Орден Полярної зірки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Орден Полярної зірки
швед. Nordstjärneorden
Nordstj.jpg
Ribbon Chevaler Orden Polar Star.png
Девіз Nescit occasum
Країна Швеція Швеція
Тип цивільний орден
Статус сучасний
На честь: Полярна зірка
Нагородження
Засновано: 23 червня 1748 р.
Нагороджені:
d (1)
Черговість
Старша нагорода Орден Меча
Молодша нагорода Орден Вази

CMNS: Орден Полярної зірки у Вікісховищі

Орден Полярної зірки (швед. Nordstjärneorden) — орден Швеції, нагорода за цивільні заслуги. Спочатку орден мав три класи. Нині — має п'ять ступенів. Ним відзначають за заслуги в галузі науки, літератури та культури, за відданість обов'язкам тощо[1]. Число кавалерів не обмежувалося. Орден історично мав герольда[2][3].

Орден був заснований Фредеріком I в 1748 році (відповідно ініціативи Карла Густава Тессіна і сприяння секретного комітету Швеції). Таємна рада (Ріксрод) з королем у статуті ордену зазначили: «Ми призначаємо його тим, хто цивільними чеснотами, знаннями та корисними суспільству ділами проявив себе і став гідним особливої ​​уваги уряду. Розсудили ми назвати так тому, що кавалери, прикрашені цим орденом пам'ятають, що ця зірка ніколи не заходить і обов'язок їх полягає в тому, щоби не применшувати слави шведів і не знищити блиску вже набутого довгим наслідком століть…» Згодом король Густав III встановив мати шість кавалерів ордену Полярної зірки з осіб духовного стану (по три кавалери відповідно Великого хреста і Малого хреста), щоби цією нагородою прикрашалися груди пастиря, що прагнув вселити віруючим людям християнські чесноти. Спочатку нагорода мала два градуси (командир й лицар), та чорний колір знаку. У 1952 р. реформа в ордені започаткувала практику відзначати жінок, але їх не називають як лицарів, а як членів ордену. З 1975 р. цим орденом нагороджуються виключно іноземні громадяни за важливий внесок у розвиток зв'язків зі Швецією. З 1995 р. нагорода цим орденом розповсюджується і на членів королівської родини.

Опис[ред. | ред. код]

Орденський знак має форму Мальтійського хреста з інкрустованою емаллю білого кольору. Між променями хреста вміщено корони, а хрест увінчує королівська корона. У центрі хреста розташоване коло з блакитної емалі, на яку накладено білу п'ятикутну зірку, а навколо є напис «Nescit occasum» («Не знає заходу»). Стрічка — чорного кольору з атласної тканини.

 • У 1975 р. дизайну ордена трохи поміняли. Зокрема був змінений колір стрічки на національні — синій з двома жовтими смужками на краях.
 • У 1986 р. була заснована королем Швеції Карлом XVI Густафом медаль Ордену Полярної зірки. Нагорода призначена для іноземних громадян за особливі послуги перед Швецією. Медаль має знак даного ордену (аверс), і монограму короля (реверс). Вона виготовляється причепленою до блакитної стрічки з жовтими краями.

Колодки символу ордену носяться на лівій стороні груді. Знак ордену на стрічці вдягається нагородженим через праве плече. Є додаткові відмінності — існують розетки для нагороджених жінок. Останній випадок, коли вдягали однострій ордену був у 1844 р. за короля Оскара I[4]. Одяг був з червоного шовку з білими деталями, на плечі вдягали червоний плащ з білими краями (з шовку та оксамиту), і білий пояс. Дизайн орденського однострою був заснований королем Густавом III у 1778 р.[5]

 1. SWE Royal Order of the Polar Star (1748-1975) - Commander Grand Cross BAR.png SWE Order of the Polar Star (after 1975) - Commander Grand Cross BAR.png — Командор Великого хреста (KmstkNO). Знак ордену на стрічці із зіркою. А на урочистостях носиться на орденському ланцюгу.
 2. SWE Royal Order of the Polar Star (1748-1975) - Commander 1st Class BAR.png SWE Order of the Polar Star (after 1975) - Commander 1st Class BAR.png — Командор першого класу (KNO1kl). Цей знак ордену носиться на шийній стрічці з зіркою ордену.
 3. SWE Royal Order of the Polar Star (1748-1975) - Commander BAR.png SWE Order of the Polar Star (after 1975) - Commander BAR.png — Командор (KNO). Цей знак ордену є на шийній стрічці.
 4. SWE Royal Order of the Polar Star (1748-1975) - Knight BAR.png SWE Order of the Polar Star (after 1975) - Knight 1st Class BAR.png — Лицар першого класу (RNO1kl/LNO1kl). Знак ордену носиться на нагрудній колодці з розеткою.
 5. SWE Royal Order of the Polar Star (1748-1975) - Knight BAR.png SWE Order of the Polar Star (after 1975) - Knight 2nd Class BAR.png — Лицар (RNO/LNO). Цей знак ордену носиться на нагрудній колодці.

Галерея[ред. | ред. код]

Видатні особи серед нагороджених[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

 • Maximilian Gritzner, «Handbuch der Haus-und Verdienstorden», Leipzig 1893 (нім.)
 • Paul Hieronymussen, «Europaeiske Ordner i Farver», Kobnhaven 1967
 • H. J. Kleberg (Hg.), «Kungl. svenska riddarordnarna», Stockholm en Malmö 1935 (швед.)
 • Robert Södermark, «Kungliga svenska riddareordnarna», Lund 1897 (швед.)
 • Erik T: son Uggla (Hg.), «Ordenskalender 1963», Stockholm 1963 (швед.)
 • Arvid Berghman: Nordiska ordnar och dekorationer, Malmö: John Kroon, AB Malmö Ljustrycksanstalt, 1949. (швед.)
 • Per Nordenvall: Kungliga Serafimerorden, 1748–1998, Stockholm: Kungl. Maj: ts Orden, 1998. (швед.)
 • Jonas Arnell: «Royal Order of the Polar Star», i Guy Stair Sainty og Rafal Heydel-Mankoo: World Orders of Knighthood and Merit, første bind, Buckingham: Burke's Peerage, 2006, s. 511–513. (англ.)

Посилання[ред. | ред. код]