Юзу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 08:27, 21 лютого 2022, створена InternetArchiveBot (обговорення | внесок) (Виправлено джерел: 1; позначено як недійсні: 0.) #IABot (v2.0.8.6)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Юдзу
Юдзу у живій природі
Юдзу у живій природі
Біологічна класифікація
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Родина: Рутові (Rutaceae)
Триба: Цитрусові (Citreae)
Рід: Цитрус (Citrus)
Вид: C. ichangensis x C. reticulata var. austera
Citrus ichangensis x Citrus reticulata var. austera
Посилання
Вікісховище: Citrus junos
EOL: 2886163
IPNI: 771942-1
NCBI: 135197

Юдзу (лат. Citrus junos, ゆず [judzu], японський цитрон) — складний гібрид з роду цитрусових, батьківщиною якого вважають Китай.

Стиглий плід Юдзу

В Китаї цей плід відомий ще з часів Конфуція, тобто вже 2500 років. Плоди юдзу схожі на невеличкі грейпфрути з середнім діаметром 5 — 10 см, мають ароматну шкірку жовтого або помаранчевого кольору, яка легко відділяється, та м'якоть, яка має дуже кислий смак, схожий на лимон з нотками грейпфрута.

Основні відомості

Юдзу росте як невелике дерево, від 2-8 м у висоту з великими шипами на стовбурі. Плоди дозрівають зазвичай наприкінці осені, що раніше, ніж у інших цитрусових. Юдзу є одним з найбільш морозостійких цитрусових, критична температура від -14 до -15С. В Японії ця рослина часто переносить до — 12С без пошкоджень. Це дає можливість вирощувати цей гибрид в сьомій USDA зоні морозостійкості без укриття.

Юдзу можна зустріти у Китаї, Кореї — росте у дикому вигляді, та Японії — вирощують у промислових обсягах. Також Юдзу можна зустріти в Україні на південному березі Криму.

Використання

Юдзу широко використовують в японській кухні як лимон, його додають до перших та других страв та роблять з нього мармелад, у Кореї з плодів Юдзу роблять джем. Ще з соку Юдзу роблять різні напої та оцет. Цедру використовують для виробництва парфумів та ефірної олії. Дерево використовують як підщепу для інших цитрусових, щоб збільшити їх морозостійкість.

Посилання