Джон Ллойд Стефенс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Джон Ллойд Стефенс
англ. John Lloyd Stephens
JohnLloydStephens.jpg
Джон Ллойд Стефенс
Народився 28 листопада 1805(1805-11-28)
Шрусбері, Нью-Джерсі
Помер 13 жовтня 1852(1852-10-13) (46 років)
Нью-Йорк
Громадянство Flag of the United States.svg США
Національність американець
Галузь наукових інтересів майяніст

Джон Ллойд Сте́фенс (англ. John Lloyd Stephens, також Сті́венс; 28 листопада 1805, Шрусбері, Нью-Джерсі — †13 жовтня 1852, Нью-Йорк) — американський дослідник, письменник та дипломат. Стефенс відіграв важливу роль у дослідженні цивілізації майя: він, по суті, повторно відкрив її світу. Крім того, він був центральною фігурою в плануванні Панамської залізниці.

Дослідження Мезоамерики[ред.ред. код]

Стефенс з інтересом читав описи руїн давніх міст Мезоамерики, які належали перу таких дослідників, як Александер фон Гумбольдт та Хуан Галіндо.

У 1839 році президент Мартін Ван Бюрен призначив Стівенса спеціальним послом у Центральній Америці. Саме в той час уряд Сполучених Провінцій Центральної Америки зазнав краху в громадянській війні. Його найвідоміша робота Incidents of Travel in Central America, Chiapas and Yucatán містить яскраві описи деяких з тих подій, свідком яких він був. Стівенс та його супутник у мандрах, архітектор і малювальник Фредерік Кетервуд, першими натрапили на руїни в Копані, прибувши до Британського Гондурасу (сучасний Беліз). Вони були вражені своїми знахідками та провели там два тижні, складаючи карту місцевості. Дослідники припустили, що побачені ними споруди збудував якийсь давно забутий народ. Вони навіть і не могли уявити, що корінні майя колись жили в містах. Стівенс фактично був готовий купити місто Копан за 50 доларів та мріяв переправити його по річці, щоб потім розмістити в музеях Сполучених Штатів. Вони продовжили свою експедицію в Паленке, Ушмаль та, за словами Стівенса, відвідали ще приблизно 44 історичних місця. Стівенс та Кетервуд досягли Паленке в квітні 1840 та покинули його на початку червня. Вони задокументували Храм Написів, Храм Хреста, Храм Сонця та Храм Листяного Хреста. Їхня книга Incidents of Travel in Central America, Chiapas and Yucatán подає описи кількох давніх міст майя. Причому самі описи супроводжуються ілюстраціями, майстерно виконаними Кетервудом. Зроблені описи та замальовки стали суттєвим доповненням до скупих відомостей про цивілізацію майя.

Див. також[ред.ред. код]

Фредерік Кетервуд

Література[ред.ред. код]

  • Stephens, John L (1843) Incidentes del viaje a Yucatán I edición Juan Luis Bonor Villarejo (2003) ed.Dastin ISBN 84-492-03694-4