Малютін Сергій Васильович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сергій Васильович Малютін
рос. Сергей Васильевич Малютин
Автопортрет. 1909 рік.
Народження 22 вересня (4 жовтня) 1859(1859-10-04)
Москва
Смерть 6 грудня 1937(1937-12-06) (78 років)
  Москва
Поховання Новодівичий цвинтар
Національність росіянин
Країна Російська імперія
СРСР СРСР
Жанр живопис, архітектура
Навчання Московське училище живопису, скульптури та архітектури
Діяльність художник, архітектор, ілюстратор, сценограф
Напрямок модерн
Член Асоціація художників революції
Звання академік
Роботи в колекції Третьяковська галерея, Державний історичний музей і Єкатеринбурзький музей образотворчих мистецтв

CMNS: Малютін Сергій Васильович у Вікісховищі

Сергі́й Васи́льович Малю́тін (рос. Сергей Васильевич Малютин; 4 жовтня (22 вересня) 1859, Москва, Російська імперія — 6 грудня 1937, Москва, РРФСР, СРСР) — російський і радянський художник, графік та архітектор.

Твори С. В. Малютіна представлені в колекціях найбільших російських музеїв, в тому числі в Державній Третьяковській галереї, Державному Російському музеї, ДМОМ імені О. С. Пушкіна та інших.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився у заможній купецькій родині. У трирічному віці залишився сиротою, виховувався в родині тітки у Воронежі.

Навчання[ред. | ред. код]

Навчався в комерційному училищі, згодом — на бухгалтерських курсах. Після закінчення курсів розпочав службу конторником.

У 1880 році повернувся в Москву, де влаштувався на посаду кресляра Управління Берестейської залізниці. Одночасно самостійно розпочав займатися живописом, малював численні етюди.

У 1883 році вступив до Московського училища живопису, скульптури та архітектури (МУЖСА), яке закінчив у 1886 році, отримавши звання «вільного художника». Серед його наставників були Іларіон Прянішников і Володимир Маковський, проте найбільший вплив на творчість С. В. Малютіна мав Євграф Сорокін.

Дожовтневий період[ред. | ред. код]

З 1891 року викладав малюнок в Єлизаветинському інституті шляхетних дівиць у Москві, з 1893 року — в МУЖСА. У середині 1890-х років на запрошення Сави Мамонтова створював декорації для Нижньогородської і Московської приватних опер. Одним з найважливіших досягнень цього періоду творчості була робота в книжковій графіці, створення ілюстрацій до творів О. С. Пушкіна («Сказка про рибака і рибку», «Руслан і Людмила», «Пісня про Віщого Олега»).

Перші російські матрьошки роботи С. Малютіна і В. Звьоздочкіна

З кінця 1890-х років займався декоративно-ужитковим мистецтвом. У 1899 році спільно з майстром-ремісником з Сергієвого Посаду створив і розписав першу російську матрьошку. У 1900—1903 роках Сергій Малютін очолював столярні майстерні «Талашкіно», займався дизайном меблів і предметів декоративно-ужиткового мистецтва.

Повернувшись до Москви у 1903 році, відновив викладання в МУЖСА. У 1909 році став керівником портретно-жанрового класу, одночасно писав портрети сучасників, створивши портретну галерею видатних діячів російського мистецтва. У 1914 році Сергію Малютіну присвоєне звання академіка.

Радянський період[ред. | ред. код]

З 1918 по 1923 роки Сергій Васильович Малютін викладав у Вищих художньо-промислових майстернях. Він виступив одним з організаторів Асоціації художників революційної Росії (АХРР). Брав участь у створенні серії агітаційних плакатів «Вікна сатири РОСТА».

У 1927—1931 роках був учасником Об'єднання художників-реалістів.

Похований на Новодівочому цвинтарі в Москві.

Галерея[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]