Адольф Арвидссон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Адольф Арвидссон
швед. Adolf Ivar Arwidsson
Adolf Ivar Arwidsson akademi.jpg
Народився 7 серпня 1791(1791-08-07)[1][2]
Padasjokid, Пяйят-Гяме, Фінляндія[1][1][3]
Помер 21 червня 1858(1858-06-21)[1] (66 років)
Виборг, Велике князівство Фінляндське, Російська імперія[1]
·пневмонія
Країна Фінляндія
Flag of Sweden.svg Швеція
Діяльність журналіст, бібліотекар, викладач університету, політик, поет, історик, письменник
Alma mater Королівська академія Обо
Мова творів шведська
Жанр романтизм
Діти Thorsten A Arwidssond[4]

CMNS: Адольф Арвидссон у Вікісховищі

Адольф Арвидссон (швед. Adolf Ivar (Iwar) Arwidsson; 1791, Падасйокі, Пяйят-Гяме, Фінляндія1858, Виборг, Велике князівство Фінляндське, Російська імперія) — фінський шведськомовний поет, письменник, журналіст, історик. Відомий як один із натхненників національного фінського руху, «піонер ідеї фінської незалежності»[5]. З політичних причин змушений був переїхати з Фінляндії до Швеції; в еміграції займався історичними дослідженнями, а також публікував статті з аналізом поточної ситуації у Фінляндії і роздумами про можливі шляхи розвитку своєї батьківщини. Директор Королівської бібліотеки Швеції у Стокгольмі.

Життєпис[ред. | ред. код]

Адольф Арвидссон народився 7 серпня 1791 в Падасйокі (фінська провінція Пяйят-Хяме). Його мати, Анна Катаріна Молін (17681843), була донькою помічника пастора, а батько, Арвид Адольф Арвидссон (17621832), походив з родини шевця і служив в Падасйокі помічником пастора. Пізніше, коли Арвид Адольф отримав посаду настоятеля парафії, сім'я переїхала в Лаукаа (провінція Кескі-Суомі (Центральна Фінляндія)).

Адольф навчався в гімназії в Порвоо, потім в Королівській академії Обо, де в 1814 став кандидатом філософії.

Ще навчаючись в академії, почав писати ліричні і романтичні вірші в дусі шведського поета Франса Міхаеля Францена і німецького поета Новаліса; в 1815 йому вдалося опублікувати свій перший вірш.

Перший номер газети Åbo Morgonblad (від 5 січня 1821)

У 1817 став доцентом після написання дисертації «Історичне уявлення про дух романтизму, що зародився в Середньовіччі», Арвидссон на рік поїхав до Швеції, де познайомився з багатьма літераторами та громадськими діячами, а також з одною із довірених осіб спадкового принца Карла Юхана.

З 1820 почав активну журналістську діяльність. Писав велику кількість політичних статей, які публікував як у фінських, так і в шведських газетах, а з 1821 почав випускати власну газету «Åbo Morgonblad».[6]

Арвидссон писав про небезпеку, в якій знаходиться фінська нація, про необхідність розвитку фінської мови, про становлення національної громадянської свідомості і про створення фінської держави. В результаті цієї діяльності Арвидссон був звільнений з Королівської академії Обо у 1822 і був змушений наступного року емігрувати до Швеції.

Оскільки Швеція в ті роки проводила обережну зовнішню політику і не хотіла сваритися з сусідами, Арвидссон не міг знайти ніякої роботи. Тільки у 1825 він зміг отримати посаду молодшого бібліотекаря в Королівській бібліотеці Швеції у Стокгольмі.

Усі наступні роки він з більшою або меншою активністю брав участь в різних дискусіях про долю Фінляндії, що проходили як у формі публікацій статей в газетах, так і у формі публікації окремих брошур.

У 1843 призначений на посаду директора Королівської бібліотеки Швеції.

Арвидссон раптово помер у 1858 під час поїздки по Фінляндії. Похований в Лаукаа — там, де жив у молодості.

Оцінка діяльності Арвидссона[ред. | ред. код]

Арвидссон найбільш відомий гаслом, яке нерідко йому приписували: «Ми не шведи, росіянами ми не хочемо ставати, будемо ж фінами»[7]. Насправді це не його слова, а оцінка суті його політичного мислення, яка була дана в 1861 професором Юганом Снелльманом. Традиційний погляд на ідеї Арвидссона полягає в тому, що він був проповідником національної самобутності і саме його слід вважати піонером ідеї незалежності.

Роботи[ред. | ред. код]

Арвидссоном були здійснені проєкти з видання тритомника «Шведська давнина» і десятитомної серії «Документи з висвітлення минулого Фінляндії».

Родина[ред. | ред. код]

У 1824 Арвидссон одружився з Йоганною Кароліною Армфельт (17951878) — донькою покійного барона Фредріка Армфельта. Слід зазначити, що шлюб між представниками різних станів в ті часи був вкрай рідкісним. В їхньому шлюбі народилося четверо дітей:

 • Гуго Івар (18251886);
 • Торстен Адольф (1827? );
 • Альфільд Йоханна (18291887);
 • Сігрід Аура (1833 — ?).

Онук Адольфа Арвидссона, Івар Арвидссон (18731936), був зоологом.

Література[ред. | ред. код]

 • Таркиайнен, Кари. Адольф Ивар Арвидссон // Сто замечательных финнов = 100 suomalaista pienoiselämäkertaa venäjäksi / Ред. Тимо Вихавайнен (Timo Vihavainen); пер. с финск. И. М. Соломеща. — Хельсинки : Общество финской литературы (Suomalaisen Kirjallisuuden Seura), 2004. — 814 с. — ISBN 951-746-522-X.. — Электронная версия [Архівовано 18 грудня 2012 у WebCite]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в г д Adolph Ivar Arwidsson — 1917.
 2. Adolf Ivar ArwidssonSLS.
 3. Granqvist K. Two Hundred Years of Finnish RomaniLinguistics1
 4. Thorsten A Arwidsson — 1917.
 5. Ковальов, Д.В. (2021). Порівняльний аналіз націєтворчих процесів у Фінляндії та Підросійській Україні (кінець XVIII – початок ХХ століть) (Укр.). Дніпро: НТУ "Дніпровська політехніка" і ДНУ ім. О. Гончара. с. 69–70. 
 6. Ковальов, Д.В. (2021). Порівняльний аналіз націєтворчих процесів у Фінляндії та Підросійській Україні (кінець XVIII – початок ХХ століть) (Укр.). Дніпро: НТУ "Дніпровська політехніка" і ДНУ ім. О. Гончара. с. 70–71. 
 7. Ковальов, Д.В. (2021). Порівняльний аналіз націєтворчих процесів у Фінляндії та Підросійській Україні (кінець XVIII – початок ХХ століть) (Укр.). Дніпро: НТУ "Дніпровська політехніка" і ДНУ ім. О. Гончара. с. 72.