Канадська королівська кінна поліція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Канадська королівська кінна поліція
(англ. RCMP фр. GRC)
Оригінальна назва Royal Canadian Mounted Police
Gendarmerie royale du Canada
Заснування 1920
Офіційний сайт http://www.rcmp-grc.gc.ca/

Кана́дська королі́вська кі́нна полі́ція (англ. Royal Canadian Mounted Police (RCMP), фр. Gendarmerie royale du Canada (GRC)буквально: «Королівська жандармерія Канади»; розговірно: англ. The Mounties) — всеканадська міліція, яка служить в Канаді ще й контрактовою поліцією трьом канадським територіям і восьми провінціям (крім Квебеку й Онтаріо), 190 муніципалітетам, 184 індіянським резерваціям і в трьох міжнародних аеропортах.

Історія[ред.ред. код]

Заснування[ред.ред. код]

Канадська королівська кінна поліція, як така, не існувала до 1920 року: її створено того ж року з окремих частин Північно-Західної кінної та Домініальної поліцій, які в Канаді були сформовані, відповідно, ще в роках 1873 і 1868. Насправді символізм сучасної канадської міліції: її червону парадну форму, парамілітарну спадщину й міфологію прикордонників — перейнято новоствореною канадською жандармерією від Північно-Західної кінної поліції, знаної з 1904 як Королівська Північно-Західна кінна поліція.

Перший уряд Північно-західної території, відомий під назвою «Тимчасова Північно-Західна рада» (англ. Temporary North-West Council) вніс пропозицію уряду Канади і королеві Вікторії (англ. Queen Victoria) прийняти закон про створення міліції ще 23 травня 1873. Завдання запропонованої міліції — захист правопорядку і канадського суверенітету в Північно-Західній території, оскільки неподобна поведінка американських торговців віскі у Форт Вуп-Ап (англ. Fort Whoop-Up), відповідальних за масакру в Сайпрс-Хіллс (англ. Cypress Hills Massacre) ставала своєрідною проблемою, яка розсерджувала й непокоїла миролюбних канадців.

Спочатку частини новоствореної поліції звалися «Північно-західні кінні стрільці» (англ. North West Mounted Rifles) але, оскільки назва занадто нагадувала військову формацію, прем'єр-міністр Канади Джон Макдональд, не бажаючи викликати дискомфорт у корінних жителів та американців, настоював, щоб змінити назву на «Північно-Західна кінна поліція» (англ. North West Mounted Police). Поліцію зорганізовано на кшалт кавалерії великобританської армії — зі звичною ій червоною формою після того, як її полковник Джордж Артур Френч (англ. George Arthur French) вивчив у Ірландії методи й процедури успішних цивільних поліцейських збройних сил тієї ж країни під назвою Ірландської Королівської поліції (англ. Royal Irish Constabulary).

Марш до Форту Вуп-Ап[ред.ред. код]

'Джордж Френч' збиратися поліційних сил до 'Фортеції Доферин' (англ. Fort Dufferin), Манітоба, виїхали 8-й липня 1874 марширувати до 'Фортеція Вуп-Оп' нині Альберти. В полку поліції було 22 офіцерів, 287 чоловіків – назви поліції і пів-полиції, 310 коней, 67 вагонів, 114 бик-візів, 18 ярмо биків, 50 коров і 40 тел. Коли полк приїхав до 'Фортеція Вуп-Оп' було без людей, недалекому ПЗКП збудував штаб 'Форткція Маклаод' (англ. Fort MacLeod) на острові над річкою Олд-Ман.

Сидячий Бик[ред.ред. код]

Літом 1876 Сидячий Бик та тисячі коріних індіанців племені Сіу втікали від армії США приїхавши до нині південного Саскачевану розташувалися у «Вуд Монтайн» (англ. Wood Mountain). 'Джаймс Марро Валш' (англ. James Morrow Walsh) полиція ПЗКП захищав правопорядку. Валш і Сидячий Бик став добре друзі було мірні в Вуд Монтайн.

Повстання в Північно-західних територіях[ред.ред. код]

25 березня 1885 група Метіс (фр. Métis) і коріння Людей під 'Луї Ріель' (фр. Louis Riel) і 'Габріел Думонт' (фр. Gabriel Dumont) схопили зміст крамниції 'Гилйарл Мичелс' (англ. Hillyard Mitchell's Store) над Озерам Качка. Керівник ПЗКП 'Ліф Крозір' (англ. Leif Crozier) одержав попередження і посилав полиції берегти зміст крамниції але було за пізно. Полиці повертався назад до 'Фортеції Карлтон' (англ. Fort Carlton). Крозір збирався велику група полиці і 'Принс-Альберт Доброволці' (англ. Prince Albert Volunteers) повернув до Озеро Качка.

На кінці 'Битва при Озеро Качка' (англ. The Battle of Duck Lake) було декільки ПЗКП аварії. Повстання в Північно-західних територіях почали і Канада посилала її армія.

Клондайкська золота лихоманка[ред.ред. код]

В 1895 юрисдикція ПЗКП простягали до Юкон. Канадська уряд посилала інспектор ПЗКП 'Чарлс Констанін' (англ. Charles Constantine) до Юкон інспективати Американських гірників і торгівля напії. Констатін правилно передбачав Клондайкська золота лихоманка і негайно рекомендував посилати полиціну силу до рейони забезпечувати Канадський суверенітет і збирати миті податки - повертався наступного роки з силам 20 ПЗКП полицінії.

В 1898 спадкоємець до Констатін був Легендарний констебль 'Сам Стіл' англ. Sam Steel) член ПЗКП під час Клондайк золотої лихоманки. Північно-Західно Кінна Поліція одержала міжнародна репутація захищати закон і спокій, толерували незаконний діяльність — проституція і азартні ігри. ПЗКП був неуспішні установляти правопорядку і Канадськмй суверенітет в порт-містечки 'Скагвай' (англ. Skagay) над 'Лин канал' (англ. Lynn Canal) заміст установляти митий пост на Гірському перевалі 'Чилкут перевал' (англ. Chilkoot Pass).

1903 до 1920[ред.ред. код]

В 1903 юрисдикція ПЗКП простягали до Кайп Фолертоп (англ. Cape Fullerton) на березі Арктика, Нунавут.

У липні 1904 Едуард VII король Великобританії (англ. King Edward VII) додав 'Королівська' до ПЗКП.

Юрисдикція КПЗКП простягали до нових провиції Альберта і Саскачеван в р. 1905, і до нової анексії Манітоби в р. 1912.

Під час Першої світової війни служби КПЗКП включав патруль кордону, нагляд чужинці вороги, силування народно-безпечність регулюванні.

В 1918 уряд Канади посилав полиції КПЗКП до Владивосток - частина 'Канадсько-Сибірська Експедиційна Сила' (англ. Canadian Siberian Force).

В 1919, уряд посилав КПЗКП придушувати загальний страйк в Вінніпезі 35 000 робітників узяло участь у страйку і маніфестаціях. Страйк було жорстоко придушено з декількома людськими жертвами, проте Вінніпег ще деякий час залишався одним з політично найактивніших міст країни.

1920 до 1969[ред.ред. код]

У 1920 р. уряд Канади об'єднав 'Поліцію канадського домініона' (англ. Dominion Police) з 'Королівська Південно-західною кінною поліцією' і створили сучасну 'Канадську королівську кінну поліцію' (англ. Royal Canadian Mounted Police (RCMP)) . Ця структура виконувала функції федеральної поліції на всій території країни, займалась збором розвідувальної інформації та контррозвідкою. Для виконання цих функцій існувало всього декілька працівників в складі поліції, які корегували та направляли діяльність служби в потрібному напрямку.

З початком Холодної війни та протистоянням з СРСР збільшилися вимоги для секретної служби — таким чином, у 1950 р. був створений особливий підрозділ федеральної поліції.

1970 до нині[ред.ред. код]

У 1970 р. 'Секретна служба Королівської канадської кінної поліції'. Ця служба, крім контршпигунської діяльності, займалася збіром інформації про організації, які представляли загрозу всередині країни. Так, у 1970-х роках спецслужби займалися шпигунством за сепаратистським Фронтом визволення Квебеку і їх звинувачували у деяких протиправних діях. У відповідь на критику, парламентом була створена спеціальна слідча комісія — т. зв. 'Комісія Макдональда', яка у своєму висновку запропонувала створити окрему розвідувальну структуру. В парламент був внесений законопроект стосовно спецслужби під номером Сі-157, який у 1983 р. не набрав більшості. З урахуванням нових рекомендацій у січні 1984 р. був направлений новий законопроект Сі-9, який був ухвалений обидвома палатами парламенту. Таким чином, згідно з цим законом 21 червня 1984 р. була заснована нова секретна служба — Канадська служба безпеки й розвідки. Разом з нею був заснований Парламентський комітет з безпеки й розвідки, який передбачав громадський контроль над діяльністю спецслужби.

Галерея[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]