Канцелярська кнопка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Класичні канцелярські кнопки
Альтернативні канцелярські кнопки

Канцелярська кнопка — металевий виріб для прикріплення якогось предмета до чого-небудь (наприклад, папір до дошки оголошень). Названо так, тому що їх часто використовують у канцеляріях.

Класична кнопка (див. верхню світлину) складається з шапки та вістря. У шапці пророблено трикутний отвір, що повторює форму вістря, так як вістря вирізається з шапки та загинається перпендикулярно неї. Як правило, цей «трикутник» рівнобедрений. Капелюшок має форму диску. Але є й альтернативні (див. нижню світлину) кнопки, які мають різнокольорові (як правило, пластмасові) ручки, форма яких схожа на циліндр. Нерідко вона має кільцеподібні бічні опуклості, зроблені для того, щоб кнопку було зручніше тримати. Знизу з центру ручки виходить металеве вістря. Зазвичай, у альтернативних кнопок воно набагато довше, ніж у класичних. Адже у класичних кнопок, на відміну від альтернативних, довжина вістря прямо пропорційна діаметру ручки-диска.

Також, розрізняється і форма вістря. У альтернативних кнопок вона практично не змінюється у напрямку донизу, звужуючись лише в самому кінці. У класичних кнопок вона помітно звужується через товсту основу, необхідну для того, щоб вістря не ламалося при встромлювані. У альтернативних кнопок невидима частина вістря захована усередині ручки, тому потовщення не потрібно. Бувають і дископодібні різнокольорові альтернативні кнопки. Однак, їх пластмасовий диск дещо опуклий, і, швидше, за формою є чимось середнім між диском і циліндром. Зараз все більше з'являється таких кнопок. Зазвичай для зберігання їх нерідко встромляють у що-небудь.

Історія[ред.ред. код]

Канцелярська кнопка була винайдена годинникарем Іоганном Кірстеном (Johann Kirsten) між 1902 і 1903 роками в місті Ліхені, що в Німеччині. Він продав свою ідею купцеві Отто Ліндштедту, чий брат Паул запатентував її в 1904 році. Завдяки патентом Ліндштедт став мільйонером, а годинникар залишався бідним[1].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]