Іспанська готика

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Іспанська готика — період і стиль в архітектурі Іспанії, що має відмінності від готики інших країн.

Обстановка, в якій розвивалося мистецтво Іспанії в Середньовіччі, була складною. Спочатку на Піренейському півострові правили вестготи, гілка більшого народу — готів. Їх іменем і названий цей архітектурний стиль у всій Європі.

Іспанська готика має відмінні риси. По-перше, вплив мавританського мистецтва. По-друге, для неї характерні різноманіття, незважаючи на спільні риси. В період 12-13 століть відбувалася боротьба християн з маврами за повернення земель (Реконкіста). До цього, в 11 столітті, в Іспанії панував романський стиль, а йому передував астурський (протороманський) стиль. Готика поширювалася по Іспанії нерівномірно. В Кастилії твори готики з'явилися вже в 13 столітті, в Каталонії — в 14-15 ст., а в Андалусію вона проникла лише в 2-ій половині 15 століття.

У той період в Іспанії працювало багато мавританських майстрів (мудехарів), їх іменем названий стиль мудехар. Звичайно, вони використовували мавританські мотиви в оздобленні будівель. Стиль готики в Іспанії виявлявся переважно в будівництві соборів, і дуже мало — в архітектурі замків та громадських будівель. На відміну від французької готики, іспанська має ще одну особливість - це порушення конструктивної логіки будівлі, які були часто задумані відповідно до французьких зразків - будівлі залишалися недобудованими. Пізніше вони добудовувалися та перебудовувалися, без конкретного плану та обростали всякими капеллами та сакрістіями. Будівлі втрачали вертикальну спрямованість.

Відрізнялося від французького і внутрішнє оздоблення соборів. В умовах жаркого клімату робилися вузькі вікна, і всередині панувала напівтемрява. Там, де зазвичай в соборах був хор, тут розміщували каплицю, обнесену стіною. Ззаду розміщувався вівтар та ретабло (заалтарний образ).

Інтер'єр шовкової біржі в Валенсії, Каталонія (XV століття)

У Каталонії склався свій варіант готики. Споруди там відрізняються більшою просторовою свободою, широтою плану, переважанням спокійних горизонтальних ліній. Замість гострих готичних дахів — плоскі покриття по уступах. Аркбутани та контрфорси не виступають назовні, а часто заховані всередину.

Файл:Burgos — Catedral 002.jpg
Собор у Бургосі — столиці середньовічної Кастилії.

Послідовність готичних стилів в Іспанії[ред. | ред. код]

Дати є приблизними.

  • Рання готика (12 століття)
  • Висока готика (13 століття)
  • Мудехар (13-15 повік)
  • Левантина (14 століття)
  • Flamboyant/пізня готика (15 століття)
  • Ісабеліно (15 століття)

Твори[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]