BBC

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Британська Телерадіомовна Корпорація
British Broadcasting Corporation
BBC.svg
Країна Велика Британія Велика Британія
Місто реєстрації Лондон
Зона мовлення Велика Британія Велика Британія
кабель, супутник, інтернет
Власник(и) «Бі-Бі-Сі Траст»
Уряд Сполученого Королівства (у державній власності)
Заснована 18 жовтня 1922
Інтернет https://www.bbc.com/

Брита́нська Телерадіомо́вна Корпора́ція (англ. British Broadcasting Corporation, абревіатура ВВС) — британська компанія суспільного телерадіомовлення.

За кількістю слухачів найбільша телерадіомовна компанія у світі. У штаті корпорації працює більш ніж 22 000 осіб у всьому світі (в тому числі і в Україні). понад 16 000 з яких працюють у державному секторі.

Broadcasting House by Stephen Craven

Штаб-квартира корпорації знаходиться у Broadcasting House у Вестмінстері, Лондон.

Керуючий орган корпорації — «Бі-Бі-Сі Траст», однак в її установчих документах зазначено, що компанія незалежна від стороннього впливу й підзвітна тільки перед глядачами й слухачами. Основний девіз компанії — «інформувати, навчати і розважати». Річний бюджет 4 мільярди фунтів.

Історія[ред. | ред. код]

Бі-Бі-Сі заснована 1922-го року групою підприємств як приватна компанія. Перша радіопрограма вийшла 14 листопада 1922. Усього через п'ять років, у 1927 компанії був наданий королівський привілей, вона була націоналізована урядом, хоча й залишилася незалежною у редакційній політиці і має широке самоврядування. З 1929 року використовувався передавач в Лондоні, до 1930 вже регулярні телепрограми транслювалися з використанням антени в Brookmans Park. Baird's company, зараз відома як BBC One, запустила телевізійне виробництво 2 серпня 1932. До перерви у мовленні, викликаного Другою світовою війною, аудиторія каналу налічувала 25–40 тис. будинків. Перерва була викликана тим, що УКХ передачі служили б відмінним пеленгом для німецьких бомбардувальників, та й інженери і техніки були необхідні для військових цілей.

Всесвітня служба BBC почала мовлення 1932 року. 2011-го бюджет служби становив 272 млн фунтів (близько 430 млн доларів), а загальна аудиторія теле- і радіопрограм, а також Інтернет-сайтів, досягала 241 млн людей по всьому світу.

1946 року телемовлення відновилося з Александра Пелес. The BBC Television Service виробляв трансляцію різноманітних програм, що охоплюють широку аудиторію.

BBC TV було перейменовано в BBC1 у 1964 після запуску BBC2, третього за рейтингом каналу у Великій Британії (другим був ITV). Пожежа на електростанції Battersea викликала велике відключення електроенергії по Лондону, що відклало запуск каналу, запланований на 20 квітня 1964. Відкриття каналу проходило при свічках. BBC2 — перший з британських каналів став мовити в діапазоні ультрависоких частот.

1967 року BBC Two став першим каналом у Європі, що транслює телепередачі в кольорі за схемою PAL (BBC One і ITV почали трансляцію в кольорі тільки в листопаді 1969). BBC Two не показував « мильні опери» і звичайні новини. Ведучий Девід Аттенборо пішов з BBC Two для роботи в BBC «Природна історія», що існувала до 1950-х. Всьому світу відомі створені цим об'єднанням програми Девіда Аттенборо: «Життя на Землі», «Невидиме життя рослин», «Блакитна планета» і «Планета Земля». 1974 року BBC представило першу систему телетексту Ceefax.

У липні 2003 BBC почала транслювати програми за допомогою супутника Astra 2D, що обійшлося BBC у 85 мільйонів фунтів. У липні 2004 BBC відсвяткувала п'ятдесятиріччя. Запис цієї події вийшов на DVD. Наприкінці 2006 року управління BBC Television, очолюване Джано Беннет, влилося в ширше об'єднання: BBC Vision.

За роки компанія розширила своє мовлення майже на всі регіони світу і додала до радіомовлення телебачення й інтернет. Українська служба Бі-Бі-Сі теж представлена у Всесвітній службі. Бі-Бі-Сі також відома завдяки якісним інформаційним та розважальним програмам, які вона продає іншим компаніям. Отримує фінансову підтримку від держави.

29 квітня 2011 ВВС припинила мовлення українською мовою.

Крім української, припинено радіомовлення також азербайджанською, російською (за винятком окремих програм в інтернеті), іспанською (для Куби), в'єтнамською, китайською і турецькою мовами.

Голова Всесвітньої служби Пітер Горрокс оголосив, що 650 робочих місць із 2400 буде закрито протягом наступних 3 років, більшість із них — протягом першого року.

Бі-Бі-Сі раніше повідомила про закриття п'яти мовних служб через скорочення бюджету корпорації. Закрито албанську, македонську, сербську служби, а також редакції, які випускають програми для країн Карибського регіону англійською мовою та португальською — для країн Африки.

Окрім повного закриття п'яти мовних служб, ще сім служб, серед яких і українська, припиняють радіомовлення, але залишаться в інтернеті. Скорочено чи закрито багато програм Всесвітньої Служби англійською мовою, включно із «Європа сьогодні».

Бі-Бі-Сі також оголосила про закриття приблизно 200 веб-сайтів англійською мовою і звільнення 360 людей, зайнятих їхнім виробництвом.

Логотипи[ред. | ред. код]

Сервіси[ред. | ред. код]

Телебачення[ред. | ред. код]

Докладніше: Телебачення BBC

ВВС оперує кількома телевізійними каналами у Великій Британії: BBC One і BBC Two. На додаток до цих двох флагманських каналів, працює кілька цифрових станцій: BBC Three, BBC Four, BBC News, BBC Parliament.

Радіо[ред. | ред. код]

Докладніше: BBC Radio

Британські станції BBC Radio це 5 національних каналів, цифрові та регіональні (Уельс, Шотландія, та Північна Ірландія). 40 інших місцевих станцій обслуговують певні області Англії. Міжнародні станції транслюють новинні і дискусійні передачі на 27 мовах майже в усьому світі. Українська служба BBC є підрозділом міжнародної BBC World Service, аудиторія Української служби BBC, як повідомляла служба в період існування радіомовлення, становила близько 5-ти мільйонів слухачів.

Новини[ред. | ред. код]

Докладніше: BBC News

Відділ є найбільшим у світі транслятором новин та генерує близько 120 годин радіо- і телевізійної продукції кожен день, а також онлайн-новини. Служба підтримує 50 іноземних бюро новин з більш ніж 250 кореспондентів по всьому світу.

Інтернет[ред. | ред. код]

Докладніше: BBC Red Button

BBC Red Button — бренд для інтерактивних послуг цифрового телебачення.

17 березня 2016 року голова новинного підрозділу BBC Джеймс Гардінг оголосив про закриття деяких інтернет-сайтів і майбутню реформу новинного мовлення корпорації в рамках плану економії 15 мільйонів фунтів, це приблизно 15% редакційного бюджету. Плановане закриття сайту BBC Food викликало обурення користувачів, при цьому комерційний сайт BBC Good Food продовжить працювати.

Дана пропозиція є відповіддю на план реформування BBC, оголошеного британським міністром культури Джоном Віттінгдейлом 12 травня 2016 року, який увійде в основу королівської хартії, що формулює основні принципи роботи, встановлює механізм фінансування корпорації та структуру її управління. Нинішня королівська хартія[en] діє до кінця 2016 року — нову хартію ухвалять на наступні 11 років.[4][5].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. BBC logo design evolution - Logo Design Love. Архів оригіналу за 26 June 2019. Процитовано 26 June 2019. 
  2. а б Hayden Walker, History of BBC corporate logos Архівовано 4 March 2012 у Wayback Machine.. TV ARK. Retrieved 20 November 2010.
  3. а б The BBC logo story. BBC. Архів оригіналу за 14 October 2013. Процитовано 27 September 2013. 
  4. BBC оголосила про закриття низки сайтів. BBC Україна. 17 травня, 2016 рік.
  5. Британський уряд вимагає від BBC унікальності. BBC Україна. 12 травня, 2016 рік.

Посилання[ред. | ред. код]