Кафка на пляжі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кафка на пляжі
яп. 海辺のカフカ
Жанр magic realist fictiond, метапроза, фентезі і postmodern fictiond
Форма роман
Автор Харукі Муракамі[1]
Мова японська
Опубліковано 12 вересня 2002
Країна  Японія
Видавництво Kodansha і Shinchō Bunkod
Попередній твір Sputnik Sweetheartd
Наступний твір After Darkd
ISBN-13: 978-2-264-04473-0
ISBN-10: 4-10-353413-3, 4-10-353414-1
Нагороди

«Кафка на пляжі» (яп. 海辺のカフカ Умібе но Кафука) — дев'ятий роман японського письменника Харукі Муракамі, виданий 2002 року.

Включений до списку 10 найкращих романів 2005 року The New York Times і нагороджений Всесвітньою премією фентезі[2][3].

Книга містить 49 глав.

Сюжет[ред. | ред. код]

У центрі твору — дві долі, підлітка Кафки Тамура, який втік з дому від похмурого пророцтва свого батька, і старого Накати. На дивовижні долі героїв, жителів Японії другої половини XX століття, впливають пророцтва, посланці потойбічного світу і… кішки.

Юнак на прізвище Тамура, на прізвисько Ворон, у день свого п'ятнадцятиріччя тікає з дому через складні стосунки з батьком. Той ще в дитинстві висловив пророцтво, яке перегукується з грецьким міфом про Едіпа, що його син буде жити з матір'ю і сестрою (вони пішли із сім'ї, коли хлопчик мав 4 роки) і вб'є свого батька. Виїхавши з Токіо (район Накано), він опиняється в місті Такамацу на півдні Японських островів і бере собі нове ім'я — Кафка.

Паралельно розвивається сюжет про Накату — чоловіка, який у кінці 1940-х років, ще хлопчиком, виявився свідком приземлення іншопланетного літального апарату, після чого отримав низку паранормальних здібностей, проте заплатив за це хронічним відставанням у розумовому розвитку. В описуваний час він теж живе в Накано, отримуючи невелику пенсію з інвалідності. Крім кішок, з якими він може спілкуватися так легко, як звичайні люди — між собою, він не має ні друзів, ні близьких. Завдяки своєму унікальному дару Наката може розшукати на вулиці кішку, яка втекла з дому, і виконання таких завдань забезпечує чималу частину його заробітку.

У Такамацу Кафка Тамура зустрічає людей, які сприяють йому — хлопця Осиму, директора приватної бібліотеки Саекі-сан і дівчину Сакуру. Він закохується в Саекі-сан, хоча й вважає її своєю матір'ю, а Сакуру — своєю сестрою.

Наката випадково вбиває батька Тамури, мисливця на кішок, який називає себе «Джонні Вокер», і в цей же час Кафка приходить до тями в парку, забруднений кров'ю.

Наката починає довгий шлях з Токіо в Такамацу, а Кафка розбирається в дивовижних перипетіях долі Саекі-сан. За велінням потойбічних сил, Наката відкриває прохід у невідомий світ, і через цей прохід Кафка потрапляє в поселення поза часом, де зустрічає людей, які залишили цей світ. Проте він вибирає реальність, прохід закривається, а Наката вмирає. Помирає і Саекі-сан.

Кафка Тамура не уникнув пророцтва батька, проте знаходить свій шлях у житті і повертається до Токіо.

Герої роману[ред. | ред. код]

Головні герої[ред. | ред. код]

Кафка Тамура — підліток із Токіо, Нагано. У дитинстві його мати залишила сім'ю і пішла разом з сестрою. З батьком практично не спілкувався.

Сатору Наката — недоумкуватий старий, який не вміє читати й писати, але володіє надприродними здібностями: спілкуватися з кішками (згодом втратив цю здатність), лікувати людей (вилікував спину далекобійника Хосіно), передбачати майбутнє (падіння риби і п'явок з неба).

Інші герої[ред. | ред. код]

Ошіма — працівник бібліотеки, який подружився з Тамурою і допомагав йому. Є трансгендерним чоловіком.

Саекі-сан — управителька бібліотеки, яка в молодості пережила смерть коханого, після чого закрилася" в собі, написала пісню «Кафка на пляжі» і книгу про людей, які пережили удар блискавкою.

Хошіно — далекобійник, випадково на стоянці зустрів Накату і став йому допомагати.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. 'Kafka on the Shore': Reality's Cul-de-SacsThe New York Times, 2005.
  2. The 10 Best Books of 2005. New York Times. 11 грудня 2005. Архів оригіналу за 17 лютого 2015. Процитовано 17 грудня 2008.
  3. Dirda, Michael (20 травня 2007). A surreal novel of suspense from one of Japan's most exciting writers. Washington Post. Архів оригіналу за 30 вересня 2021. Процитовано 17 грудня 2008.

Посилання[ред. | ред. код]