1 карбованець «Ігри XXII Олімпіади в Москві (Кремль)»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ігри XXII Олімпіади в Москві (Кремль)
СРСР СРСР
Номінал 1 карбованець
Маса 12.8 г
Діаметр 31 мм мм
Товщина 2.3 мм
Гурт гладкий з написом
Метал мідно-нікелевий сплав
Роки карбування 1978
Аверс
Аверс
Опис герб СРСР
Гравер С. М. Іванов
Реверс
Реверс
Опис зображення Московського кремля
Гравер Н. А. Носов

Ігри XXII Олімпіади в Москві (Кремль) (рос. Игры XXII Олимпиады в Москве (Кремль)) — ювілейна монета СРСР вартістю 1 карбованець, випущена 1 січня 1978 року. Монета присвячена XXII Літнім Олімпійським іграм у Москві, які відбулися з 19 липня по 3 серпня 1980 року — це були перші в історії Олімпійські ігри на території Східної Європи, а також перші Олімпійські ігри, проведені в соціалістичній країні. Частина змагань Олімпіади-1980 проводилася в інших містах Радянського Союзу, а саме: вітрильні регати стартували в Талліні; попередні ігри і чвертьфінали футбольного турніру відбулися в Києві, Ленінграді та Мінську; змагання з кульової стрільби пройшли на стрільбищі «Динамо» в підмосковних Митищах. Ігри відомі тим, що понад 50 країн бойкотували Олімпіаду в зв'язку з введенням в 1979 році радянських військ в Афганістан. Деякі спортсмени з країн, що бойкотували Ігри, все ж приїхали в Москву і виступали під олімпійським прапором. Цей бойкот став однією з основних причин відповідного бойкоту Радянським Союзом та низкою його союзників наступних літніх Олімпійських ігор в Лос-Анджелесі в 1984 році.

Історія[ред. | ред. код]

У 1977 році було розпочато випуск серії монет присвячених XXII Літнім Олімпійським іграм в Москві, які відбулися з 19 липня по 3 серпня 1980 року. В рамках серії було випущено: 6 монет номіналом в 1 карбованець з мідно-нікелевого сплава; 14 монет номіналом у 5 карбованців і 14 монет номіналом у 10 карбованців з срібла; 6 монет номіналом у 100 карбованців з золота 5 монет номіналом у 150 карбованців з платини. На монетах зображувалася символіка Олімпіади-80, види спорту, спортивні споруди і пам'ятки архітектури міст у яких відбувалися олімпійські ігри. Монети карбувалися на Ленінградському монетному дворі і Московському монетному дворі.

Оформлення реверсу[ред. | ред. код]

Московський кремль пташиним оком

На монеті зображено Московський кремль — найдавніша частина Москви, головний суспільно-політичний, духовно-релігійний і історико-художній комплекс столиці Росії, офіційна резиденція президента Російської Федерації.

Кремль розташований на високому лівому березі Москви-ріки — Боровицькому горбі, при впаданні в неї річки Неглинної.

У плані Кремль — неправильний трикутник площею 27,5 га. Південна стіна звернена до Москви-ріки, північно-західна — до Александровського саду, східна — до Красної площі. Територіально розташований в Центральному адміністративному окрузі Москви, виділений як самостійна адміністративна одиниця.

Опис та характеристики монети[ред. | ред. код]

Номінал
крб.
Метал Маса
грам
Діаметр
мм.
Гурт Тираж
штук
1
мідно-нікелевий сплав
12.8
31
гладкий із заглибленим написом
7 000 000
509 500 (пруф)

Аверс[ред. | ред. код]

На аверсі монети зображено герб СРСР, під ним пряма риса, нижче якої в два рядки розташовано напис «1 РУБЛЬ».

Реверс[ред. | ред. код]

На реверсі, по центру, представлено зображення Спаської башти Кремля, на стіні якої представлена емблема XXII олімпійських ігор. У лівій частині на тлі двох веж — Боровицької і Водовзводної зображений палац, в правій: на тлі веж Нікольскої і Троїцької — палац, а нижче зубців стін Кремля дата карбування монети «1978». Біля канта по колу викарбувана напис «ИГРЫ XXII ОЛИМПИАДЫ», «МОСКВА», «1980». Написи розділені крапками.

Гурт[ред. | ред. код]

Гурт гладкий з вдавленим написом-позначенням номіналу: «ОДИН РУБЛЬ», дублюється два рази і розділений двома крапками.

Автори[ред. | ред. код]

Вартість монети[ред. | ред. код]

Ціну монети — 1 карбованець встановив Держбанк СРСР у період реалізації монети через його філії. Сучасна вартість монети звичайного випуску серед колекціонерів України (станом на 2014 рік) становить приблизно 10 гривень.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]