Інвазійні види

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Личинки колорадського жука третього віку

Інвазійні (інвазивні) види — алохтонні види із значною здатністю до експансії, який розповсюджуються природним шляхом або за допомогою людини і становить значну загрозу для флори і фауни певних екосистем, конкуруючи з автохтонними видами за екологічні ніші, а також спричиняючи загибель місцевих видів. Процес розселення диких видів рослин і тварин на нові території визначається терміном біологічні інвазії.

Інвазійні види становлять, одразу після нищення місць перебування, найбільшу загрозу для світового біорізноманіття. Інвазійні види рослин є значною проблемою на територіях, що охороняються, витискаючи місцеві види рослин, для охорони яких власне і було створено території, що охороняються. В таких випадках стає питання про запровадження заходів проти прибульців (головним чином механічне знищення).

Схема перекривання ніш, займаних одним і тим же видом на батьківщині і в місці, куди він був завезений. Зеленим кольором показана та область значень факторів (B), в межах яких вид живе тільки на батьківщині. Блакитним кольором показано область (С), в межах якої вид зустрічається тільки на чужині. Центральна частина (A), виділена коричневим кольором, — це та область екологічної ніші, в межах якої вид зустрічається і на батьківщині і на чужині.

Біологічні інвазії — швидкоплинні явища, які відбуваються протягом одного або кількох поколінь і приводять до формування нових частин ареалу. Цим вони відрізняються від експансій (поступових розширень ареалів), які можуть відбуватися поступово, упродовж кількох популяційних циклів. Ці процеси нерідко розглядають як особливий тип біологічного забруднення. Пусковим мезанізмом для розвитку біологічних інвазій є порушення природних бар'єрів для розселення видів, формування «екологічних коридорів» для розселення (наприклад, канали меліоративних систем, лісосмуги, придорожні смуги). Проте найпоширенішими стали штучні (часто ненавмисні) інтродукції видів.

Поява інвазійних видів розглядається у якості екосистемної мутації, яка призводить до перебудови структури угруповань.

Визначення терміну в орнітології[ред.ред. код]

В орнітології термін «інвазійний вид» має дещо інше значення. Інвазійними вважаються види птахів, які досить нерегулярно, але в значній кількості, з'являються на даній території. Як правило, це види високо спеціалізовані щодо характеру живлення. Для України прикладами такого типу видів птахів є:

Для деяких видів інвазійність виявляється тільки у флуктуаціях чисельності мігруючих птахів, змінах трасс перельотів. Як правило, то є види, які живляться мало різноманітним рослинним кормом. У випадку недороду на даній території живлення (зазвичай місце зимівлі) більша ніж звичайно кількість птахів мігрує далі в пошуках нових багатших на поживу місць. Таку збільшену кількість птахів на трасі міграції назвиають інвазійним нальотом. Прикладом такого типу видів для України є такі птахи:

Найвідоміші біологічні інвазії в Україні[ред.ред. код]

Найновіші спостереження[ред.ред. код]

Аналіз екологічних ніш 50 видів рослин, частина яких свого часу проникла з Північної Америки до Євразії, а частина — з Євразії до Північної Америки, показав, що ці переселення не супроводжувалися змінами їх ніш (щодо абіотичних факторів). Цей результат виглядає дещо несподіваним на тлі інформаційного буму з приводу загрози біологічних інвазій[1].

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]