Бабуся Мозес

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бабуся Мозес
Енн Мері Робертсон Мозес
Фотофрагмент з портретом художниці від 1953 року.
При народженні Anna Mary Robertson Moses
Народження 7 вересня 1860(1860-09-07)
Вашингтон, Нью-Йорк, США, Грінвіч, Вашингтон, Нью-Йорк, США[1][2] або Грінвіч, Вашингтон, Нью-Йорк, США[3]
Смерть 13 грудня 1961(1961-12-13) (101 рік)
  Гусік-Фоллс, Ренсселер, Нью-Йорк, США[1][2][3]
Поховання Maple Grove New Cemeteryd[4]
Національність білі громадяни США[1]
Країна США США
Жанр folk artd[5] і пейзаж
Діяльність художниця, ілюстратор, вишивальниця, мисткиня
Напрямок примітивізм
Член Daughters of the American Revolutiond
Твори Grandma Mosesd, Black Horsesd, The Battle of Benningtond, Sugaring Offd і July Fourthd
Батько Рассел Кінг Робертсонd[6]
Мати Маргарет Шенеганd[6]
У шлюбі з невідомо
Діти Forrest K. Mosesd[7]
Роботи в колекції галерея Бельведер, Художній інститут Чикаго, Музей мистецтв Нельсона-Аткінсаd, Національна галерея мистецтв, Музей мистецтва Метрополітен, Витончено-мистецькі музеї Сан-Франциско, Художня галерея Нового Південного Уельсу, Музей мистецтв Філадельфії, Phillips Collectiond, Музей образотворчих мистецтв, Національний музей сучасного мистецтва, Смітсонівський музей американського мистецтва, Rhode Island School of Design Museumd, Вустерський музей мистецтв, Далласький музей мистецтв, Рінглінг музей, Брендівайн-Рівер, Нью Бритн музей американського мистецтва, Бруклінський музей, Hunter Museum of American Artd, Національний музей жіночого мистецтваd, American Museum and Gardensd, Музей Гіршгорна і сад скульптур, Sompo Museum of Artd, San Diego Museum of Artd, Currier Museum of Artd, Гай (музей мистецтва), Everson Museum of Artd, Fenimore Art Museumd, Santa Barbara Museum of Artd, The Hyde Collectiond, Музей Шелбурн, Zanesville Museum of Artd, Національний музей ігорd, Lauren Rogers Museum of Artd, Figge Art Museumd, Bennington Museumd, Memorial Art Galleryd, Davis Museum and Cultural Centerd, Американський музей народного мистецтва, Wadsworth Atheneum Museum of Artd і DAR Museumd

CMNS: Бабуся Мозес у Вікісховищі
Q:  Висловлювання у Вікіцитатах

Бабуся Мозес (англ. Anna Mary Robertson (Grandma) Moses, 7 вересня 1860, Гринвіч біля Нью-Йорку, США — 13 грудня 1961, Хузік Фоллз) — американська художниця-аматорка, працювала в стилі примітивізм.

Життєпис, ранні роки

Походить з небагатої родини, що обумовило необхідність рано заробляти на життя і вплинуло на відсутність художньої освіти. Вона третя дитина в багатодітній родині, де було десять дітей. Батько, Рассел Кінг Робертсон, був фермером і мав невелику майстерню переробки льону. Мала Анна Мері допомагала на фермі і наглядала за малими дітьми. У віці 12 років наймалася на роботу у різні заможні родини, де працювала служницею, швачкою та економкою майже 15 років.

Малюванням захоплювалась з дитинства. Перші малюнки виконала соком рослин за браком олівців, надалі перейшла до створення вишивок.

Власна родина

Заміж вийшла лише у двадцять сім років, чоловік був найманцем-батраком. Почався новий етап праці на власну родину, де було десять дітей. Подружжя поховало п'ятеро дітей. Родина працювала і економила гроші, зароблені на виготовленні картопляних чіпсів та вершкового масла з молока корів, придбаного на збережені гроші Анни Мері. Родина мешкала у передмісті Стонтона, штат Вірджинія. Лише після декількох років економії їм з чоловіком вдалося придбати власну невелику ферму. Ні про яке отримання художньої освіти в цей період не йшлося, хоча вона продовжувала малювати уривками та займалась вишивкою.

Смерть чоловіка

Чоловік, Томас Мозес, помер 1927 року від серцевого нападу. Помічником на фермі родини став син Форрест Мозес. 1936 року 76-річна Анна Марія перебралася на життя в родину доньки. Наприкінці власного сьомого десятку років у пані почалося захворювання суглобів, що унеможливило вишивання. Рідна сестра Селестія порадила їй перейти до малювання, що мало менше навантаження на руки. Приблизно з власних 78-и років і розпочалася власне художня кар'єра майстрині. Вона обрала псевдонім «Матінка Мозес». Але її похилий вік сприяв появі іншого псевдоніму, яким став «Бабуся Мозес».

Малюнки і картини Бабусі Мозес простотою композицій нагадували її вишивки, де теж нема вивіреної перспективи та ознак повітря. Малюнки і картини майстрині йшли на продаж, як і її шитво чи вишивки.

Популярність

Поштова марка 1969 року з твором майстрині

У вітрині місцевої аптеки (котрі у Сполучених Штатах виконували функції дрібних крамниць і навіть дешевих їдалень) її малюнки побачив Луїс Келдор, що працював інженером у штаті Нью-Йорк. Він цікавився мистецтвом і придбав її малюнки в аптеці, а також низку її творів з її помешкання. Через три роки три її малюнки потрапили на виставку «Сучасні американські художники» у Нью-Йорку. Згодом її твори почали демонструвати на низці інших виставок як у Сполучених Штатах, так і за кордоном. Це збільшило їх продаж художницею та відомість.

Особливістю подачі композицій у Бабусі Мозес стало старанне прибирання ознак технічної цивілізації. Так, вона старанно прибирала з власних краєвидів стовпи і дроти електропостачання, літаки в небі тощо. На вулицях її краєвидів їдуть вершники, біжать коні, запряжені в брички або карети. Іноді подані перші автівки чи первісні паровози.

Картини Бабусі Мозес почали використовувати для рекламування таких свят як День Подяки, День матері, Різдво тощо. Американська преса і реклама почали пропагувати творчість дев'яносторічної майстрині як позитивний приклад для удовиць, домогосподарок, пенсіонерок. Зростала популярність її виставок, з часом персональних. 1950 року Національний прес-клуб зарахував бабусю Мозес до п'ятірки жінок США, гідних постійної медійної уваги. ЗМІ зробили з неї нову культурну ікону.

Її картини розміщали на косметичних виробах, на контейнерках з кавою, на сигаретах, на поштівках, на нових тканинах і на керамічних виробах. У віці вісімдесяти восьми років її оголосили «Жінкою року».

Президент Гаррі Трумен надав їй 1949 року премію за досягнення у мистецтві. 1950 року про неї створили документальну кінострічку.

Смерть

Померла на 101 році життя і була похована на цвинтарі Хузік Фоллз в сільській місцевості під Нью-Йорком.

Вибрані твори

  • Вишивки
  • «Беркшир восени»
  • «Чорні кони»
  • «Сіножать»
  • «Мої рідні пагорби»
  • «Старий будинок в клітинку»
  • «Старий міст»
  • «Біле Різдво»
  • «Червоний будинок»
  • «Пагорби Хузік взимку неподалік Нью-Йорку»
  • «Лови індиків до Дня Подяки»
  • «Зима»

Примітки

Посилання