Callicebus

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Callicebus
Callicebus brunneus
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клада: Синапсиди (Synapsida)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Примати (Primates)
Підряд: Haplorhini
Інфраряд: Вищі примати (Simiiformes)
Родина: Сакієві (Pitheciidae)
Підродина: Callicebinae
Рід: Callicebus
Thomas, 1903
Типовий вид
Callicebus personatus
Види

див.текст

Вікісховище: Callicebus

Callicebus (Тіті) — рід широконосих мавп родини Сакієві (Pitheciidae). Живуть в Південній Америці живляться в основному фруктами.

Опис[ред. | ред. код]

Тіті досягають довжини голови й тіла від 23 до 46 сантиметрів, хвіст довший від тіла, 26–56 сантиметрів. Вага 0,5—1,5 кг, статевий диморфізм є слабким. Окремі види сильно розрізняються за розмірами та забарвленням шерсті, але схожі статурою. Хутро довге і м'яке, як правило, червонувате, коричневе або чорне, світліше в нижній частині. Хвіст волохатий повністю і не можуть бути використаний для захоплення. Задні ноги витягнуті як адаптація до пересування стрибками, голова мала і кругла.

Поширення[ред. | ред. код]

Тіті живуть в Південній Америці, вони мають площу розподілу дворівневу. Більшість видів живуть в басейні Амазонки на півдні Колумбії і східному Еквадорі, в західній та центральній Бразилії до Болівії й північного Парагваю. Друга група географічно ізольована на південному сході Бразилії. Середовище проживання цих тварин в основному ліси, де вони можуть жити в різних типах лісу в залежності від виду.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Рід денний і деревний. На додаток до нічної фази сну, для якої вони приховуються в густому підліску, вони також мають сієсту. Це територіальні тварини. Вони живуть в сімейних групах, що складаються з одного самця, одної самиця й спільного потомства і можуть містити 2—7 тварин. Обидва партнери моногамні, вони часто залишаються протягом усього їхнього спільного життя. Оселище має розмір 3-24 га. Зранку дорослі тварини співом мітять свою територію. Ці пісні займають до 10 хвилин і на них відповідають сусідні пари. При необхідності, область захищається агресивно проти зловмисників. Догляд та спілкування з різними звуками важливі для згуртування групи. Часто також можна побачити пари, які сидять з переплетеними хвостами або сплять разом. Основна їжа складається з фруктів. Крім того, вони також споживають листя, насіння та інші частини рослин і комах та інших дрібні тварини на додачу.

Цикл життя[ред. | ред. код]

Самиця народжує після вагітності близько 5—6 місяців, одне дитинча. Батько бере головну турботу за дитинчам, він піклується про нього, і приносить матері тільки смоктання, яке триває п'ять місяців, у близько й рік молодь повністю самостійна й у 2—3 роки вони залишають сімейну групу, щоб почати свою власну. У зоопарку ці тварини можуть досягати віку понад 25 років.

Загрози[ред. | ред. код]

Основною загрозою для роду є руйнування їх місця існування. Види, які живуть в прибережних атлантичних лісів Бразилії потерпають більшою мірою, оскільки ці ліси вже вирубані значною мірою. Меншою мірою, на деякі види ведеться полювання.

Класифікація[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  • Don E. Wilson, DeeAnn M. Reeder: Mammal Species of the World. A taxonomic and geographic Reference. Johns Hopkins University Press, Baltimore, 2005
  • Ronald M. Nowak: Walker's Mammals of the World. 6th edition. Johns Hopkins University Press, Baltimore, 1999