Арташес I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Арташес I
Արտաշես Ա
Арташес I
Прапор
Цар Великої Вірменії
Попередник: Єрванд VI
Спадкоємець: Артавазд I
 
Династія: Арташесіди
Батько: Заріатор
Діти: Артавазд і Тіран (Тигран)

CMNS: Медіафайли на Вікісховищі

Арташес I, Артаксій (вірм. Արտաշես Ա, помер бл. 160 до н. е.) — селевкідський стратег, згодом — цар Великої Вірменії з 189 до н. е., засновник династії Арташесідів.

Життєпис[ред.ред. код]

Після поразки Антіоха III від римлян в битві при Магнесії в 190 до н. е. Арташес I очолив повстання вірмен проти селевкідів і проголосив незалежність Великої Вірменії. Арташес значно зміцнив і розширив свої володіння, підкоривши майже все Вірменське нагір'я.

Згідно із згадкою Страбона, Арташес, колишній селевкідський стратег, створив спочатку невелике царство, яке включало в першу чергу Араратську рівнину в середній течії Араксу. На лівому березі цієї річки Арташес побудував своє перший місто Арташат, куди ним була перенесена столиця з Армавіра. Їм було засновано ще кілька міст, названих на честь батька Зарехаванамі або Зарішатамі.

Батьком його був Заріатр — можливо, нащадок софенскіх царів. Однак у своїх написах Арташес іменує себе Єрвандідом, претендуючи, таким чином, на спорідненість з поваленої династією.

Одночасно з Великою Вірменією отримало самостійність і царство в Софені. Тут правив інший Заріатр (або по-середньовічному — Зарех), також колишній селевкідський стратег цієї області, можливо, родич Арташеса.

Як середньовічний переказ, так і дійсні написи Арташеса I кажуть про проведення ним важливою земельної реформи. У різних частинах Вірменії знайдені кам'яні стели, що служили позначенням межей між селами, на них — написи арамейською мовою. Мова йшла про чіткіше розмежування царських (у тому числі і виданих приватним особам) і общинних земель, а також, ймовірно, земель міст, яких у царстві Арташеса було вже декілька.

Арташес I розширив свої володіння у Вірменії за рахунок областей, підвладних раніше Атропатені, а також Іберії; подекуди він вийшов і за межі території з вірменомовним населенням. У Іберії був убитий Фарнаджом, нащадок Фарнабази, і на престол зведений вірменський царевич. Потім Арташес поширив свої володіння також на захід — за рахунок Малої Вірменії, і на південь, де зіткнувся з іншими селевкідами.

Процарював 25 років, помер, гірко зауваживши: «На жаль, все на світі тлінне».

Після смерті Арташеса I настала смуга воєн між Вірменією та посилення Парфянською державою, які призвели до встановлення залежності Вірменії від Парфії. Вірменський цар Тигран I був змушений віддати свого спадкоємця, теж Тиграна, в заручники, і той виріс при парфянському дворі. Однак територія Вірменського царства залишалася більш-менш такою самою, як і при Арташесі I.

Джерела[ред.ред. код]


Корона принца крові Це незавершена стаття про монарха, династію чи її представника.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Вірменія Це незавершена стаття про особу Вірменії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.