Іцамнаах-К'авііль

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Іцамнаах-К'авііль, Цар Мутуля (Дос-Піласа)
Itzamnaaj K'awiil.jpg
Зображення Іцамнаах-К'авііль на стелі
К'ухуль Мутуль Ахав
Початок правління: 24 березня 698
Кінець правління: 22 жовтня 726
Попередник: Іцамнаах-Балам
Наступник:Уча'ан К'ін Б'алам
Дата народження: 9.12.0.10.11, 13 Чувен 19 К'айаб' (25 січня 673)
Місце народження:Чаак-Наах
Країна:Південне Мутульське царство класичних майя
Дата смерті:9.14.15.1.19, 11 Кавак 17 Мак (22 жовтня 726)
Місце смерті:Дос-Пілас.
Діти:Уча'ан К'ін Б'алам
К'авііл Чан К'ініч?
Батько:Баахлах-Чан-К'авііль
Мати:царівна з Іцана

Іцамнаах-К'авііль (9.12.0.10.11, 13 Чувен 19 К'айаб' (25 січня 673); Чаак-Наах — пом. 9.14.15.1.19, 11 Кавак 17 Мак 22 жовтня 726; Дос-Пілас)[1]) — цар (ахав) Мутуля зі столицею в місті Дос-Пілас.

Життєпис[ред. | ред. код]

Син Мутульського царя Баахлах-Чан-К'авііль та царівни з Іцана[2]. Іцамнаах-К'авііль перестав активно втручатися в політичну боротьбу Петену. Остання згадка про війну на півночі датується 705 роком, коли відбулося зіткнення з Тікалем. При цьому перемога приписана не самому царю, а «господарю К'ін-Б'алама», могутньому сановнику і воєначальнику, що відігравав важливу роль при новому царі.

Відмовившись від воєн, Іцамнаах-К'авііль переніс основні зусилля на зміцнення свого впливу на сусідні держави. Найважливішим із них було царство зі столицею на місці городища Тамаріндіто. Місцева династія вважалася найстарішою в Петешбатуні. Правління Іцамнаах-К'авііля характеризується підвищеною увагою до ритуалів. Новий цар Тамаріндіто Мо-Балам був одружений на царівні з Дос-Пілас, їх син і спадкоємець став васалом Іцамнаах-К'авііля.

У результаті успішної політики Іцамнаах-К'авііля до початку 720-х років його влада поширювалася практично на весь басейн річки Пасьон. Іцамнаах-К'авііль долучився до розбудови міста Дос-Пілас. В основному це була віддалена частина міста, сьогодні називається Ель-Дуенде. Тут природний пагорб збільшили додаванням побудованої над ним піраміди, в той час, як його більш низькі схили були змінені, щоб утворити ряд з підтримуючих терас, створюючи враження єдиної масивної споруди. Весь комплекс розташований над природною печерою. Платформи цих терас підтримувалися п'ятьма стелами з вівтарями. У їх збережених текстах міститься важлива інформація про правління Іцамнаах-К'авііля.

Смерть Іцамнаах-К'авііля у 726 році була згадана в написі на кістках з поховання Хасав-Чан-К'авііля I в Тікалі. На знак поваги до свого попередника наступний правитель Дос-Пілас встановив Стелу 8, довга і витончена напис на якій служить основним джерелом наших відомостей про життєпис Іцамнаах-К'авііля. З її тексту випливає, що Іцамнаах-К'авііль був похований через чотири дні після своєї смерті, 30 жовтня 726 року, «вночі» і «в межах Дос-Пілас». Розташування стели перед тепер зруйнованим Будівлею L5-1 на східній стороні Головної площі дозволило припустити, що всередині споруди знаходиться могила Іцамнаах-K'aвііля. Археологи виявили там склепінчастий склеп, що знаходиться на 9 метрів нижче вершини будівлі, в якому лежало тіло, одягнене в важкі браслети, оточене прекрасною розписною керамікою і майже 400 фрагментами мозаїки з раковин, що були колись прикрасою складного головного убору. Хоча не було знайдено ніяких супроводжуючих текстів, що підтверджують особу покійного, всі інші докази вказують на цей склеп як на місце останнього спочинку Іцамнаах-К'авііля.

Наступником після нього став його син Уча'ан К'ін Б'алам. Цілком можливо, що його сином був К'авііл Чан К'ініч.

Попередник:
Цар Мутуля
24 березня 69822 жовтня 726
Наступник:
Баахлах-Чан-К'авііль Уча'ан К'ін Б'алам

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  • Сімон Мартін; Ніколай Ґрубе (2000). Хроніка царів та царівн майя: Розшифровка династій Стародавніх майя. Лондон та Нью-Йорк: Thames & Hudson. ISBN 0-500-05103-8. OCLC 47358325.