Австралоїдна раса

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Австралоїди.
Австралоїди

Австрало́їдна ра́са (англ. Australoid race) — велика раса, що виділяється багатьма антропологами поруч із європеоїдною, монголоїдною та негроїдною.[1] До австралоїдної раси відносять аборигенів Австралії, меланезійців, папуасів, негритосів, веддів та дравідів Індії, окремі популяції мешканців Океанії.

Типологія[ред. | ред. код]

Для представників раси характерні темний колір шкіри, широкий ніс з порівняно високим переніссям, товсті губи, прогнатизм, які зближують їх з негроїдною расою. Великий масивний доліхокранний череп, але незначна масивність усього кістяку. Сильні надбрівні дуги, великі прогнатні щелепи, великі зуби, коротка шия. Значна пігментація шкіри, волосся і очей (іноді цяточки пігменту навіть виходять за межі райдужки), глибоко посаджені очі. Зріст вище середнього і високий, дуже витягнутої статури. За ознаками будови зубів відносять до східного надрасового стовбуру. На відміну від негрів Африки, австралійська раса характеризується хвилястим волоссям і сильно розвиненим третинним волосяним покривом. Сильний ріст бороди та вусів, особливий напрям росту волосся на тілі. Частина австралоїдів (Західна Австралія, Південна Індія, Океанія) в молодості та у літах мають біляве волосся, що не є результатом метисації, а закріплена в якийсь період ізоляції мутація, подібна до тієї, що закріпилася у північних європейців.

Найбільшу типологічну схожість з австралійською расою мають ведди Шрі-Ланки (Цейлон-Зондськая раса) і південно-індійська раса (дравідійська), а також деякі народи Океанії (Нова Каледонія).

Історія[ред. | ред. код]

У глибоку давнину австралоїдний антропологічний тип був широко поширений у Південній і Південно-Східній Азії. Вважається, що пращури австралоїдів мігрували з Африки приблизно 60 тис. років тому через південну частину Євразії до Австралії через оголений шельф (унаслідок льодовикової регресії моря) та мілководні частини морів Зондського архіпелагу.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Наприкінці XIX століття Томас Хакслі у праці (англ.) «On Geographical Distribution Chief Modifications Mankind» (1870), розділив людство на 4 великі раси: європеоїдів, негроїдів, австралоїдів та монголоїдів.

Література[ред. | ред. код]

  1. (рос.) Австралийская раса // Большая советская энциклопедия. — М.: Советская энциклопедия. 1969–1978.
  2. (рос.) Австралоидная раса // Физическая Антропология. Иллюстрированный толковый словарь. EdwART. 2011.