Mammuthus columbi

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Mammuthus columbi
Час існування: Пізній плейстоцен
Columbian mammoth.JPG
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Відділ: Двобічно-симетричні (Bilateria)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Хребетні (Vertebrata)
Інфратип: Щелепні (Gnathostomata)
Надклас: Чотириногі (Tetrapoda)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Хоботні (Proboscidea)
Родина: Слонові (Elephantidae)
Рід: Мамут (Mammuthus)
Вид: M. columbi
Біноміальна назва
Mammuthus columbi
(Falconer, 1857)
Синоніми
*Parelephas eellsi
 • Parelephas floridanus
 • Parelephas jacksoni
 • Mammuthus jeffersonii
 • Elephas maibeni
 • Parelephas roosevelti
 • Elephas washingtonii
 • Parelephas progressus
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Mammuthus columbi
EOL logo.svg EOL: 4454743
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 1027716
Fossilworks: 47873

Mammuthus columbi — ссавець, вимерлий вид північноамериканських слонових з роду Мамут (Mammuthus).

Морфологія[ред. | ред. код]

Був одним з найбільших представників родини слонових, що будь-коли існували. Висота в загривку у дорослих самців досягала 4 м, а їх вага становила близько 10 т.

Таксономія[ред. | ред. код]

До цього виду сьогодні відносять два таксони, які раніше вважали за окремі види: Mammuthus imperator і Mammuthus jeffersoni.

Цей американський вид мамута був близьким родичем з палеарктичним Mammuthus primigenius і стикався з ним північною межею ареалу. Дотепер не з'ясовано, чи був цей вид прямим нащадком Mammuthus primigenius або ж обидва види походять від іншого, третього виду — Mammuthus meridionalis, який міг мігрувати на американський континент близько 1,8 млн років тому. Припускають, що найближчим родичем «мамута Колумба» був також мамут карликовий Mammuthus exilis, вага якого сягала лише 1000 кг. Він жив ​​на Канальних островах і зменшився в розмірах через острівну карликовість.

Еволюція[ред. | ред. код]

Найраніші відомі proboscideans, клада до якої відносять слонів, виникли близько 55 мільйонів років тому в районі моря Тетіс. Найближчі родичі хоботних є сирени і дамани. Родина Elephantidae виникла близько шести мільйонів років тому в Африці, і включає в себе слонів і мамонтів. Серед багатьох тепер вимерлих клад, тільки мастодонт є далеким родичем мамонтів, і частина окремої родини mammutidae, точка біфуркації з пращурами мамонтів відбулася близько 25 мільйонів років тому[1] Наступна кладограмма показує розташування Mammuthus columbi серед інших proboscideans , на основі під'язикової характеристики:[2]


Mammut americanum (мастодон американський)

Gomphotherium sp.

Stegodon zdanskyi

Loxodonta africana (слон африканський)

Elephas maximus (слон азійський)

Mammuthus columbi (Мамонт Колумба)


Наукова назва[ред. | ред. код]

Вид названий на честь Христофора Колумба[3][4]., і назва може бути перекладена українською як «мамут Колумба»

Ареал[ред. | ред. код]

Mammuthus columbi з часів середнього плейстоцену мешкав на теренах Північної Америки. Його вимирання прийшлося на кінець плейстоцену близько 10 кілороків тому. Рештки мамонта Колумба зустрічаються від Каліфорнії до Флориди і Великих озер найпівнічніші місця знахідок — південь Канади, найпівденніші — в Мексиці. Найбільша концентрація мамонтів, ймовірно, припадала на центр США, в областях прерії. Один зі зразків, знайдений поблизу Нешвілу, датується, можливо, 8-ма тисячами років тому. Кістки цих тварин нерідко розташовані поблизу решток людини і це дозволяє припускати, що тварини цього виду були об'єктами полювання перших людей Америки.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Цей вид харчувався переважно травами, особливо з родини осокових (Cyperáceae). Уподобання цих тварин відоме досить добре, тому що в їх знайдених зубах нерідко виявляються й рослинні рештки. Ці дані підтверджуються і аналізами посліду, що зберігся в печері Bechan, яку ці тварини використовували як притулок щонайменше протягом 1,5 тисячі років. В унікальному мікрокліматі печери збереглося близько 300 м³ гною, аналіз якого показав, що ці тварини на 95% харчувалися травою. Крім цього, вони харчувалися плодами гледичії колючої, маклюри помаранчевої (Maclura pomifera), колоцинту (Citrullus colocynthis) і гімнокладуса дводомного (Gymnocladus dioicus).

Завдяки численним знахідкам решток, вчені змогли реконструювати також соціальну поведінку цього виду. Вони жили подібно сьогоднішнім видам слонів в матріархальних групах чисельністю від 2-20 тварин під проводом зрілої самки. Дорослі самці наближалися до стад лише під час шлюбного періоду. Матері мали захищати дитинчат від великих хижаків, що не завжди вдавалося, як свідчать знахідки в печерах кістяків сотень молодих особин поряд з деякими мертвими шаблезубими котами з роду гомотерій (Homotherium).

Література[ред. | ред. код]

 • Paul S. Martin: Quaternary Extinctions. The University of Arizona Press, 1984. ISBN 0-8165-1100-4 (англ.)
 • Miles Barton: Wildes Amerika Zeugen der Eiszeit. Egmont Verlag, 2003. ISBN 3-8025-1558-7 (нім.)

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Lister, 2007. pp. 18-21
 2. DOI:10.1016/j.quaint.2004.04.011
  Нема шаблону {{Cite doi/10.1016/j.quaint.2004.04.011}}.заповнити вручну
 3. Columbian Mammoth & Channel Island Mammoth Архівовано 27 липень 2011 у Wayback Machine. // Factsheets. San Diego Zoo Global Library.(англ.)(Перевірено 3 серпня 2011)
 4. Панченко Г. К. Каталог монстров. — Olma Media Group, 2002. — С. 316.