Розсудливість
Розсудливість (обачність) — моральна якість та одна з чотирьох кардинальних чеснот (за схемою Платона, Святого Амвросія та Томи Аквінського), проявляється і полягає в тому, щоб вміти побачити, де є добро, а де зло. Добро прийняти, а зло відкинути. Бо зло дуже часто, практично завжди, маскується під добро. Воно не приходить явно і не показує себе, що воно є зло. Воно намагається показати себе добром, що так треба робити, бо всі так роблять, і таким чином змусити людину чинити зло.
Святі отці називають розсудливість однією з найбільших чеснот.
.«..У ній <розсудливості> полягає премудрість, у ній розум і сенс, без яких не можна ні творити внутрішній наш дім, ні збирати духовне багатство, як сказано: на премудрості збудувався дім і з розумом виправляється, і з почуттям (тямущістю) наповнюються скарби багатства (порівн.: Притч. 24, 3). Вона називається міцною їжею, властивою тим, які навичкою привчили почуття до розрізнення добра і зла (див.: Євр. 5, 14). З цього ясно відкривається, що без дару розсудливості не може стояти жодна чеснота або бути твердою до кінця. Бо вона є матір'ю, хранителькою та управителькою всіх чеснот», - преподобний авва Мойсей[1].
- Розсудливість [Архівовано 26 жовтня 2020 у Wayback Machine.] Тофтул М. Г. Сучасний словник з етики. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім.І. Франка, 2014. – 416с. ISBN 978-966-485-156-2
- ↑ Рассудительность, Сокровищница духовной мудрости. azbyka.ru (рос.). Процитовано 5 вересня 2022.
- Несталість моральна // Українська мала енциклопедія : 16 кн : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Буенос-Айрес, 1962. — Т. 5, кн. IX : Літери На — Ол. — С. 1131. — 1000 екз.
- Розважність // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Накладом Адміністратури УАПЦ в Аргентині. — Буенос-Айрес, 1964. — Т. 7, кн. XIII : Літери Риз — Се. — С. 1611. — 1000 екз.
- ФРОНЕСИС – розсудливість; мудрість, практична мудрість, розум, практичний розум; проникливість // Європейський словник філософій. Лексикон неперекладностей / наук. кер. проєкту: Барбара Кассен і Констянтин Сігов. — Київ : Дух і літера, 2009. — Т. 1. — С. 527-533.