Hymenophyllaceae

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Hymenophyllaceae
Vandenboschia speciosa
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Streptophytina
Ембріофіти (Embryophyta)
Судинні (Tracheophyta)
Euphyllophyta
Moniliformopses
Папоротеподібні (Filicophyta)
Клас: Папоротевидні (Polypodiopsida)
Порядок: Hymenophyllales
A. B. Frank, 1877
Родина: Hymenophyllaceae
Mart., 1835
Роди

див текст

Синоніми
Trichomanaceae
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Hymenophyllaceae
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Hymenophyllaceae
EOL logo.svg EOL: 4514
IPNI: 30001856-2
ITIS logo.svg ITIS: 17876
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 29619
Fossilworks: 54769

Hymenophyllaceae (Гіменофілові[1] або Мембранолисті[1]) — єдина родина папоротеподібних рослин з порядку Hymenophyllales. У Європі (але не в Україні) ростуть види: Vandenboschia speciosa, Hymenophyllum maderense, Hymenophyllum tunbrigense і Hymenophyllum wilsonii. Hymenophyllaceae існували, принаймні у пізньому тріасі. Етимологія: дав.-гр. ὑμήν — «шкіра, мембрана», дав.-гр. φύλλον — «листок»[2].

Опис[ред. | ред. код]

Рослини наземні і епіфітні. Рослини часто з крихітним повзучим кореневищем і з листям від трьох до кількох десятків сантиметрів. Коріння відсутнє у деяких видів і замінюється корінцями уздовж кореневища. Листя, як правило, волохаті, лопатеві, перисті, але деякі види мають ціле листя. Спорангії, чашоподібні, згруповані в сорусах, на краю листя. Спори зелені.

Поширення[ред. | ред. код]

Родина з субкосмополітичним поширенням, але як правило, обмежуючись дуже вологими місцями або місцями, де вони змочуються бризками з водоспадів або джерел. Переважна більшість видів зустрічається в тропічних лісах, але деякі з них також зустрічаються в помірних тропічних лісів (зокрема, Нової Зеландії) і кілька — в сухих лісових районах.

Роди[ред. | ред. код]

Перелік родів цей родини змінна з індексом і авторами: тільки 3 — по індексу ITIS, 9 — по індексу NCBI, 63 — по індексу GRIN та IPNI. Кількість видів становить понад 600. Традиційно, родина ділиться на дві основні групи: гіменофілоїди (типовий рід Hymenophyllum) з двогубим індузієм і трихоманоїди (типовий рід Trichomanes) з трубчастим індузієм. Остання група морфологічно більш різноманітна і тепер розділена на окремі роди.

Галерея[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Кагало О.О., Проць Б.Г. Оселищна концепція збереження біорізноманіття. — Львів : ЗУКЦ, 2012. — С. 58. — ISBN 978-617-655-027-3.
  2. Etimologia botanica di Alexandre de Théis 1810