Сахалінський регіон Далекосхідної залізниці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сахалінська залізниця
Країна Росія
Знаходження штаб-квартири Южно-Сахалінськ
Статус діюча
Роки роботи з 1992
Підпорядкування Російські залізниці
Експлуатаційна довжина залізниці 5990,6 км
Ширина колії 1067 мм
веб-сайт http://www.rzd.ru/wps/portal/branch?STRUCTURE_ID=716

Сахалі́нський регіон Далекосхідної залізниці — один з регіонів Далекосхідної залізниці РФ, залізниця з шириною колії 1067 мм, проходить територією південної частини острова Сахалін. З 1992 по 2010 роки була окремою залізницею — філією «РЖД».

Будівництво залізниць на острові Сахалін почалося після Російсько-японської війни 19041905 років, коли в результаті Портсмутського договору південна частина Сахаліну, до 50-ої паралелі, відійшла до Японії.

Була побудована військово-польова вузькоколійна залізниця КорсаківЮжно-Сахалінськ, довжиною 42,5 км і шириною 600 мм. Її основне призначення — швидко закріпитися на новій території. Пізніше вона була переведена на розміри звичайної японської колії — 1067 мм. У 1911 році була відбудована гілка Южно-Сахалінськ — Стародубське довжиною 53,5 км. А в період 19181921 рр. залізницею були зв'язані НевельськХолмськ, Чехово -Томарі.

На острові багато тунелів, всі вони виконані за габаритом, прийнятим на японських залізницях. Частина рухомого складу експлуатованого на острові також має японське походження — це японські паровози і дизель-поїзди «Киха». Пасажирські і вантажні вагони, експлуатовані на залізниці аналогічні вагонам нормальної колії, але з візками колії 1067 мм. Спеціально для Сахалінської залізниці Людиновським тепловозобудівним заводом будувалися тепловози з гідропередачею ТГ16 і ТГ22.

Експлуатаційна довжина залізниці на 1992 рік 1072 км, на 2006 рік — 804,9 км. Скорочення довжини відбувається за рахунок закриття маловикористовуваних ділянок.

Залізниця характеризується особливим кліматом (періоди мусонів, сніжні занесення), важким профілем. Для зв'язку з материком використовується залізнична поромна переправа Ваніно (Далекосхідна залізниця) — Холмськ. При транспортуванні вантажів потрібна зміна візків вантажних вагонів. Всі ці обставини роблять собівартість перевезення вантажів дорогою вищою в порівнянні з материковою мережею залізниць, причому різниця в собівартості досягає 10 разів.

За рішенням ВАТ «РЖД» в 20042005 роках проводилася підготовка до перешивки колії Сахалінської залізниці на ширину 1520 мм. Ця робота буде закінчена в 2012 році (за оптимістичними прогнозами). У зв'язку з цим потрібно буде замінити тяговий рухомий склад залізниці.

На залізниці є музей залізничної техніки, з експонатами що не мають аналогів в інших музеях. У експозиції є: двовісні японські платформи, японський же снігоочисник «Вадзіма», двадцятип'ятитонна цистерна виготовлення 1954 року, шнекороторний снігоочисник на базі секції тепловоза ТГ16, японський паровоз серії D-51 1948 року виготовлення

Ресурси Інтернету[ред.ред. код]