Інженерія знань

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Інженерія знань (англ. knowledge engineering) — область штучного інтелекту, повязана із розробкою експертних систем і баз знань. Вивчає методи і засоби для отримання, представлення, структурування і використання знань.

Інженерія знань була винайдені Едвард Фейгенбаумом та МакКордаком як[1]:

«ІЗ — розділ (дисципліна) інженерії, направлений на впровадження знань в комп'ютерні системи для вирішення комплексів завдань, що зазвичай вимагають участі людського досвіду.»

В поточний час, це теж передбачає побудову і обслуговування подібних систем (Кендел, 2007). ІЗ також тісно дотикається із програмною інженерією, і використовується в багатьох інформаційних досліджених, наприклад таких, як дослідження штучного інтелекту включно із базами даних, збір даних, експертні системи, системи підтримки прийняття рішень і географічні інформаційні системи.

Алгоритм роботи в ІЗ[ред.ред. код]

Типова послідовність опрацювання знань в ІЗ:

  • Розгляд задачі.
  • Запит до баз даних по даній задачі.
  • Внесення і структурування отриманої інформації (ІРК модель).
  • Створення бази даних із отриманої структурованої інформації.
  • Тестування отриманої інформації.
  • Внесення поправок та розвиток системи.

Підрозділом ІЗ є метаінженерія знань, яка придатна для розробки штучного інтелекту. Є відомості, що методи ІЗ використовувались для розробки системи складання кредитного рейтингу FICO[2].

Принципи ІЗ[ред.ред. код]

З середини 1980х, в ІЗ з'явилось декілька принципів, методів і інструментів, які полегшили процес отримання і роботи із знаннями. Ось декілька ключових із них: Існують різні типи знань і для роботи з ними необхідно використовувати конкретні методи і техніку.

Існують різні способи подання, використання, розуміння знань і робота із ними може допомогти переосмислити і використати старі знання по новому. В ІЗ використовуються методи структурування знань для пришвидшення процесу отримання і роботи із знаннями

Існують 2 різні точки зору на ІЗ[ред.ред. код]

  • Трансляційний — він же традиційний, який передбачає пряме перенесення людських знань в машину.
  • Модельний — це альтернативний погляд. Він передбачає моделювання задачі і способів її вирішення самою системою ІЗ.

Деякі теорії використовують ІЗ з однієї і з іншої сторони.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Feigenbaum, Edward; McCorduk, Pamela (1983). The Fifth Generation (вид. 1st). Reading, MA: Addison-Wesley. ISBN 978-0-201-11519-2. OCLC 9324691. 
  2. Retail Bank Scoring Solutions. FICO - Business rules management system.