Шаян Володимир Петрович
Володимир Петрович Шаян | |
---|---|
Народився | 2 серпня 1908[1] Львів, Долитавщина, Австро-Угорщина[1] |
Помер | 15 липня 1974[1] (65 років) Лондон, Велика Британія[1] |
Країна | Австро-Угорщина ЗУНР УНР Польська Республіка Велика Британія |
Діяльність | філософ, журналіст, письменник, релігієзнавець, психолог, історик, педагог |
Alma mater | Львівський університет ім. Івана Франка |
Галузь | філософія, релігієзнавство |
Заклад | ЛНУ ім. І. Франка |
Науковий ступінь | професор |
Науковий керівник | Президент Української Вільної Академії Наук (УВАН), Президент Українського Вільного Університету |
Членство | Національна спілка письменників України |
Відомий завдяки: | Відродженням Рідної Віри Українців |
Володи́мир Петро́вич Шая́н (2 серпня 1908, Львів — 15 липня 1974, Лондон) — український філософ, санскритолог, релігієзнавець, психолог і педагог, поет, прозаїк, перекладач, громадський діяч, основоположник Відродження Рідної віри українців, Віри Предків, один з перших дослідників «Велесової Книги», професор.
Володимир Шаян по праву визнаний засновником української етнофілософії, що ґрунтується на українському автентичному світогляді, позбавленому іноземних світоглядних і духовних надбудов. Запропонував ідею етнорелігійного ренесансу — відродження рідної релігії в Україні та інших європейських країнах.
Біографія
Народився Володимир Шаян 2 серпня 1908 року у Львові. Батько Володимира — Петро Шаян — походив із села Мшана і був підстаршиною австрійської армії, а за польської окупації Галичини — залізничним службовцем. Мати — Єва Дмитрик — походила зі стародавнього селянського роду села Добростани, що на Яворівщині (Львівська область). Ще в дитинстві мати часто возила Володимира в рідне село, а потім, уже будучи студентом, він часто проводив тут свої канікули. Пізніше Шаян з надзвичайною теплотою згадував щасливі дні, проведені в Добростанах, де вперше й почув ритуальне привітання женців «Дай, Боже, щастя!». Над змістом цих слів він замислився вже дорослою людиною, перекладаючи стародавні пам'ятки праарійської релігії Ріґведу, Атхарваведу й Авесту. Тоді Шаян зазначив, що це ритуальне благословення живе в українському народі не одну тисячу літ.
У 1927 році закінчив з відзнакою Українську академічну гімназію класичного типу, а у 1939 році — гуманістичний відділ Львівського університету, де на трьох факультетах студіював філософію, психологію, педагогіку, расологію, санскритську філологію, порівняльне релігієзнавство, європейські мови й літератури. До початку Другої світової війни В. Шаян обіймав посаду асистента кафедри орієнталістики Львівського університету. Перша його дисертація «Індра в Ріґведі» була написана польською мовою. Тут ототожнюється індійський Бог Індра зі слов'янським Перуном.
5 листопада 1943 року під час німецької окупації Шаян створює нелегальну релігійно-політичну організацію «Орден Бога Сонця», яка мала на меті провадити боротьбу проти Німеччини й радянської Росії, за духовне й фізичне визволення України та українського народу від чужинського поневолення. Очевидно, Володимир Шаян мав зв'язок з ОУН, а у зверненні до проводу ОУН відмічалося, що «Орден не творить окремої мілітарної одиниці, але включається в політичну і революційну ОУН. Однак домагається свободи релігійного віровизнання, як і свободи проголошення ідей і віри Ордену». Відомо, що в лавах УПА, членом якої був Володимир Шаян, воював і загін повстанців імені Перуна.
Під час наступу радянських військ навесні 1944 року Шаян емігрує на Захід, а членам свого ордену, які вирішили залишитися, наказав вступати до лав УПА, більшість з яких так і вчинила. Ймовірно, саме вони утворили повстанську групу ім. Перуна, яка діяла між селами Грабине і Підзвіринець.[2]
В еміграції
Емігрує науковець до Англії, поселяється в Лондоні. Тут він стає широко відомим своєю невтомною науковою і громадською діяльністю. За кордоном українці згуртувалися навколо В. Шаяна й почали видавати журнали «Орден», «Нова епоха», «Науково-літературний збірник», «Світання», тут написані його праці про Григорія Сковороду, Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесю Українку, порівняльно-релігієзнавча праця «Біблія як ідеологія»[3] тощо.
Після капітуляції Німеччини Володимир Шаян став організатором і президентом Європейської президії Української вільної академії наук (УВАН), а також Вільного університету, який пізніше об'єднався з вільним університетом у Мюнхені. Тривалий час професор Шаян був директором бібліотеки та музею ім. Тараса Шевченка в Лондоні при Союзі українців Британії, головою Педагогічної комісії, заступником голови ПЕН-клубу в екзилі, заступником голови ліги Європейської свободи, членом Британського товариства літераторів, головою Спілки вільних українських журналістів, головою орієнталістів (сходознавців) тощо. Він частково переклав «Велесову книгу» й поклав початок її наукового вивчення. Під час свого перебування в Авґсбурзі професор створює паралельне крило лицарів «Ордену Бога Сонця» — дванадцять лицарів, серед яких був і майбутній автор «Мага Віри» Лев Силенко, якому Володимир Шаян надав лицарське імення Орлигора. Згодом В. Шаян засудив Силенка за факт перекручення і спростачення прадавньої віри.
У травні 1947 року в Англії Володимир Шаян захистив науковий ступінь і звання професора.
Професор Шаян на міжнародних з'їздах виступав в обороні ув'язнених членів Руху спротиву в Україні. Проводив антимосковські акції: «Я обвинувачую Сталіна», «Я не можу вернутися». Неодноразово брав участь у мітингах протесту проти сваволі Москви щодо поневолених нею народів.
Як доводив і стверджував Шаян, наші Предки задовго до Коперніка добре знали, що Земля не «покоїться на трьох китах» і не є пласкою, а є кулястою й обертається в космічному просторі. Знали вони й про ту силу, що керує цим рухом — Прав.
Надзвичайно вагомий внесок професора на ниві дослідження української мови, історії українського народу, найстаріших в історії людства систем мислення, поезії, філософії, віри. Як знавець багатьох слов'янських, західних і східних мов, він займався начебто «археологією мови», дослівно аналізуючи пракорені нашої прамови та мов інших народів світу.
Творча спадщина науковця надзвичайно багата, це філософські й дослідницькі праці «Найвища Святість», «Слово про похід Ігоря», «Джерело сили української культури», «Священний героїзм», «Прапор України», «Тризуб», «Дунай, Дніпро, Дністер», «Проблеми української віри», «Гімни Землі» й багато інших. Усі вони представляють величезну панораму нашої історії, духовності, культури. Праці Шаяна було зібрано його послідовниками та учнями в книзі «Віра Предків Наших».
Творчість В. Шаяна відмінна своїм ідеологічно-національним, філософсько-поглибленим змістом. У своїй філософській концепції він був послідовником Григорія Сковороди, вважаючи його «пробудником пробудників», які почали замислюватись над прадавньою історією та духовністю України.
— д.ф.н Горбач Н. «Філософія», 1997
Його велику бібліотеку, десятки творів, які ще не видавалися, було передано Дослідному інституту «Україніка» в Торонто.
Професор Шаян все життя провів у матеріальних скрутах, бо видавав на зароблені кошти свої книжки. Своєму брату Якову він писав, що «живе дуже багато, бо має дві хати книжок: одна — наукових, друга — своїх власних.»
Духовне пробудження
Переосмислення нашої історії відбулося у Володимира Шаяна ще з юнацьких літ. В автобіографії В. Шаян згадував:
Датою мого духовного прозріння уважаю 1934 рік, коли постала ідея відродження староукраїнської віри. Перед тим було переживання на горі Ґрехіт у Карпатах на Гуцульщині. Це місце я вважаю святим для себе і безконечно вертаю до цього переживання як одного з вибухів святости, визначеному в моїх творах. Я провів ніч у простій колибі в товаристві молодих гуцулів. І там на Гуцульщині я побачив нове обличчя фольклору. Але ідея відродження староукраїнської віри пізніше здобула своє ширше примінення як ідея пан-арійського ренесансу. ...В 1934 році я вирішив у трьох ночах духової боротьби відновити старинну українську Віру не тільки як поезію, але як живу і творчу релігію.
— «Віра Предків Наших», с. 79
Праці Лондонського періоду життя нині можемо вважати основою теолого-філософського осмислення нашої етнічної віри. Професор уперше виклав послідовне вчення про сутність генотеїзму, тобто «про єдино-божество як многопроявну, многоіменну і многоособову Істоту…»; це те саме, що й перекладене ним з Ріґведи «по-різному називають Волхви і Віщуни те, що є одне».
Володимир Шаян пише:
Я ніде не стрінув такого ясного і рішучого визнання генотеїзму, як саме в тексті Книги Велеса. Сварог є єдиний і всеобіймаючий. Сварог є єдиний і многопроявний. Сварог є многоіменний. Він і інші Боги є многоназивні і тисячоїменні. Вони разом творять Єдину Єдність Всесвіту, Небес, Світу Духів Предків і Невидимого Світу Прав’я. Ця могутня Всеєдність обнята однією всеобіймаючою стрункою концепцією Сварога, прикметною для Віри наших Прапредків».
— «Віра Предків Наших», с. 134
У своїх дослідженнях професор Шаян виходить із власного принципу про те, що «Релігія даного народу є свідченням про нього самого, пізнати його віру — це пізнати його характер».
Останні дні
Одна з останніх праць професора — «Аналіза Велес Книги». Над нею він частково працював у шпиталі, де перебував у зв'язку з хворобою; останні записи до цієї теми зроблені за три дні до смерті (розділ «Ріґведа і Книга Велеса» датований 12 липня 1974). Тут Володимир Шаян стверджує про одночасність постання Ріґведи і Книги Велеса. У шпиталі також була написана праця «Богиня Світання».
Володимир Шаян помер у Лондоні від серцевої недуги на 66 році життя 15 липня 1974 року. Поховання його здійснено за обрядом Рідної Віри, а урна з його прахом була перевезена в Канаду і похована на Рідновірському кладовищі в Гамільтоні. Обряди виконували Мирослав Шкавритко (в Лондоні) і Мирослав Ситник (у Канаді).
Творчий доробок
- Володимир. Баляда лісового шуму. Збірка віршів. / Володимир Шаян.– Лондон: Орден, 1965. — 32 с.
- Володимир. Баляда про Святослава / Володимир Шаян. — Лондон: Орден, 1965.
- Володимир. Гимни Землі. Ориґінальні вірші (ораторія в дев'яти частинах) та переклади із санскритських гимнів Атхарваведи / Володимир Шаян. — Видано як гектографічну відбитку із рукопису. — Авґсбурґ: Орден, 1945.
- Володимир. Гимни Землі / Володимир Шаян. — Лондон: Орден, 1967.
- Володимир. Гимн про всесвитню тайну (Риґведа 10.129), в перекладані із санскриту на 4. мови. Авґсбурґ: 1947. — 8 с.
- Володимир. Гимн про всесвитню тайну (Риґведа 10.129), в перекладані із санскриту на 4. мови. Лондон-Торонто: Орден, 1973. — 8 с.
- Володимир. Гимн про чоловика (Риґведа 10.90), в перекладані із санскриту. Авґсбурґ: 1947. — 8 с.
- Володимир. Орден Бога Сонця. Збірка віршів / Володимир Шаян. — Обкладинка та ілюстрації Мирона Левицького. Накладом автора. — Львів: «Ізмарагд», 1936. — 48 с.
- Володимир. Повстань, Перуне! / Володимир Шаян. — Лондон: Орден, 1967.
- Володимир. Проблема української Віри / Володимир Шаян. Циклостилеве видання. — Лондон: Орден, 1946. — Ч.6. — С.1–9.
- Володимир. Священний Героїзм / Володимир Шаян. — Лондон: Орден, 1964. — 32 с.
- Володимир. Слово Золотої діядеми. Поема в дев'яти частинах / Володимир Шаян. Передрук окремим виданням із «Визвольного Шляху» (Рік XV, книга 171, січень 1962). — Лондон: Орден, 1963. — 23 с.
- Шаян В. Біблія як ідеологія. Студія із ділянки порівняльного релігієзнавства. — Лондон: Орден, 1970. — 30 с.
- Шаян В. Біблія як ідеологія. Студія із ділянки порівняльного релігієзнавства. // Антологія християнства : хрестоматія з релігієзнав. та культурології / за заг. ред. Г. Лозко ; [упоряд.: Лозко Г. С., Борисюк І. В., Богород А. В.]. — К. : КМПУ ім. Б. Грінченка, 2009. — 503 с.: іл.
- Шаян В. Віра забутих предків (Аналіза «Влес Книги»). — Лондон—Гаґа : Млин, 1979. — 58 с.
- Шаян Владимир. Вера забытых предков (Перевод с украинского В. К. Федосова) // Волхв. Журнал «Союза Венедов». — Санкт-Петербург, 2001. — С. 5—44.
- Шаян В. Віра Предків Наших. — Гамільтон : Об’єднання Українців Рідної Віри, 1987. — 894 с.
- Шаян В. Віра Предків Наших: вибрані твори / Серія «Пам'ятки релігійної думки України-Русі» / Передмова, упор., комент. та заг. ред. проф. Г. С. Лозко / Шаян Володимир Петрович. — К.: ФОП Стебеляк О. М., 2018. — 400 с.
- Шаян В. Джерело сили української культури. — Лондон, Торонто: Інститут Володимира Шаяна, 1972. — 32 с.
- Шаян В. Етичні, соціологічні і педагогічні погляди Григорія Сковороди. 3-є вид. / За ред. Л. Ромена, Н. Роговського, Л. Мурович. — Лондон — Торонто: Вид-во Ін-ту В. Шаяна, 1972. — 22 с.
- Шаян В. Найвища Святість. Студія про Свантевита. — Лондон, Торонто: Орден, 1971.– 144 с.
- Шаян В. Найвище Світло. Студія про Сварога і Хорса. — Лондон — Торонто, 1969. — 54 с.
- Шаян В. Орден Бога Сонця: Поезії // Шаян В. Ґрегіт. Збірка ранніх творів. — Львів, 2011. — С. 35—61.
- Шаян В. Проблема української віри. — Лондон, Торонто: Інститут Володимира Шаяна, 1972. — 20 с.
- Шаян В. Ренесанс панарійської думки (Історично-філософський та ідеологічно-літературний есей) // Науково-літературний збірник «Світання». — Авґсбурґ, 1946, ч. 2. — С. 1-16.
- Шаян В. Священний героїзм як основа українського національного світогляду: Доповідь. — Б. м.: Легія українських повстанців у Великій Британії, 1958. — 20 с.
- Шаян В. Сковорода — лицар Святої Борні. — Вид. 7. — Лондон, Торонто: Інститут Володимира Шаяна, 1973. — 112 с.
- Шаян В. Сковорода — лицар святої борні. — Гамільтон, Онтаріо: б.в., 1984. — 111 с.
- Шаян В. Сковорода про обов'язки воїна (есей) // Орден. — 1945. — Ч. 1-2. — С . 5-7.
- Шаян В. Слово золотої діядеми. — Лондон: Орден, 1963. — 22 с.
- Шаян В. Сотворення людськости. Філософсько-ідеологічна проклямація.– Фоліо.– Авґсбурґ: «Нова Епоха»,1946. — 3 с. (в п'ятьох інших мовах).
- Шаян В. Терпіння молодого гуцула. — Львів: Накладом автора, б. р. — 48 с.
- Шаян В. Українська символіка. — Гамільтон: Українське відродження, 1990. — 35 с.
- Шевченко Т. Тризна / Переклав Володимир. — Лондон: Орден, 1963. — 24 с.
- Wolhodymyr. The Ballad of the Broken Windows. — «Svitannia» — the Dawn. — London, 1970. — р.16.
- Shayan W. I Can't Return (An open letter to nobody). — London: «New Epoch». The Ukrainian Humanistic thought, 1945. — 23 p.
- Shayan W. I Can't Return (An open letter to nobody). — London: «New Epoch» ELY, 1950. — 15 p.
- Shayan W. The Creation of Humanity. — London: «New Epoch». The Ukrainian Humanistic Thought, 1946. — 8 p.
- Shayan W. The Historical Mission of Ukraine. — London: «New Epoch». The Ukrainian Humanistic Thought, 1946. — 10 p.
- Shayan W. Creation de l'humanité. –– London: «New Epoch». The Ukrainian Humanistic Thought, 1946. — 12 p.
- Shayan W. La mission historique de l'Ukraïne. Première partie: Aux confins de deux mondes. Une introduction dans l'étude de l'histoire ancienne de l'Ukraïne. Bad Wörishofen: «Nouvelle Époque». Pensée humanistique ukraïnienne, 1946. — 16 p.
- Shayan W. La mission historique de l'Ukraine. –– London: «New Epoch». The Ukrainian Humanistic Thought, 1946. — 16 p.
- Shayan W. Die Erschaffung der Menschheit. –– London: «New Epoch». The Ukrainian Humanistic Thought, 1946. — 16 p.
- Szajan W. Hymny Rygwedy. Wiązka pierwsza. Lwów: Nakładem autora [1936]. — 48 s.
- Szajan W. Hymny walki. Hymny Rygwedy. Wiązka druga. Lwów: Nakładem autora [1937]. — 48 s.
Примітки
- ↑ а б в г Deutsche Nationalbibliothek Record #1099488524 // Gemeinsame Normdatei — 2012—2016.
- ↑ 8 том «Літопису Української Повстанської Армії»: «Повстанська група ім. Перуна між селами Грабине і Підзвіринець, Комарнянського району, відбила 4.9.1944 р. 7 арештованих із села Повергів. Із 57 погромників-конвоїрів убито 45 та одного полонено» (стор. 173)
- ↑ http://www.vinec.org.ua/golovna/437-vshajan-qbiblija-jak-ideologijaqq
Література та джерела
- Лозко Г. С. Актуалізація української етнорелігії в європейському контексті: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня д-ра філософ. наук: спец. 09.00.12 «Українознавство» /Г. С. Лозко; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 34 с.
- Лозко Г. С. Боги і народи. Етносоціальний вимір. — Тернопіль: Мандрівець, 2015. — С.551–560.
- Лозко Г. Володимир Шаян — засновник руху відродження рідної віри (Розділ з книги Галини Лозко «Пробуджена Енея» (Харків: Див, 2006), с. 356—371// Ел. ресурс: http://oru.org.ua/index.php/bogoznavstvo/statti/376-volodymyr-syayan-zasyovnyk.html
- Лозко Г. Володимир Шаян — основоположник відродження рідної віри (Доповідь на урочистому вечорі з нагоди 104 річниці від дня народження) // Ел. ресурс: http://oru.org.ua/index.php/bogoznavstvo/statti/283-2012-08-02-10-00-12.html
- Лозко Г. С. Володимир Шаян // Історія соціологічної думки: енциклопедичний словник-довідник: за заг. ред. В. М. Пічі. — Львів: Новий Світ, 2016.
- Лозко Г. Володимир Шаян — основоположник відродження Рідної Віри / Г. Лозко // Християнство і духовність. Збірник матеріалів другої міжнародної наукової конференції циклу наукових конференцій «Християнство: історія та сучасність». — К.: Знання, 1998. — С. 178—184.
- Лозко Г. С. Володимир Шаян — основоположник відродження рідної віри. До 90-річчя з дня народження / Г. С. Лозко // Сварог — 1999. — Вип. 9. — С. 5–8.
- Лозко Г. Етнодержавознавство: Філософсько-теоретичний вимір / Галина Лозко. — Тернопіль: Мандрівець, 2012. — C 100—106.
- Лозко Г. С. Знайдено лист Дмитра Донцова до Лариси Мурович // Історико-культурна спадщина для сталогого майбутнього України (До 150-річчя від дня народження Михайла Грушевського). «Могилянські читання — 2016»: Всеукраїнська науково-методична конференція «Досвід та тенденції розвитку суспільства в Україні: глобальний, національний та регіональний аспекти»: тези. — Миколаїв: Вид-во ЧНУ імені Петра Могили, 2016. — С. 14–16.
- Лозко Г. С. Критерії типології НРР і релігієзнавча класифікація рідної віри / Галина Лозко // Наукові праці: Соціологія.– Миколаїв ЧДУ, 2015. — Випуск 246, том 258. — С. 124—131.
- Лозко Г.С. Орденська модель українського ренесансу в етнофілософії Володимира Шаяна / Г. Лозко // Наукові праці: серія Філософія — Випуск 288, Т. 300. — Миколаїв ЧНУ ім Петра Могили, 2017.
- Лозко Г. Пробуджена Енея: європейський етнорелігійний ренесанс: [монографія] /Г. Лозко. — Х.: Див, 2006. — C. 356—371 .
- Лозко Г. Україна в контексті європейського етнорелігійного ренесансу / Г. С. Лозко // Покликання служити науці і людям: наук. зб. на пошану проф. Георгія Кожолянка /Чернів. нац. ун-т ім. Ю. Федьковича, НДІ українознав. М-ва освіти і науки України. — Чернівці, 2008. — С. 191—197.
- До 100-ліття В. Шаяна (Володимир Дмитрик)[недоступне посилання з серпня 2019]
- СУГОЛОСНИЙ ДОБІ[недоступне посилання з серпня 2019]
- Овечко І. Поет-філософ українського лицарства (До 30-ліття діяльності проф. В. Шаяна — Володимира) // Вибрані поезії, нариси, оповідання, статті, рецензії. — Лос-Анджелес: Батурин, 1970. — С. 159—160.
- Романенчук Б. Володимир // Азбуковник. Енциклопедія української літератури. — Філадельфія: Київ, 1973. — Т. 2. — С. 254—256.
- Українська діаспора: літературні постаті, твори, біобібліографічні відомості / Упоряд. В. А. Просалової. — Донецьк: Східний видавничий дім, 2012. — 516 с.
Посилання
- Шаян Володимир // Українська Релігієзнавча Енциклопедія