Набта-Плая

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Набта-Плая

22°15′ пн. ш. 31°13′ сх. д. / 22.250° пн. ш. 31.217° сх. д. / 22.250; 31.217Координати: 22°15′ пн. ш. 31°13′ сх. д. / 22.250° пн. ш. 31.217° сх. д. / 22.250; 31.217
Країна  Єгипет
Розташування Єгипет
Тип археологічна пам'ятка

Набта-Плая. Карта розташування: Єгипет
Набта-Плая
Набта-Плая
Набта-Плая (Єгипет)
Мапа
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі
Набта-Плайя на мапі Єгипту, обведено червоним

Набта-Плайя (англ. Nabta Playa) — великий безстічний басейн в Нубійській пустелі приблизно за 100 км на захід від Абу-Сімбела[1] і за 800 км на південь від сьогоденного Каїра[2]. Тут виявлено безліч важливих археологічних знахідок, в основному епохи неоліту. Цікаво також те, що ще в доісторичні часи виник караванний шлях з Абу-Сімбела в оазис Бір-Ксейба і далі в Центральну Африку проходив через Набта-Плайя.

Історичний огляд

В плейстоцені, близько 23 000 до н. е., клімат в Нубійській пустелі став сухіше, і луки перетворились на пустельний ландшафт, непридатний для життя людей. З переходом до голоцену і пересуванням зони мусонів на північ клімат став вологіше.

Завдяки підвищенню кількості опадів придатними для життя стали і такі низовини, як Файюм, область Набта з великою кількістю нанесеного ґрунту, а також оаза Бір-Ксейба. Негроїдне населення мігрувало вниз по Нілу і далі з 10 000 до н. е. розселилося по східній Сахарі.

З 7 000 до н. е. в цих місцях відзначаються великі поселення з високим ступенем соціальної організації. У Набта-Плайя виявлена також кераміка, найраніші зразки якої належать до 6 000 до н. е., прикрашена складним кольоровим орнаментом і нагадує за стилем кераміку долини Нілу поблизу Хартуму. Археологічні знахідки вказують на те, що рівень суспільної організації тут був вищий, ніж у долині Нілу.

У 6 тисячолітті до н. е. розвивається доісторичний культ або релігія з жертвопринесеннями великої рогатої худоби, який хоронили в камерах, покритих каменями. Залишається предметом дискусій, чи вплинув цей культ на пізніший культ єгипетської богині Хатхор.

Доісторична обсерваторія

У Набта-Плайя, поблизу висохлого озера, розташована одна з найдавніших археоастрономічних пам'яток. Споруджена тут майже одночасно з Гозекське коло, але на 1000 років старше Стоунхенджа мегалітична композиція слугувала календарним цілям — вона допомагала визначати літнє сонцестояння. Археологічні знахідки вказують на те, що околиці Набта-Плайя в той період були населені в залежності від сезону, імовірно влітку, коли в озері був високий рівень води, таким чином, визначення літнього сонцестояння відігравало важливу роль у визначенні відповідного моменту для міграції в місця зимового проживання.

Примітки

  1. Wendorf, Fred; Schild, Romuald (26 листопада 2000), Late Neolithic megalithic structures at Nabta Playa (Sahara), southwestern Egypt, Comparative Archaeology Web, архів оригіналу за 6 серпня 2011
  2. Slayman, Andrew L. (27 травня 1998), Neolithic Skywatchers, Archaeological Institute of America

Джерела