Арчибальд Кронін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Арчибальд Кронін
A. J. Cronin, M.D., M.R.C.P.
Croninaj.jpg
При народженні Archibald Joseph Cronin
Народження 19 липня 1896(1896-07-19)
  Кардрос, Шотландія
Смерть 6 січня 1981(1981-01-06) (84 роки)
  Монтре, Швейцарія
Поховання Ла Тур-де-Пельц[d]
Національність шотландець
Громадянство Велика Британія Велика Британія
Релігія Римо-католицька церква
Alma mater Університет Глазго
Мова творів англійська
Рід діяльності лікар, письменник
Magnum opus: Цитадель
Нагороди та премії

CMNS: Арчибальд Кронін на Вікісховищі

Арчиба́льд Джо́зеф Кро́нін (англ. Archibald Joseph Cronin) (19 липня, 18966 січня 1981) — шотландський письменник, знаний головним чином за романи із назвами «Цитадель» (англ. The Citadel) і «Ключі від Царства Небесного» (англ. The Keys of the Kingdom), які згодом екранізувалися та номінувались на «Оскара». Персонаж доктор Фінлей з оповідання Кроніна «Сільський лікар» англ. Country Doctor(1935), започаткував серію історій, яких пізніше зібрано у «Пригодах чорного несесера», даючи основу і поштовх для телесеріалу BBC і радіосеріалу із назвою Dr Finlay's Casebook.

Життєвий шлях[ред.ред. код]

Народився Кронін у Кардросс (англ. Cardross), Дунбартоншир (англ. Dunbartonshire) (нинішня назва: Аргіл і Бют (англ. Argyll і Bute), Шотландія. Кронін, єдина дитина матері-протестантки Джесі Монтгомері Кронін (англ. Jessie Montgomerie Cronin), і батька-католика Патріка Кроніна. Зазвичай писав про молодих людей у середовищі, подібному тому, в якому сам зростав. Він був студентом в Академії Думбартон (англ. Dumbarton) і переміг у низці письменницьких конкурсів. Завдяки своїм винятковим здібностям, його нагороджено стипендією на нанавчання медицини в Університеті Глазго. Саме там він зустрів свою майбутню дружину, Гібсон Агнес Мері, яка теж студіювала медицину, — та закінчив у 1919 році з відзнакою медінститут, продовжував там же підготовку на ступінь MRCP.

Кронін став хірургом Британського Флоту під час Першої світової війни, потім проходив стажування на лікаря в різних шпиталях. Після війни відкрив медичну практику в гірничому районі Південного Велсу, і бувши призначеним у 1924 році медичним інспектором гірництва, зосередився на дослідженнях шкідливих результатів гірничої промисловості на здоров'я працівників, які й використав для пізніших романів — «Фортеця», дія якого відбувається в Уельсі, і «Зірки дивляться вниз» (англ. The Stars Look Down), сюжет якого розвивається в північно-східній Англії. Згодом він перенісь медичну практику до Лондону на Харлі-стріт англ. Harley Street.

Творчість[ред.ред. код]

Багато із книг Кроніна — бестселери, які перекладалися на різні мови світу. Його твори визначалися як майстерністю, так і спроможністю гострого спостереження та графічного опису. Деякі з романів і нарисів відзеркалюють його власну медичну кар'єру, з вагомими для нього драматичного реалізму, романтики, та суспільної критики. Кажуть, що писав він «Цитадель» з метою сприяння установі Національної Охорони Здоров'я у Великій Британії, висвітлюючи несправедливість і некомпетентність медичної практики у ті часі. Ледь не в кожному його творі є персонажі лікарі — «Сільський лікар», «Зірки дивляться вниз».

З кінцем 1930-х Кронін переїхав до Сполучених Штатів з дружиною і трьома синами. Він помер 6 січня, 1981, в Монро (Montreux).

Бібліографія[ред.ред. код]

 • 1931 — Палац Броуді (Палац капелюшника) / Hatter's Castle
 • 1935 — Сільський лікар / Country Doctor
 • 1935 — Зірки дивляться вниз / The Stars Look Down
 • 1937 — Цитадель / The Citadel
 • 1941 — Ключі від Царства Небесного / The Keys of the Kingdom
 • 1944 — Літа зелені / The Green Years
 • 1948 — Шлях Шеннона / Shannon's Way
 • 1953 — Викреслений з життя / Beyond This Place
 • 1956 — Могила хрестоносця (Гарна річ) / A Thing of Beauty

Українські переклади[ред.ред. код]

 • А. Броуді. Літа зелені / пер. з анг. П. Шарандак. — К. : Радянський письменник, 1959. — 360 с.
 • А. Броуді. Могила хрестоносця / пер. з анг. В. Іонкіна та В. Бакуліна. — К. : Радянський письменник, 1960. — 380 с.

Посилання[ред.ред. код]