Історія музики

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Історія музики — історична дисципліна у музикознавстві що вивчає розвиток музичних культур, а також намагається наблизитися до реконструкції умов їх виникнення.

Загальний огляд[ред. | ред. код]

Згідно спостереженням з етномузикології, музика присутня в усіх суспільствах та культурах світу, але джерела для вивчення її еволюції у стародавній період дуже обмежені. У вивченні дописьменних культур історія музики спирається на дані археології та етнографії. У вивченні зниклих письменних культур вживаються також літературні свідоцтва. Окремими галузями історії музики є (а) вивчення музичної нотації (музична палеографія — Ю.В. Келдиш), (б) виникнення та еволюція музичних інструментів і жанрів, (в) дослідження інтеракцій між елітними та масовими формами музикування (напр., європейська академічна музика у співвідношенні до народної музики).

Вивчення історії музики вживає діахронічний та синхронічний підходи, які відповідно дозволяють порівняння ізоморфних явищ у різних культурах єдиного періоду, а також опис еволюції того чи іншого явища.

Нарис з історії дисципліни[ред. | ред. код]

Найдавніші спроби проникнення до початків історії музики були зроблені у міфах, де утворювачами традицій та першими видатними музикантами було виведено богів чи культурних героїв (Хатхор та Айхі у Єгипті; Орфей, Аполлон та Марсій у стародавній Греції; Лін Лунь[en] та Куй у Китаї; Нарада в Індії). У багатьох культурах виникнення всесвіту зображувалося як акустичне явище[1], а музикування — як спосіб впливу на космос. Зв'язок музики із різними космологічними моделями (Гармонія сфер, У-сін), відображений у цих уявленнях, вплинув на спроби пошуку витоків музичної культури у витоках самого всесвіту. Разом із цим, музика пов'язувалася із етикою та вихованням.[2]

У 1789 році Чарльз Бьорні[en] опублікував "Загальну історію музики"[3], яка стала найвпливовішою працею свого часу у названій галузі.

Посилання[ред. | ред. код]

Дивись також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Мінімалізм в музиці : посіб. з курсу історії сучас. музики та муз. виконавства / Д. В. Андросова ; М-во культури і туризму України, Одес. держ. муз. акад. ім. А. В. Нежданової. − О. : Астропринт, 2009. − 180 с. : нот. − Бібліогр. : с. 135−148 (225 назв). − ISBN 978-966-190-057-7.
  • Музика двадцятого століття : Навч. посіб. для вищ. навч. закл. культури і мистец. I - IV рівнів акредитації / С. Павлишин; Львів. держ. муз. акад. ім. М. Лисенка. - Л. : БаК, 2005. - 232 c. - Бібліогр.: 84 назви.

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. [1][недоступне посилання з червня 2019]
  2. Напр., [2] [Архівовано 2 травня 2014 у Wayback Machine.]
  3. https://archive.org/details/generalhistoryof00burn2