Зовнішні Карпати
Зо́внішні (Флішові) Карпа́ти — один із двох великих сегментів покривно-складчастої дугоподібної споруди Карпат, який виділений за структурно-формаційними та історико-геологічними ознаками. Другим загальновизнаним тектонічним сегментом гірської країни є Внутрішні (Центральні) Карпати. Зовнішні (Флішові) Карпати охоплюють не усю дугу Карпат, а тільки геоморфологічні провінції Західних та Східних Карпат. Вони складені крейдово-міоценовим флішем, який був повністю зірваним з основи місця осадконакопичення, а також частково неогеновою моласою. Тектонічна структура Зовнішніх Карпат має внутрішню складчасто-лускувату будову. Луски групуються в окремі тектонічні покриви, які насунені один на одного та моласові відклади Передкарпатського крайового прогину у бік прилеглих до зовнішнього краю гірської дуги платформ.
Зовнішні Карпати у теперішньому вигляді сформувались у пізньоальпійський час, тобто у міоцені. Проте тут представлені також крейдові та палеогенові покривно-складчасті деформації, які у внутрішніх частинах Флішового поясу розпочались дещо раніше. Поступово вони поширювались на його зовнішні елементи та неогенові моласи Внутрішньої зони крайового прогину.
У межах України Зовнішні (Флішові) Карпати простягаються з північного заходу на південний схід смугою завдовжки 260—280 км і завширшки 80—90 км. Вони охоплюють Скибову тектонічну зону, зону Кросно та покриви Внутрішньофлішової антиклінальної зони Полонинсько-Чорногірських Карпат. У рельєфі їм відповідають низько- та середньогірні хребти Зовнішньофілішевих, Вододільно-Верховинських та Полонинсько-Чорногірських Карпат.
- Географічна енциклопедія України : [у 3 т.] / редкол.: О. М. Маринич (відповід. ред.) та ін. — К., 1989—1993. — 33 000 екз. — ISBN 5-88500-015-8.
- Гілецький Й.Р., Тимофійчук Н.М. Фізико-географічне районування Українських Карпат для цілей пізнавального туризму. / Й. Р. Гілецький, Н.М. Тимофійчук. //Географія та туризм: Науковий збірник, Випуск 53. Київ, 2020. С. 103–109.https://kgip.pnu.edu.ua/wp-content/uploads/sites/73/2024/01/186_v5314-1.pdf
- Гнилко О. М. Геологічна будова та еволюція Українських Карпат. /Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня доктора геологічних наук. Львів, 2016, 46 с. https://geology.lnu.edu.ua/wp-content/uploads/2016/06/Автореферат-Гнилко-О.М..pdf.
Це незавершена стаття з географії України. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |
Це незавершена стаття з географії Європи. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |