Герб Краматорська
Герб Краматорська | |
---|---|
Деталі | |
Носій | Краматорськ |
Затверджений | 24 вересня 2008 |
Корона | срібна міська |
Щит | іспанський |
Герб Крамато́рська — офіційний символ міста Краматорська, затверджений міською радою 24 вересня 2008 року.
Автори герба: Гречило Андрій Богданович (місто Львів, голова Українського геральдичного товариства); Коцаренко Володимир Федорович (місто Краматорськ, краєзнавець).
У синьому полі щита золота шестерня, в якій золоті силуети двох кауперів, заводської труби та домни; у золотій главі три зелені кленові листки.
Щит вписано в декоративний картуш, увінчаний срібною міською короною. Під картушем покладені навхрест срібні кирка та кайло, перевиті жовто-синьо-жовтою стрічкою з золотим написом «КРАМАТОРСЬК».
Золота глава — багатство, сила, вірність, постійність.
Синє поле — слава, честь.
Три зелені кленові листки уособлюють Краматорськ як місто-сад.
Шестерня, каупери, заводська труба та домна символізують доленосні для розвитку міста галузі промисловості — машинобудування та металургію.
Кирка та кайло вказують, що місто виникло завдяки будівництву Курсько-Харківсько-Азовської залізниці й є важливим промисловим центром.
Старий герб було розроблено у 1968 році до 100-річчя міста. Автор герба — художник Петро Федорович Дяченко. Одразу проєкт затверджено не було, однак розтиражовано. Так, було викарбувано бронзову пам'ятну медаль з приводу ювілею, і на ній зображено герб, ще не затверджений виконкомом. Тільки 5 серпня 1970 року було прийнято рішення № 346 виконавчого комітету Краматорської міської Ради депутатів трудящих «Про затвердження герба міста Краматорська». Рішення підписане головою виконкому П. Мостовим. У положенні про герб записано: «Герб міста Краматорська — це символічне втілення в художній формі славних традицій міста та характеру основного виробництва. Герб затверджує комуністичні ідеали досягнення Радянської влади в розвиток індустрії міста машинобудівників. Розкриваються ці ідеали простими, лаконічними й узагальненими засобами зображення».
Герб становив собою червоний геральдичний щит із зображенням на ньому великої золотої шестерні, що символізує місто машинобудівників. Всередині шестерні знаходиться декілька золотих силуетів: каупери і заводські димарі символізують металургію; крейдяна гора вказує на сировину для цементної промисловості; дерево, підкреслене прямою лінією, означає озеленене місто з рівними вулицями. Відомі також й інші кольорові варіанти герба.
12 листопада 2007 року міський голова Краматорська Геннадій Костюков оголосив конкурс на найкращий варіант нових символів міста.
9 квітня 2008 року відбулося засідання конкурсної комісії. На конкурс надійшло 4 варіанти нового герба.
- Інженера НКМЗ, Володимира Іванова
- Художника-оформлювача Сергія Супруна
- Інженера НКМЗ Автанділа Стуруа
- Краєзнавця Володимира Коцаренка та геральдиста Андрія Гречила.
-
Проєкт Володимира Коцаренка та Андрія Гречила
-
Проєкт Автанділа Стуруа
-
Спільний проєкт Володимира Іванова, Володимира Коцаренка та Андрія Гречила
Переможцем конкурсу став проєкт Володимира Коцаренка та Андрія Гречила з зображенням Святої Катерини й фасаду Палацу культури й техніки НКМЗ. Але на розгляд міської ради комісія рекомендувала винести змінений варіант без Святої Катерини.
-
герб на будинку міськради
-
старий герб на шляхопроводі
-
герб на вокзалі станції Краматорськ
- Новый герб Краматорска: быть или не быть? // Технополис. — 2000. — 20 января (№ 3 (392))(рос.)
- Выголов В. Какими будут атрибуты Краматорска? // Обще-Житие. — 2008. — 3 апреля (№ 11) [Архівовано 7 березня 2016 у Wayback Machine.](рос.)
- Герб на сайті Українська геральдика [Архівовано 4 березня 2016 у Wayback Machine.]
- Герб на сайті Патентбюро [Архівовано 18 жовтня 2007 у Wayback Machine.]