Мирова угода
Мирова́ уго́да — формальна письмова домовленість сторін юридичного процесу, що укладається з метою врегулювання їх спору на підставі взаємних поступок, і стосується прав та обов'язків сторін. Мирова угода не може порушувати прав чи охоронюваних законом інтересів третіх осіб.
Мирова угода застосовується в цивільному, господарському (у тому числі у справах про банкрутство), адміністративному судочинстві. У кримінальному процесі приблизним аналогом мирової угоди є угода про примирення між потерпілим та підозрюваним/обвинуваченим, або угода про визнання винуватості між підозрюваним/обвинуваченим та прокурором[1].
Цією угодою сторони можуть замінити свої спірні зобов'язання іншими, більш для них прийнятними (новація). Проте її не можна розглядати як окремий вид цивільно-правових договорів[2].
Переваги мирової угоди:
- дозволяє істотно скоротити строки вирішення спору
- може дозволити скоротити витрати на судовий розгляд (якщо укладається на етапі позовного провадження)
- сторони самостійно вибирають умови вирішення спору
- відновлює нормальні відносини сторін
- може бути укладена на будь-якому етапі судового процесу, а також на стадії виконання рішення[3].
Мирова угода укладається сторонами з метою врегулювання спору на основі взаємних поступок і може стосуватися лише прав та обов'язків сторін та предмета позову.
Сторони можуть укласти мирову угоду і повідомити про це суд, зробивши спільну заяву.
У разі укладення сторонами мирової угоди суд постановляє ухвалу про закриття провадження у справі. Якщо умови мирової угоди суперечать закону чи порушують права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у визнанні мирової угоди і продовжує судовий розгляд.
Суд не визнає мирової угоди у справі, в якій одну із сторін представляє її законний представник, якщо його дії суперечать інтересам особи, яку він представляє[4].
Сторони, треті особи (але не прокурор) мають право укласти мирову угоду.
Мирова угода, укладена сторонами у процесі виконання судового рішення, подається на затвердження господарського суду, який прийняв відповідне судове рішення. Про затвердження мирової угоди господарський суд виносить ухвалу[5].
У випадку невиконання стороною умов мирової угоди, ухвала про її затвердження набуває силу виконавчого документа, на підставі якого інша сторона може ініціювати примусове стягнення. Від правильного процесуального оформлення цієї ухвали залежить ефективність її подальшого примусового виконання.
Мирова угода є домовленістю між боржником та кредитором про відстрочку та (або) розстрочку платежів або припинення зобов'язання (тобто прощення боргів).
Мирова угода може бути укладена на будь-якій стадії провадження у справі про банкрутство. Вона набирає чинності з дня її затвердження господарським судом і є обов'язковою для боржника (банкрута), кредиторів[6].
Мирова угода, укладена між сторонами в адміністративній справі, подається в письмовій формі до суду, який ухвалив рішення у справі. Мирова угода, укладена між сторонами виконавчого провадження, подається в письмовій формі державному виконавцеві, який не пізніше триденного строку передає її до суду за місцем виконання рішення. Мирова угода може стосуватися лише прав, свобод, інтересів та обов'язків сторін і предмета адміністративного позову.
За результатами розгляду мирової угоди суд може постановити ухвалу про визнання мирової угоди між сторонами у справі.
Суд не визнає мирову угоду, якщо це суперечить закону або порушує чиї-небудь права, свободи або інтереси[7].
Сторони (стягувач і боржник) мають право укласти мирову угоду про закінчення виконавчого провадження, яка визнається судом. Таке визнання мирової угоди судом у процесі виконання закінчує виконавче провадження[8].
Примушення до виконання мирової угоди здійснюється в порядку виконавчого провадження і може включати такі форми:
- звернення стягнення на грошові кошти та інше майно (майнові права) боржника, у тому числі, якщо вони знаходяться в інших осіб або належать боржникові від інших осіб;
- звернення стягнення на заробітну плату (заробіток), доходи боржника;
- заборона виїзду з України.
Примушення до виконання умов мирової угоди проводиться в судовому порядку, шляхом подання позовної заяви про спонукання до виконання умов мирової угоди. У разі задоволення позовних вимог, суд після набрання законної сили рішенням, видає виконавчий документ на підставі якого, може бути відкрито виконавче провадження.
Основні форми відповідальності:
- стягнення збитків, що були завдані у зв'язку з невиконанням мирової угоди;
- примусове виконання умов мирової угоди в рамках виконавчого провадження.
- ↑ Глава 35 КПК. Архів оригіналу за 30 листопада 2012. Процитовано 16 листопада 2012.
- ↑ Про деякі питання практики застосування у вирішенні спорів окремих норм процесуального права: Вищий господарський суд; Лист від 09.04.2009 № 01-08/204. Архів оригіналу за 21 лютого 2017. Процитовано 16 листопада 2012.
- ↑ Стаття про особливості укладення мирової угоди в Україні. Архів оригіналу за 27 вересня 2013. Процитовано 23 вересня 2013.
- ↑ Стаття 175 ЦПК
- ↑ Стаття 78 ГПК
- ↑ Розділ IV Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»
- ↑ Стаття 262 КАСУ
- ↑ Статті 12, 49 Закону України «Про виконавче провадження». Архів оригіналу за 15 листопада 2012. Процитовано 16 листопада 2012.
- Мирова угода [Архівовано 20 листопада 2016 у Wayback Machine.] // Юридична енциклопедія : [у 6 т.] / ред. кол.: Ю. С. Шемшученко (відп. ред.) [та ін.]. — К. : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 2001. — Т. 3 : К — М. — 792 с. — ISBN 966-7492-03-6.
Приклади угод:
- 1 [Архівовано 19 листопада 2012 у Wayback Machine.], 2 [Архівовано 20 листопада 2012 у Wayback Machine.].
Теорія і практика:
- Сібільов Д. М. Мирова угода у виконавчому провадженні: Процесуальні аспекти виконання судових рішень // Право і безпека. — 2012. — № 2 (44)
- Особливості укладення мирової угоди в господарському процесі. Порівняльно-правовий аспект [Архівовано 5 березня 2016 у Wayback Machine.]
- Яровий Я. Мирова угода: Перемога чи поразка? // ЛІГА.Блоги, 14.12.2011 [Архівовано 17 жовтня 2012 у Wayback Machine.]
- Полянський Є. Проблематика примусового виконання мирової угоди в Україні // Юридична газета. — 2010. — № 28 (249)
- Васильєв Д. Мирова угода в господарському процесі: Деякі практичні аспекти // Юридичний радник. — 2009. — № 3 (29)[недоступне посилання з листопадаа 2019]
- Чупрун О. Деякі питання укладання мирової угоди в господарському процесі // Юридичний журнал. — 2003. — № 5
- Стаття про особливості укладення мирової угоди в Україні [Архівовано 27 вересня 2013 у Wayback Machine.]