Антіох Нікатор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Антіох Нікатор
дав.-гр. Βασιλεύς Ἀντίοχος Νικάτωρ
Diodotos I AV Stater 650684.jpg
Монета Антіоха Нікатора. На реверсі зображений Зевс Бреметський.
Басилевс Греко-Бактрійського царства
Наступник Діодот II
Біографічні дані
Релігія давньогрецька релігія
Династія Діодотіди

Антіох Нікатор (дав.-гр. Ἀντίοχος Νικάτωρ) — гіпотетичний басилевс Греко-Бактрійського царства, котрий правив у проміжку 240-220 років.

Про цього володаря відомо лише з нумізматичних джерел.

Серед батрійських монет відомі монети з легендою Басилевса Антіоха. На реверсі цих монет зображений Зевс Бреметський, який жбурляє блискавку та орел біля його ніг. На аверсі цих монет зображений чоловічий портрет, схожий на портрет на монетах Діодота I. Вважається, що ці монети карбував Діодот I у так званий перехідний період свого правління. Коли він ще залишався селевкідським сатрапом, але вже прагнув незалежності. Тому він замінив традиційне, для Селевкідів, зображення Аполлона на омфалі на Зевса, а портрет басилевса на свій портрет. В той же час, Діодот залишив напис Басилевса Антиоха, показуючи, що він визнає Антіоха своїм правителем. Пізніше, коли Діодот I упрочнив свою владу, він замінив напис на Басилевса Діодота.

У 2010 році Єнс Якобссон висловив думку, що це могли бути монети досить невідомого царя з династії Діодотідів — Антіоха. Також Якобссон з цим правителем пов'язував коммеморативну монету басилевса Агафокла на честь Антіоха Нікатора. Зазвичай цього Антіоха асоціювали з одним із селевкідських правителів, Антіохом I або його сином Антіохом II. Однак жодний з цих басилевсів не мав епіклеси Нікатор (дав.-гр. Νικάτωρ, Переможець). На думку російського дослідника Попова, Антіох II міг отримати епітет Нікатор за перемогу у Другій Сирійській війні, і використовував його у східних провінціях Держави Селевкідів[1].

Якобссон вважав Антіоха сином або молодшим братом Діодота I. Марк Пассел розвинув цю гіпотезу, вважаючи що Антіох був молодшим братом Діодота I та тестем Діодота II. Після смерті свого племінника Антіох став новим басилевсом Бактрії. Він у союзі з Арсаком I відвоював у саків західну та південну Согдіану. Саме за цю кампанію він отримав епітет Нікатор. Близько 214 до н.е. Евтідем з Магнесії підняв заколот та повалив владу Діодотидів[2].


Примітки[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]

  • Балахванцев А. С. Рождение Греко-Бактрии : [рос.] // Вестник Новосибирского государственного университетаа. Серия: История, филология. — 2014. — Т. 13, вып. 8: История. — С. 21–27.
  • Попов А.А. Коммеморативные (памятные) монеты царя Агафокла как источник изучения царского культа в Греко-Бактрии : [рос.] // Мнемон Исследования и публикации по истории античного мира. — 2004. — № 3. — С. 204-209.
  • Jens Jakobsson. Antiochus Nicator, the Third King of Bactria? : [англ.] // The Numismatic Chronicle. — 2010. — Vol. 170. — С. 17-33. — ISSN 0009-8353. — JSTOR 42678880.