Яйце

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Загальні дані[ред.ред. код]

Яйце африканського страуса

Яйцем, або ооцитом, звичайно називають яйцеклітину тварин. Яйцеклітина – це інертна (малоактивна) клітина, яка зазвичай більша за соматичні (не-репродуктивні) клітини даного організму. Розміри яйцеклітин як таких можуть сильно варіювати: яйцеклітина миші становить приблизно 0,06 мм в діаметрі, в той час як діаметр яйця африканського страуса може досягати 15-18 см. Яйцям звичайно притаманна кулеподібна або овальна форма, але вони бувають також видовженими, як у комах, міксин або мулової риби. Розміри та інші ознаки яйця залежать від кількості та розподілу в ньому поживної речовини (жовтка), що накопичується у вигляді гранул або, рідше, у вигляді суцільної маси. Тому яйця поділяють на різні типи залежно від вмісту в них жовтка.

Гомолецитальні яйця[ред.ред. код]

В гомолецитальних яйцях, що також називають ізолецитальними або оліголецитальними, жовтка дуже мало і він рівномірно розподілений в цитоплазмі. Такі яйця притаманні губкам, кишковопорожнинним, голкошкірим, морським гребінцям, нематодам, покривникам та більшості ссавців.

Телолицетальні яйця[ред.ред. код]

Яйця (ікринки) лосося на різних стадіях розвитку

Телолицетальні яйця вміщують значну кількість жовтка, а цитоплазма сконцентрована в них на одному кінці, що звичайно позначається як анімальний полюс. Протилежний полюс, де сконцентрований жовток, при цьому називають вегетативним. Такі яйця типові для кільчастих червів, головоногих молюсків, безчерепних (ланцетник), риб, земноводних, плазунів, птахів та однопрохідних ссавців (качконіс, єхидна). У них добре виражена анімально-вегетативна вісь, що визначається градієнтом розподілу жовтка; ядро звичайно розташоване ексцентрично; в яйцях, що вміщують пігмент, він також розподіляється за градієнтом, але, на відміну від жовтка, його більше на анімальному полюсі. Докладніше про цей тип яєць див. в статті „Яйце птахів”.

Центролецитальні яйця[ред.ред. код]

У центролецитальних яйцях жовток розташований в центрі, так що цитоплазма зсунута до периферії і дробіння після запліднення поверхневе. Такі яйця типові для деяких кишковопорожнинних та членистоногих.

Див. також[ред.ред. код]