Альтернативна алгебра

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Альтернати́вна а́лгебра — алгебра в якій операція множення може бути не асоціативною, проте вимагається дещо слабша умова альтернативності:

для всіх х і у в алгебрі. Кожна асоціативна алгебра, очевидно, альтернативна, проте існують і неасоціативні альтернативні алгебри, прикладом яких є октоніони. Седеніони, є прикладом алгебри в якій не виконується умова альтернативності.

Абсолютно ідентично визначається поняття альтернативного кільця (і, відповідно, тіла і поля).

Асоціатор

[ред. | ред. код]

З використанням асоціатора

тотожності, що визначають альтернативну алгебру приймуть вигляд

для будь-яких елементів і Звідси, через полілінійність асоціатора, нескладно одержати, що

Таким чином, в альтернативній алгебрі асоціатор є альтернативною операцією:

де перестановка елементів — парність цієї перестановки. Вірним є і обернене твердження: якщо асоціатор альтернативний, то кільце альтернативно. Саме через зв'язок з альтернативністю асоціатора альтернативні кільця одержали таку назву.

Аналогічно можна показати, що для альтернативності асоціатора досить виконання будь-яких двох з наступної тотожності:

звідки відразу слідує третя тотожність.

Властивості

[ред. | ред. код]
  • Теорема Артіна твердить, що підалгебра породжена довільними двома елементами альтернативної алгебри є асоціативною. Вірним є і обернене твердження. Також якщо три елементи альтернативної алгебри є асоціативними (тобто ) то алгебра породжена цими елементами є асоціативною.
  • Тотожності Муфанг:
виконуються в довільній альтернативній алгебрі.
  • Також виконуються тотожності:
де [x, y] (два аргументи) позначає комутатор елементів x і y : [x, y] = xy -yx.
  • В альтернативній алгебрі з одиницею, мультиплікативні обернені елементи, якщо вони існують, єдині. Для довільного оборотного елемента і будь-якого виконується рівність:
Еквівалентно для всіх таких і асоціатор рівний нулю. Якщо і — оборотні то теж є оборотним і . Тому множина оборотних елементів є замкнутою щодо множення і утворює лупу Муфанг.
  • Багато властивостей альтернативного кільця (алгебри) відрізняються від властивостей асоціативного кільця (алгебри) в аналогічних ситуаціях. Так, якщо R є альтернативним кільцем (алгеброю), а A і B — його праві ідеали, то їх добуток AB може не бути правим ідеалом, навіть якщо А — двосторонній ідеал в R; але добуток двосторонніх ідеалів альтернативного кільця (алгебри) є його двостороннім ідеалом.

Література

[ред. | ред. код]
  • Жевлаков К. А., Слинько А. М., Шестаков И. П., Ширшов А. И. Кольца, близкие к ассоциативным, — М.: Наука, 1978, 433 стр.
  • Schafer, Richard D. (1995). An Introduction to Nonassociative Algebras. New York: Dover Publications. ISBN 0-486-68813-5.