue» в його виконанні з фільму «Так дорого моєму серцю», була номінована на «Оскар». На початку 1950-х Айвз потрапив в Чорний список Голлівуду через підозри в його зв'язку з комуністами, що на початку десятиліття помітно знизило його шанси на хороші ролі в кіно. Через його тісної співпраці з Комісією з розслідування антиамериканської діяльності, в ході якого йому вдалося переконати її членів у свою непричетність до діяльності комуністичної партії, Берл Айвз був виключений з Чорного списку, але зіпсував відносини з багатьма колегами-музикантами, які вважали його зрадником.

    Успіх і визнання

    У 1958 році актор з'явився відразу в п'яти успішних кінострічках, серед яких «Кішка на розпеченому даху», «Любов під в'язами», «Вітер над рівнинами», «Наша людина в Гавані» і «Велика країна», за роль Руфуса Хеннессі в якому він удостоївся премії «Оскар» в акторській номінації за роль другого плану. З початку 1960-х років Берл Айвз з більшою регулярністю зайнявся музикою, записавши в наступні роки кілька десятків пісень в стилі кантрі, які займали в різний час успішні позиції в національний чартах. У той же час він продовжував свою кар'єру в кіно, на телебаченні, а також на театральний сценах Бродвею. Айвз є автором автобіографії, опублікованій в 1948 роки, пари піснярів і ще кількох художніх книг. У 1971 році, після розлучення з першою дружиною, він знову одружився, на Дороті Багаття Пол.

    Берл Айвз помер в квітні 1995 року від раку ротової порожнини у віці 85 років.

    Фільмографія

    Примітки

    1. Bibliothèque nationale de France BNF: платформа відкритих даних — 2011.
    2. а б SNAC — 2010.
    3. а б Internet Broadway Database — 2000.
    4. Find a Grave — 1996.
    5. а б Pas L. v. Genealogics — 2003.

    Посилання