Андреас Дульзон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Андреас Дульзон
Народився 27 січня (8 лютого) 1900[1]
Q28667638?, Російська імперія[1]
Помер 15 січня 1973(1973-01-15)[1] (72 роки)
Томськ, Російська Федерація
Країна Російська Федерація
Діяльність діалектолог, викладач університету
Alma mater Саратовський університет
Галузь мовознавство
Заклад Томський державний педагогічний університетd
Науковий ступінь доктор філологічних наук[d]
Аспіранти, докторанти Olga Osipovad

Андреас Дульзон (нім. Andreas Dulson; 8 лютого 1900, село Прайс, Самарська губернія, Російська імперія15 січня 1973, Томськ, Російська Федерація) — дослідник мов корінних народів Сибіру, лінгвіст і соціолог волзько-німецького походження. Доктор філологічних наук (1940), професор.

Створив праці з мови поволзьких німців, німецької діалектології, методики викладання німецької мови, індоєвропеїстиці, пізніше — з мов, культури та історії корінних народів Сибіру (в тому числі кетської, селькупської, тюркських мов), топоніміці Сибіру.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився в селі Прайс Новоузенського повіту Самарської губернії (нині село Краснопілля Рівненського району Саратовської області). Батьки — Петро і Маргарита Дульзон, поволзькі німці-колоністи. У рідному селі отримав початкову освіту, яку продовжив в чоловічій гімназії Катериненштадта (нині - Маркс Саратовської області).

Уже в гімназійні роки в Андреаса зародилася любов до вивчення мов: він із захопленням вивчав грецьку і латину, цікавився порівняльною граматикою індоєвропейських мов, придбав граматику розмовної китайської мови [2].

У молодості захоплювався також археологією (інтерес до якої зберіг до кінця життя), брав участь чорноробом у розкопках скіфських курганів [3].

Після закінчення шести класів гімназії Дульзон став вчитися заочно. У цей час він працював в галузі народної освіти: викладав у початкових школах Саратовської губернії, завідував дитячим будинком [3]1917 — вчитель Краснопільської двокласної школи; в 19181924 — позашкільний інструктор Рівненського повітового відділу народної освіти з краєзнавства; шкільний інструктор Приваленського району; завідувач Краснопільським дитячим будинком; вчитель Рівненської 7-річної школи).

У 1924 Дульзон вступив на фізико-математичний факультет Саратовського університету, але незабаром перевівся на філологічний факультет, де під керівництвом професора Г. Г. Дінгеса спеціалізувався на українській діалектології. Під час навчання в університеті Дульзон одночасно був учителем робітфаку при цьому університеті (19251929). Університет закінчив у 1929; в 19291934 працював доцентом Німецького агропедагогічного інституту в Енгельсі, викладаючи німецьку мову [3] [4].

З середини 1920-х років інтенсивно займався німецькою діалектологією.

У 1931 Дульзон вступив до аспірантури при Московському науково-дослідному інституті мовознавства за профілем «німецьке мовознавство», де слухав лекції видатних мовознавців: Миколи Марра, Миколи Дурново, Михайла Петерсона, Розалії Шор, Афанасія Селіщева, Рубена Аванесова, Олександра Смирницького, ідеї яких вплинули багато в чому на наукове зростання молодого вченого.

У 1934 підготував кандидатську дисертацію на тему «Альт-Урбахський діалект» (захист відбувся лише в 1938), а в 1940 захистив докторську дисертацію («Проблема змішання діалектів за матеріалами говірки села Прайс»).

У 1934 отримав посаду професора Саратовського педагогічного інституту, ставши завідувачем кафедри німецької філології і загального мовознавства, а в 1940 був затверджений у вченому званні професора[4].

Роботи Дульзона в галузі німецької діалектології були високо оцінені Віктором Жирмунським, який писав, що вони «відрізнялися не тільки новизною матеріалу, але і самостійністю теоретичного до нього підходу» і «висунули його в перші ряди російських германістів» [5].

У 1934 заарештований за звинуваченням у «контрреволюційній діяльності», але через рік звільнений.

У жовтні 1941 як етнічний німець депортований до Сибіру (під час депортації була безповоротно втрачена його діалектологічна картотека). Перебував у Томську на спецобліку до 1954, в 1943 мобілізований для роботи на шахті, але з 1944 отримав можливість працювати в Томському педагогічному інституті.

У Томську Дульзон, незважаючи на важке становище засланця в перші 13 років життя в цьому місті, зумів розгорнути надзвичайно плідну наукову і викладацьку діяльність в новій для себе галузі вивчення корінних народів Сибіру. Став одним із ініціаторів археологічних розкопок сибірських курганів, організатором систематичних етнографічних і лінгвістичних експедицій на території Томської області та сусідніх регіонів, а також збору топонімічних даних. Під його керівництвом було захищено 45 кандидатських дисертацій, створена школа польової лінгвістики, яка існує й досі. Ім'я Андреаса Дульзона носить кафедра-лабораторія мов народів Сибіру в Томському державному педагогічному університеті.

Син — доктор технічних наук, вчений в галузі енергетики Альфред Дульзон.

Внесок в науку[ред. | ред. код]

У науковому доробку Дульзона найбільше значення мають його дослідження мов народів Сибіру і топоніміки Сибіру [4] .

У 1946 Дульзон першим приступив до систематичного вивчення чулимської мови.

Він побував у всіх населених пунктах, в яких тоді проживали чулимці, дав науковий опис фонетичної, морфологічної та лексичної систем даної мови, дав характеристику її діалектів (перш за все нижньочулимського)[6]. Під час вивчення чулимської мови Дульзон вперше в Західному Сибіру звернувся до аналізу топонімії як до засобу вирішення етнолінгвістичних та історичних питань[7]. Створена під його керівництвом картотека топонімів Західного Сибіру налічувала близько 350 тис. карток [4].

Андреас Дульзон займався також вивченням самодійських мов; особливий науковий інтерес представляють його польові дослідження, що проводилися в 19521955 серед селькупів Молчановського, Верхньокетського і Каргасоцького районів Томської області, які дали багато вельми цінного матеріалу про селькупську мову [8] [9].

Дульзон обґрунтував угруповання численних говірок селькупської мови в п'ять діалектних груп, практично загальноприйняту нині[10].

Особливо виділяється монографія Дульзона «Кетська мова» (1968), яка стала першим монографічним описом кетської мови. Ця книга, за оцінкою Валентина Авроріна, «увібравши в себе все цінне, що було зроблено в цій галузі раніше, дає нам достатньо повне уявлення про фонетику і морфологію кетської мови. Це перший монографічний опис однієї з найважчих мов, що стоїть на рівні сучасної науки». Маючи на увазі виявлені Дульзоном подібності кетської мови з баскською, північнокавказькими мовами, бурушаскі і деякими мовами індіанців Америки (що пізніше оформилося в уявлення про сино-кавказьку сім'ю ), академік Борис Рибаков зазначав, що книга «перекинула мости з берегів Єнісею на Кавказ і на Піренеї»[2].

Надзвичайно велика роль Дульзона в організації наукових досліджень в Томську і у створенні продуктивної наукової школи польової лінгвістики, відомої своїми високими науковими стандартами і особливою ретельністю польової роботи.

Дульзон був головою Західно-Сибірського комітету з координації науково-дослідних робіт з комплексного вивчення давньої історії народів Західного Сибіру. Ініціатор проведення трьох Всесоюзних наукових конференцій з проблеми походження аборигенів Сибіру та їхніх мов (1958, 1969, 1973), член Бюро постійної комісії з суспільних наук СО АН (з 1959). Почесний член Міжнародного комітету з ономастичних наук (1972), член-кореспондент Товариства фіно-угрознавства (Фінляндія, 1972).

Публікації[ред. | ред. код]

  • К характеристике украинских говоров Республики Немцев Поволжья. — Покровск: Центр. бюро научн. изучен. диалектов АССР НП, 1927. — 36 с.
  • Древние смены народов на территории Томской области по данным топонимики // Уч. зап. ТГПИ. — Томск, 1950. — Т. 6.
  • Чулымские татары и их язык // Уч. зап. ТГПИ. — Томск, 1952. — Т. 9.
  • Диалекты татар-аборигенов Томи // Уч. зап. ТГПИ. — Томск, 1956. — Т. 15.
  • Тюрки Чулыма и их отношение к хакасам // Уч. зап. Хакасского научно-исследоват. ин-та языка, литературы и истории. — Абакан, 1959. — Вып. 7.
  • Кетские топонимы Западной Сибири // Уч. зап. ТГПИ. — Томск, 1959. — Т. 18.
  • Этнический состав древнего населения Западной Сибири по данным топонимики // Матер. XXV Междунар. конгресса востоковедов. — М., 1960.
  • Кетские сказки. — Томск, 1966.
  • Древние передвижения кетов по данным топонимики // Изв. Всесоюз. Географич. о-ва. — 1962. — № 6.
  • Очерки по грамматике кетского языка, 1. — Томск, 1964.
  • Кетский язык. — Томск, 1968.
  • Древняя языковая общность в Центральной Азии // Труды Томского гос. ун-та. — Томск, 1968. — Т. 197. [Архівовано 27 березня 2019 у Wayback Machine.]
  • Опыт этнической привязки топонимов субстратного происхождения // Уч. зап. Томского гос. ун-та. — Томск. — 1969. — № 75. [Архівовано 27 березня 2019 у Wayback Machine.]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в https://nkvd.tomsk.ru/researches/passional/dulzon-andrej-petrovich/
  2. а б Галкина и Осипова, 2000, с. 4.
  3. а б в Галкина и Осипова, 2000, с. 5.
  4. а б в г Быконя В. В. . А. П. Дульзон (к 100-летию со дня рождения) // Linguistica Uralica. — 2000. — Т. XXXVI, вып. 2 (21 квітня). — С. 149—152. Архівовано з джерела 26 квітня 2016. Процитовано 9 травня 2020.
  5. Галкина и Осипова, 1995, с. 10.
  6. Насилов Д. М. . Чулымский язык // Языки народов России. Красная книга / Гл. ред. В. П. Нерознак. — М. : Academia, 2002. — 378 с. — ISBN 5-87444-149-2. — С. 250—253.
  7. Галкина и Осипова, 2000, с. 6.
  8. Хайду П. . Уральские языки и народы. — М. : Прогресс, 1985. — 430 с. — С. 380.
  9. Галкина и Осипова, 2000, с. 7.
  10. Быконя В. В., Кузнецова Н. Г. . Самодийское направление лингвистической школы А. П. Дульзона // Вопросы языкознания. — 2000. — № 3 (21 квітня). — С. 12—20. Архівовано з джерела 22 грудня 2015.

Література[ред. | ред. код]

  • Галкина Т. В., Осипова O. A. . А. П. Дульзон: к 95-летию со дня рождения. — Томск : Томский гос. пед. ин-т, 1995. — 74 с.
  • Галкина Т. В., Осипова O. A. . А. П. Дульзон и его школа // Вопросы языкознания. — 2000. — № 3 (21 квітня). — С. 3—11. Архівовано з джерела 22 грудня 2015.
  • Галкина Т. В. . Томская лингвистическая школа А. П. Дульзона. — Томск : Изд-во Томского гос. пед. ун-та, 2003. — 319 с. — ISBN 5-89428-132-6.
  • Осипова О. А. . Многогранность профессора А. П. Дульзона (1900—1973). — Томск : Изд-во Томского гос. пед. ун-та, 2011. — 63 с. — ISBN 978-5-89428-539-9.
  • Дульзон, Андрей Петрович / / Томск от А до Я: Короткая энциклопедия города. / Под ред. д-ра ист. наук Н.   М.   Дмитриенко .   - 1-е изд.   - Томск: Изв-во НТЛ, 2004.   - С.   106-107.   - 440   с.   - 3 000 прим.   - ISBN 5-89503-211-7 .
  • Литвинов А. В. Дульзон Андрей Петрович [Архівовано 16 червня 2021 у Wayback Machine.] // Народы и культуры Томско-Нарымского Приобья: Материалы к энциклопедии Томской области. Томск, 2001. С. 51-52.

Посилання[ред. | ред. код]