DSpace

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
DSpace
DSpace logo.png
DSpace screen.png
Тип Колективні сховища
Автор(и) MIT та HP Labs
Розробник DuraSpace
Перший випуск листопад 2002
Стабільний випуск 6.3 (27 червня 2018; 2 роки тому (2018-06-27))
Версії 6.3 (27 червня 2018)[1]
Репозиторій github.com/DSpace/DSpace
Нестабільний випуск 7.0 beta 3 (~ середина 2020)
Платформа Cross-platform
Операційна система Багатоплатформна
Мова програмування Java
Українська так
Стан розробки активний
Ліцензія Ліцензія BSD
Вебсайт www.dspace.org

DSpace — пакет вільного/відкритого програмного забезпечення що забезпечує інструменти для керування цифровими активами, і зазвичай використовується як основа для колективних архівів.

Це ПЗ також пропагується як платформа для цілей цифрового зберігання. Від першого виходу у 2002, спершу як продукт альянсу HP-MIT, DSpace був встановлений і використовується у понад 1400 установах по всьому світу [1], від великих університетів до невеличких освітніх коледжів, культурних організацій та дослідницьких центрів. DSpace підтримує широку різноманітність даних, зокрема книги, тези, 3D сканування об'єктів, фотографії, фільми, відео, набори дослідницьких даних та інші форми вмісту. ПЗ розповсюджується під ліцензією BSD, котра дозволяє користувачам налаштовувати та розширювати програмне забезпечення за їхніми потребами.

Історія[ред. | ред. код]

Перша версія DSpace була випущена у листопаді 2002 після об'єднаних зусиль розробників від MIT та лабортароії HP у Кембріджі, Массачусетс.

Фонд DSpace[ред. | ред. код]

17 липня 2007 компанія HP та Массачусетський технологічний інститут оголосили про створення Фонду DSpace, некомерційної організації, яка буде забезпечувати керівництво та підтримку для спільноти DSpace.

DuraSpace[ред. | ред. код]

12 травня 2009 Fedora Commons та Фонд DSpace об’єднали їхні організації щоб продовжувати спільну справу. Спільна некомерційна організація називається DuraSpace. Місією DuraSpace є забезпечення впровадження інновацій та лідерства з використаням технологій відкритого коду та хмара-технологій у першу чергу для бібліотек, університетів, дослідницьких центрів й культурних організацій. DuraSpace забезпечує керівництво та підтримку як для DSpace так і Fedora.

Технологія[ред. | ред. код]

DSpace написано на Java та JSP з використанням Java Servlet Framework. Воно використовує реляційну базу даних та підтримує використання PostgreSQL та Oracle. У наш час[коли?] підтримуються два основні веб-інтерфейси — класичний (JSPUI), що використовує JSP та Java Servlet API, а також новий інтерфейс (XMLUI) на основі Apache Cocoon з використаннмя XML та XSLT технологій. DSpace-записи доступні в основному через веб-інтерфейс, але також підтримується протокол OAI-PMH вер. 2.0 і є можливість експорту пакунків METS (стандарт кодування і передачі метаданих).

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Release 6.3 — 2018.