Halo: Combat Evolved

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Halo: Combat Evolved
Розробник Bungie Studios
Портування на Windows: Gearbox Software
Портування на Mac: MacSoft Games
Видавець Microsoft Game Studios
Наступна гра серії Halo 2
Дата випуску Xbox
15 листопада 2001
Windows
30 вересня 2003
Mac
3 грудня 2003
Жанр Шутер від першої особи
Вікові
рейтинги
ESRB: Mature (M)
OFLC: MA 15 +
CERO: C
Носії CD-ROM, DVD
Платформи Xbox, Windows ПК, Apple Macintosh
Режими гри Однокористувальницька гра, Кооперативна гра, Розрахована на багато користувачів гра
Системні
вимоги
733 МГц, 128 МБ ОЗУ, 32 МБ відеокарта
Керування Геймпад (Xbox), клавіатура і миша (ПК)

Halo: Combat Evolvedвідеогра в жанрі FPS, розроблена фірмою Bungie та випущена в 2001 році компанією Microsoft. Спочатку була випущена для ігрової приставки Xbox. Рівно через 2 роки вийшла версія для ПК.

Сюжет[ред.ред. код]

Сюжет гри оповідає про війну людей (Космічні Сили Об'єднаних Націй) і ковенантів (спілки декількох інопланетних рас). Люди наполегливо, з усіх сил, борються, але все ж таки здають свої позиції на всіх фронтах. Останньою надією може стати проект Спартанець-II (SPARTAN-II) - суперлюдей, які покликані знищити ковенантів. Всі наукові сили з цього проекту базуються на планеті Річ. Але ковенанти знаходять Річ і знищують планету разом з новими спартанцями. Врятуватися вдається всього одному кораблю - «Pillar Of Autumn» («Стовп Осені»), саме в цьому кораблі транспортується останній вижив Спартанець - Master Chief (Джон-117). Його забрали військові у віці 6 років, а його батькам залишили клон. Так що вони навіть не підозрюють про велику долю свого сина. Чому вибір припав саме на Джона? Тому що у нього дуже розвинений інтелект, реакція і спритність, не характерні для його ровесників. Він міг складати тризначні числа в розумі, міг передбачити на яку сторону впаде підкинута монета і багато іншого. Саме за нього належить грати. Корабель здійснює сліпий стрибок в гіперпростір і виходить з нього поряд з таємничим інопланетним артефактом під кодовим ім'ям Halo (Ореол - див. Гало) ... Виявляється що дане кільце є священним місцем для ковенантів, та й корабель «Правда і Примирення» ( Truth and Reconsilliation) ковенантів зумів відстежити стрибок «Стовпа Осені», і почав безжальну атаку на корабель. Їх дії змушують розморозити Майстра Чіфа і послати на інструктаж до капітана корабля Джейкобу Кізу (captain Keyes). Майстер Чіф забирає Кортану - ШІ (Штучний Інтелект), яка керує кораблем (яка зіграє важливу роль після), і поспішно йде зі Стовпа осені в останній рятувальної капсулі.

Варто зазначити що гра була явно надихнула романами з серії Мир-Кільце Ларрі Нівена, а також попередньою грою від Bungie - Marathon (англ.).

Стиль гри[ред.ред. код]

На відміну від більшості шутерів, Майстер Чіф може мати при собі тільки два види стрілецької зброї. Гра вимагає тактичного підходу, оскільки перевага в силі і технології на стороні чужих. Також є два типи гранат - людська (осколкова) і конвенантського (плазмова). Плазмові гранати можуть «прилипати» до живих істот і транспорту - причому видалити їх вже не вийде.

Броня Майстра Чіфа генерує силове поле, яке захищає його від пошкоджень. Поле слабшає від пострілів, ударів і вибухів, але поступово відновлюється поза полем бою. Здоров'я можна заповнювати аптечка ми.


Людське зброя не багатьом відрізняється від сучасного. Вогнепальна зброя погано працює проти силових полів, але дуже добре проти незахищених тел. Енергетична зброя ковенантів - навпаки. Майстер Чіф може підбирати і використовувати будь-яку зброю чужих, окрім енергетичних мечів і паливних гармат - вони відключаються або вибухають після смерті господарів. Також він може керувати транспортними засобами. Людські машини - позашляховик «Бородавочник" і танк «Скорпіон» - дозволяють піхоті сідати в машину і стріляти, поки Майстер Чіф веде. Перевезення чужих - ширяючий мотоцикл «Привид" і винищувач «баньши» - одномісні. Також існує мобільна гаубиця «Привид», але можливості управляти нею в грі немає (в Halo 2 це можливо).

Зброя[ред.ред. код]

 • КСОНів:
  • Автоматичний пістолет M6D - стріляє розривними кулями, яких в магазині 12. Також має оптичний приціл (2x). Максимально ношений запас - 120 патронів.
  • Автомат MA5B - стандартну зброю піхоти; має невеликий дисплей з лічильником залишилися патронів і компасом. У магазині 60 патронів калібру 7.62 мм. Максимально ношений запас - 600 патронів.
  • Помпові Дробовик M90 - зброя для близьких відстаней. Стріляє дробом; кількість патронів в магазині - 12 Максимально ношений запас - 60 патронів.
  • Снайперська гвинтівка S2 AM - стріляє бронебійними реактивними снарядами на відстань до 500 метрів. У магазині всього 4 снаряди. Рушниця має оптичний приціл (2x і 8x). Снаряди здатні вражати кілька цілей уздовж своєї траєкторії. Приціл має прилад нічного бачення. Максимально ношений запас - 60 патронів (реалізовано тільки на початку третьої місії Halo: Combat Evolved). У всіх інших місіях Halo: Combat Evolved максимально ношений запас - 24 патрони.
  • Переносна ракетниця M19 SSM - двузарядная установка, що стріляє потужними протитанковими ракетами. Має оптичний приціл (2x). Максимально ношений запас - 10 пострілів.
 • Ковенанти:
  • Плазмовий пістолет - стріляє одиночними плазмовими зарядами. Також можна накопичити заряд, зробивши його набагато могутніше і наділивши властивістю самонаведення. Повного заряду вистачає на 500 пострілів, накопичений - 15% повного заряду. Люди не вміють перезаряджати батарею плазмового зброї, а тому, вичерпавши заряд, воно втрачає сенс. Часто використовується піхотинцями і шакалами.
  • Плазмова гвинтівка - зброя елітою. Стріляє чергою плазмових зарядів, заряд - 200 пострілів. При довгій черзі перегрівається.
  • Ігломет - стріляє самонавідними тонкими кристалами. Ці голки пронизують мета і вибухають. Але не відразу. Якщо встигнути відразу потрапити в ціль близько 10 зарядами (близько половини магазину) - вони здетонує одночасно з силою плазмової гранати. Єдине ковенантное зброю в першій грі, яку можна перезаряджати. У магазині 20 снарядів, максимальний запас 100. Використовується піхотинцями, рідко елітами.
  • Паливна гармата - стріляє паливними стрижнем, який вибухає від зіткнення. Вбудована в скафандр Мисливців і на «баньши». Також є переносний варіант. У першій грі, зброю вибухає після смерті господаря (у першій грі в мультиплеєрі є можливість використовувати дану зброю).
  • Енергетичний меч - зброя для ближнього бою. Використовується тільки високорівневими елітами. Може вбити ворога одним ударом. Має обмежений заряд. У першій грі вибухає після смерті господаря (у другій грі герой може використати цю зброю в одиночній кампанії і мультиплеєрі).
  • Молот - зброя командира Брут. Можна використовувати як в мережевій так і одиночної грі. При ударі відбувається енергетичний сплеск від якого розлітаються вороги і фізичні предмети в грі, такі як блоки і ящики. Одночасно може уразити кілька ворогів. Зброя є в Xbox 360 версії Halo 3.

Техніка[ред.ред. код]

 • КСОНів:
  • Позашляховик «Вартхог» - здатний перевозити пасажира і кулеметника, озброєний стаціонарним мініганом. Поворот здійснюється за допомогою миші.
  • Танк «Скорпіон» - може перевозити до чотирьох піхотинців, має гармату й кулемет.
 • Ковенанти:
  • Пустці мотоцикл «Привид» - озброєний енерго-гарматою, здатний рухатися боком.
  • Винищувач «баньши» - також озброєний енергетичної і паливної гарматами. На відміну від «Примари» не може летіти боком, зате здатний відриватися від землі на більші відстані.
  • Стаціонарний кулемет - стріляє згустками плазми і може пробивати енергощіти. Під час вибуху відлітає убік.
  • Гаубиця «Привид» - стріляє потужними енергетичними імпульсами і має важку броню. У першій грі нею не можна керувати.
  • Десантний корабель - може перевозити шістьох піхотинців і двох еліт супротивника, має плазмомет.

SPARTAN-II[ред.ред. код]

Проект Спартанець-II був створений задовго до зустрічі з чужими. На прикордонних світах почалися повстання проти Земної уряду, і регулярні війська КСОНів несли великі втрати. Доктор Кетрін Хелсі запропонувала відродити запущений колись Проект ОРІОН (Спартанець). Для цього їй потрібно було зібрати 75 рекрутів. Так як для кібер-поліпшень потрібні були люди певної генетичної структури, то Хелсі склала список дітей, які підходять за заданим параметрам. Їх викрали і замінили клонами, які захворіли і померли через кілька тижнів. Замість прізвищ дітям дали порядкові номери зі списку Халс (початковий список мав 150 імен, але через урізання бюджету проекту Хелсі довелося відібрати всього 75). Протягом декількох років дітей тренував Головний Старшина Мендез. Історії та тактиці їх вчила штучний інтелект Дежа (наголос на другий склад). Коли дітям виповнилося 14 років, їм зробили операції з генетичного поліпшення. У боєздатному стані залишилося 33 Спартанця; інші або загинули, або стали каліками. Для перших завдань вони використовували важку і незручну броню орбітальних десантників. Потім Хелсі видала їм прототипи силовий броні під кодовою назвою Мйольнір. Тільки поліпшені Спартанці можуть надягати цю броню, оскільки будь-якій іншій людині просто відірвало б руки і ноги. Броня має систему повітрозабезпечення, дозволяючи Спартанцям знаходитися в вакуумі короткий час. Після початку війни з ковенантами в руки розвідки потрапили зразки персональних силових полів, які вони адаптували в нову модель Мйольнір. Наступну модель броні Спартанці отримали перед завданням захопити одного з пророків ковенанту, але планету Річ атакував ворожий флот, і тільки Майстер Чіф зміг врятуватися. Ця модель дозволила Майстру Чіфу містити в системі броні штучний інтелект Кортани.

Covenant (ковенанти)[ред.ред. код]

Докладніше: Ковенант (Halo)

Майже всі назви дано людьми через брак правильних.

 • Пророки (самоназва - Сан'Шайуум) - політичні та релігійні лідери ковенанту; з'явилися на планеті, повної стародавніми артефактами і руїнами. Через цих артефактів ковенанти змогли обігнати людей в технології. Замість імен Пророки мають титули. Керують ковенантів Верховна Рада, наполовину складається з пророків, і тріумвірат Ієрархів (Пророк Жалю, Пророк Пощади, і Пророк Правди). Пророки не присутні в першій грі.
 • Еліти (самоназва - Сангхеілі) - на момент першої гри головні солдати ковенанту. Вони заснували ковенант разом з пророками. Єдина раса, крім пророків, яка має право голосу у Верховній Раді. Як і Пророки, вони дивляться зверхньо на інші раси ковенанту, що мають статус, близький до рабів. Фізично вони сильніше і швидше людей. Кістяк армії ковенантів. У бою Еліти включають або силове поле, або активний камуфляж. Користуються плазмовими автоматами і іноді Ігломатамі.
 • Брути (ковенантное назва - Джіралханай) - раса, нещодавно прийнята в ковенант. На відміну від еліти, вони не скуті такими тонкощами, як честь. Фізично Брути нагадують людиноподібних мавп. Вони рідко одягають одяг або броню, але їх шкура дуже добре захищає від пошкоджень. Мабуть, вони подобаються Пророкам більше еліта через їх повної відданості вірі. Брути і Еліти - єдині, що мають право командувати кораблями. Теперішній вождь Брут - Тартарус. Брути не присутні в першій грі. Одним з найнебезпечніших супротивників з цієї раси є Брут-Генерал.
 • Мисливці (ковенантное назва - Лекголо) - часто використовуються елітою як танки для прориву ворожих ліній. Кожен Мисливець є конгломератом колонії помаранчевих черв'яків, які вважаються однією особистістю. Мисливці завжди працюють в парі; якщо один з них убитий, інший буде мстити. Мисливці спілкуються тільки з елітами, які вони поважають як воїнів.
 • Шакали (ковенантное назва - Кіг-Яр) - не є повними членами ковенанту. Шакали мали свою зоряну імперію до зустрічі з ковенантів, але тепер вони є найманець ами пророків. Їх природні нюх і зір роблять їх добрими розвідник ами і снайпер ами. У бою вони зазвичай ховаються за силовим щитом, у якому є вирізи для зброї. Відомо, що Шакали люблять їсти представників інших рас. Озброєні тільки плазмовими пістолетами.
 • Піхотинці (ковенантное назва - Унггой; також називаються буркунам) - звичайні солдати ковенанту. Маленький зріст і фізіологія змушують їх дихати метаном, тому їхні голоси зазвичай тонкі. Їх зростання, голос і боягузтво роблять їх комічними персонажами гри. Атакують вони зазвичай у групах, що робить їх небезпечними, але якщо Еліт-командир убитий, то вони розбігаються з криками. Попри те, що Еліти їх часто посилають на смерть, Піхотинці воліють еліти інших рас. Озброєні плазмовими пістолетами і іглометамі, ближче до кінця зустрічаються з ручними паливними гарматами. Частіше за всіх використовують гранати.
 • Трутні (ковенантное назва - Янме-е) - раса літаючих комах, нещодавно прийнята в ковенант. Розміром вони приблизно з людини. Краще битися у великих приміщеннях або зовні, де вони можуть маневрувати. Кігті роблять їх дуже небезпечними поблизу. У флоті ковенанту Трутні використовуються для побудови та лагодження кораблів. Трутні не присутні в першій грі.
 • Інженери (назва Предтечі - Хурагок) - літаючі істоти. Єдине, що їх цікавить - технологія. Вони люблять розбирати і збирати предмети. Ковенанти їх використовують для досліджень і ремонту. Вони виглядають як медузи. Рідко спілкуються з іншими расами, але якщо вже доводиться, то для цього використовують мову жестів. Інженери не присутні ні в першій ні в другій іграх, але їх модель є в коді першої гри.

Flood (потоп)[ред.ред. код]

Паразитичні істоти, які містилися в лабораторіях в глибині Halo, і яких ковенанти і люди випадково випускають. Потоп інфікує їх тіла паразитами і перетворює їх на своїх солдатів. У першій грі існує чотири форми Потопу. У другій додана ще одна.

 • Форма інфікування - за формою і функції нагадують хедкраби ів з Half-Life. Вони прилипають до живих або мертвих тіл розумних істот і захоплюють їх. Вони також можуть повзати по стінах і стелях. Лопаються при смерті. Будь то через броні або через біологічних модифікацій, але Спартанці не можуть бути інфіковані.
 • Бойова форма - головні солдати Потопу. Бойові форми, що зустрічаються в грі, можуть використовувати людське і ковенантное зброю, оскільки їх попередні тіла були людьми або еліти. Елітні форми іноді можуть використовувати силові поля для захисту. Також бойові форми можуть високо і далеко стрибати. Якщо вони без зброї, то атакують щупальцями як батогом. Після смерті форми інфікування можуть їх «оживити», тому не довіряйте «трупу» ворога - він може встати й атакувати знову.
 • Форми-носії - якщо тіло істоти не придатне до битви (наприклад - Піхотинці), то воно мутує в носіїв. Ці форми містять в собі форми інфікування. Якщо ця форма близька до живого тіла або якщо вона атакована - то вона вибухає, і форми інфікування звільняються.
 • Мозкові Форми - також відомі як прото-грейвмайнд - зовсім не мобільні, ці форми використовуються для контролю інших або для операції кораблями інших рас. З часом може розвинутися в грейвмайнда.

Інші частини всесвіту Halo[ред.ред. код]

Всі ці частини є каноном Halo.

 • Ігри:
  • Halo 2 (Xbox - 2004, ПК - 2007 лише для Vista і Windows 7) - після повернення на Землю Master Chief змушений захищати планету від вторгнення ковенанту. Надалі він потрапляє на ще один Halo (так званий Дельта Halo), де люди намагаються зупинити лідерів (Ієрархів) чужих, перш ніж ті активують стародавню зброю.
  • Halo 3 (Xbox 360 - 2007) - гра закінчує розповідь пригод Master Chief-а. Ковенант відкриває портал на Землі, який веде на давню споруду предтечею, де і були створені всі Гало - з метою використати цю зброю.
  • Halo Wars (Xbox 360-2009) - гра в стилі RTS, що описує початок війни людей з чужими. У цій операції адмірал Каттер переслідує ковенантів, які розшукують артефакти предтечею. Під командуванням гравця є три різні спартанця, але Master Chief серед них немає.
  • Halo 3: ODST (Xbox 360-2009) - гра, дія якої відбувається паралельно подіям Halo 2. Гравець приймає роль десантника-новачка, який під час висадки на крейсер ковенанту зазнає аварії і втрачає свій загін, тому гравець повинен возз'єднатися з командою і залишити місто Нью-Момбаса до його повного знищення.
  • Halo: Reach (Xbox 360-2010) - гра, де гравець грає Noble Six - спартанцем з елітного загону Noble Team. Дії «Halo: Reach» відбуваються за кілька тижнів до початку «Halo: Combat Evolved». Гра заснована на фантастичному романі Halo: Падіння Річа. Книга є приквелом першій частині і розповідає про створення суперсолдат проекту Spartan-II, перших атаках ковенантів на колонії людей і руйнуванні неприступною цитаделі землян на планеті Річ, після чого й розпочалася кровопролитна війна з агресивними космічними тварюками.
 • Книги:
  • Halo: Падіння Річа (Halo: The Fall of Reach; Ерік Ніланд) - роман описує вербування і тренування Майстри Чіфа, а також перший контакт людей з чужими. Книга закінчується зі знищенням Річа та початком гри.
  • Halo: Потоп (Halo: The Flood; Вільям Дітц) - книга описує сюжет гри не тільки з боку Майстра Чіфа, але й інших солдатів і навіть ковенантів.
  • Halo: Перший Удар (Halo: First Strike; Ерік Ніланд) - сюжет роману відбувається між першою і другою грою, коли Майстер Чіф разом з іншими вижили летять рятувати Спартанців що залишилися в живих на Річе. Після цього, вони дізнаються найстрашніше - ковенанти готують армаду для знищення Землі.
  • Halo: Привиди Онікса (Halo: Ghosts of Onyx; Ерік Нілунд) - книга розповідає історію Спартанця Курта-051, якому доручили тренувати наступне покоління суперсолдат - SPARTAN- III. Разом зі своїми учнями, Курт повинен розкрити секрет планети Онікс, де раптом прокинулася древня сила, перш ніж ковенанти зможуть зробити те ж саме.
  • Графічний Роман Halo (Halo Graphic Novel; різні автора)
  • Halo: Контакт на Харвест (Halo: Contact Harvest; Джозеф Стетен) - книга описує перший контакт з ковенантами на планеті Харвест.

Цікаві факти[ред.ред. код]

 • Ім'я головного героя швидше за все є посиланням на фільм «Руйнівник», де головного героя Джона Спартана тримали у кріогенній в'язниці близько 40 років (Master Chief на початку гри знаходиться у кріогенній камері). Номер укладеного Спартана - 117.
 • Якщо пройти гру на легендарній складності, то кінець доповниться сценою, в якій сержант Джонсон врукопашну б'ється з елітою (точніше - намагається відібрати у того свій автомат) неподалік від «Стовпа Осені». Побачивши спалах від вибуху, він говорить Еліту: «Це кінець, малюк! Обійми мене. »Вони з елітою обнімаються і їх накриває ударна хвиля. Сцена є «заохоченням» за проходження кампанії на легендарному рівні складності. Як факт, Джонсона в момент вибуху не було на Хало
 • Якщо на початку гри, отримавши пістолет, застрелити капітана Кійосі, то всі двері закриються, і в рубку забіжуть кілька безсмертних солдатів, які почнуть розстрілювати Майстер Чіфа.

Посилання[ред.ред. код]