Історія музики

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Історія музики - історична дісципліна у музикознавстві що вивчає розвиток музичних культур, а також намагається наблизитися до реконструкції умов їх виникнення.

Загальний огляд[ред.ред. код]

Згідно спостереженням з етномузикології, музика присутня в усіх суспільствах та культурах світу, але джерела для вивчення її еволюції у стародавній період дуже обмежені. У вивченні дописьменних культур історія музики спирається на дані археології та етнографії. У вивченні зниклих письменних культур вживаються також літературні свідоцтва. Окремими галузями історії музики є (а) вивчення музичної нотації (музична палеографія - Ю.В. Келдиш), (б) виникнення та еволюція музичних інструментів і жанрів, (в) дослідження інтеракцій між елітними та масовими формами музикування (напр., європейська академічна музика у співвідношенні до народної музики).

Вивчення історії музики вживає діахронічний та синхронічний підходи, які відповідно дозволяють порівняння ізоморфних явищ у різних культурах єдиного періоду, а також опис еволюції того чи іншого явища.

Нарис з історії дісципліни[ред.ред. код]

Найдавніші спроби проникнення до початків історії музики були зроблені у міфах, де утворювачами традицій та першими видатними музикантами було виведено богів чи культурних героїв (Хатхор та Іхі у Єгипті; Орфей, Аполлон та Марсій у стародавній Греції; Лін Лунь та Куй у Китаї; Нарада в Індії). У багатьох культурах виникнення всесвіту зображувалося як акустичне явище[1], а музикування - як спосіб впливу на космос. Зв'язок музики із різними космологічними моделями (Гармонія сфер, У-сін), відображений у цих уявленнях, вплинув на спроби пошуку витоків музичної культури у витоках самого всесвіту. Разом із цим, музика пов'язувалася із етикою та вихованням.[2]

У 1789 році Чарльз Бьорні (en:Charles Burney) опублікував "Загальну історію музики" [3], яка стала найвпливовішою працею свого часу у названій галузі.

Зовнішні посилання[ред.ред. код]

  • [4] - хронологія (англ.)

Дивись також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  1. [1]
  2. Напр., [2]