Адольф фон Менцель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Адольф Фрідріх Ердманн фон Менцель
Adolph Friedrich Erdmann von Menzel
Adolph von Menzel.jpg
Адольф фон Менцель
Ім'я при народженні Adolph Friedrich Erdmann von Menzel
Дата народження 8 грудня 1815(1815-12-08)
Місце народження Бреслау
Дата смерті 9 лютого 1905(1905-02-09) (89 років)
Місце смерті Берлін
Місце поховання
Berlin, Kreuzberg, Bergmannstrasse, Dreifaltigkeitsfriedhof II, Grab Adolph von Menzel.jpg :
cemeteries at Hallesches Tor[d]
Громадянство Flag of the German Empire.svg Німеччина
Жанр живопис
Твори Studio Wall[d], Laying out the March Dead[d] і Concert for flute with Frederick the Great in Sanssouci[d]
Нагороди
Сайт adolph-von-menzel.com
Commons-logo.svg Медіафайли у Вікісховищі

Адольф Менцель, повне ім'я Адольф Фрідріх Ердманн фон Менцель (нім. Adolph Friedrich Erdmann von Menzel) (8 грудня 1815 року, місто Бреслау — 9 лютого 1905 року, місто Берлін) — німецький маляр, живописець, ілюстратор. Вважається одним з найважливіших німецьких реалістів XIX століття.

Біографія[ред.ред. код]

Народився 8 грудня 1815 року у місті Бреслау. Його батько, Карл Ердман Менцель, був власником літографічної майстерні. Художній талант Адольфа Менцеля виявився доволі рано.

1830 року сім'я переїхала до Берліна. Через два роки Адольф втратив батька і мав подбати про забезпечення сім'ї (матері і молодших брата й сестри). Він продовжив справу свого батька.

1833 року він протягом півроку відвідував Берлинську академію мистецтв. Надалі Адольф Менцель вивчав живопис самонавчанням.

Адольф Менцель. Автопортрет. 1837 рік.

1839 року Адольф Менцель отримав контракт на ілюстрації до багатотомної «Історії Фрідриха Великого» німецького історика Франца Кюглера. До 1842 року ним було створено близько 400 малюнків. Ця робота відіграла значну роль у кар'єрі Менцеля. Вона зробила його відомим і сприяла новим контрактам художника, в тому числі від пруського королівського двору.

1853 року обраний членом Королівської академії мистецтв. Менцель був нагороджений кількома медалями, в тому числі Орденом Чорного орла, найвищим пруським орденом, що зв'язувало його з родовим дворянством.

Твори[ред.ред. код]

У 1840-і роки Менцель починає писати з натури. Виникає цілий ряд пейзажів, портретів, які були вперше показані в 1906 році на виставці Менцеля в Національній галереї в Берліні.

У 1850-х роках Менцель написав, крім того, кілька картин біблійного змісту, після чого знову виявив свій талант з повним блиском в прекрасній «Коронації Фрідріха-Вільгельма I в Кенігсберзі» (1861-65; в берлінському королівському палаці), в «Від'їзд короля на війну, 30 липня 1870» (1871; в берлінській Національної галереї), в «Бальному вечері» (1878), в "Розмові короля з дамою на придворному балу "(1880), в " Релігійної процесії в Гаштейн "(1880), в " Майдані д'Ербе, у Вероні " і в «Залізопрокатний цех» (1875) — найчудовішою з усіх картин художника, що зображує середину залізопрокатного заводу під час роботи на ньому. Це була одна з перших у західноєвропейському живописі картин життя робітничого класу, індустріальної праці. З документальною точністю зображує художник великий цех заводу, верстати та освітлених полум'ям печі робітників, умови їхньої важкої праці. Тут же в цеху, вмостившись за листом заліза, закінчують вони свій сніданок. Понад згаданих творів, Менцель виконав багато інших, менш значних жанрових картин, малюнків пером, композицій для політіпажей, акварелей та гуашів. З 1856 року він працював професором і членом Берлінської академії мистецтв.

За довгі роки життя Менцель побував в Австрії, їздив по Рейну, Дунаю, був на Балтійському морі, в Голландії, Італії, об'їхав всю Німеччину. Подорожі служили йому джерелом сюжетів для малюнків, жанрових полотен, пастелей. У цих роботах вже не було тієї поетичності та схвильованості, які були притаманні його раннім роботам.

Численні підготовчі малюнки до картин, зроблені з натури, характеризують Менцеля як одного з найбільших, з часів Дюрера, малювальників Німеччини. Серед них і ретельніше малюнки деталей костюмів, обстановки, і живі начерки людей, пейзажів, інтер'єрів, виконані вугіллям та олівцем, пером і пензлем.

Менцель працював більше двадцяти років (1863—1885) над серією гуашів і акварелей, об'єднаних у «Дитячий альбом». У ньому зібрані сценки повсякденному житті, зображення тварин, птахів і т. д. Останні роки життя він присвятив графіці, хоча протягом всього творчого шляху не розлучався з олівцем. <--: тільки в Національній галереї в Берліні є понад п'ять тисяч його малюнків.-->

У 1880—1890 рр. Менцель звертається до образу старості, він зображує портрети дідів та бабусь, шукає психологічне вираз цього стану.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]