Бага-Ишбара-каган

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бага-Ишбара-каган
𐰃𐱁𐰉𐰺𐰀𐰴𐰍𐰣
каган Тюркського каганату
581 — 587
Попередник: Амрак
Спадкоємець: Бага-каган
 
Народження: 540
Смерть: 587
Тюркський каганат
Країна: Династія Північна Чжоу[1]
Релігія: тенгріанство
Рід: Ашина
Батько: Кара Іссик-хан
Шлюб: Qianjin Princessd[2][1]
Діти: 4 сина

Бага-Ишбара-каган (ст.-тюрк. 𐰃𐱁𐰉𐰺𐰀𐰴𐰍𐰣‎ д/н—587) — 6-й великий каган Тюркського каганату в 581587 роках. Відомий в китайських джерелах як Шиболо (Шаболіо)-хан.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з династії Ашина. Син великого кагана Кара Іссик-хана. При народженні отримав ім'я Шету (у китайців відомий як Нієту або Нівар). За часів Мукан-кагана уславився як завзятий та відважний вояк.

У 572 році новий великий каган Таспар призначив Шету каганом Сходу (арфу-каганом) та ябгу-каганом (молодшим співволодарем). Втім 573 року позбавив Шету титулу ябгу-кагана. У походах проти північних племен та держави Північна Чжоу виявив військові здібності.

У 581 році після смерті Таспар-кагана сприяв сходженню на трон його син Амрака. Втім невдовзі той зрікся влади, яку передав Шету. Останній прийняв ім'я Бага-Ишбара-каган. Спочатку призначив Амрака каганом в на річці Туул. Його суперникові Талоп'єну надав титул апа-кагана, відправивши до Або.

В цей час військовик Ян Цзянь повалив династію Північна Чжоу, оголосивши себе імператором Суй. Натомість Гао Баоїн, губернатор Інчжоу, здав тюркам фортецю Ліньюйчжен. 582 року каган з 400 тис. вояків атакував китайські землі, пограбувавши області Увей, Тяньшуй, Аньдін, Цзіньчен, Шанцзюнь, Хунхуа і Яньань. Поступово війна перетворилася на тривале протистояння. 583 року армія на чолі із Апа-каганом зазнала поразки. Бага-Ишбара-каган запідозрив того у змові з китайцями.

У лютому-березні 584 року каган напав на ставку Апа-кагана і винищив його рід. Талоп'єн втік до тардуш-кагана Кара-Чурин-Тюрка (володаря Заходу). Тут були зібрані значні війська (за різними відомостями до 100 тис. воїнів). За цих умов великий каган уклав мирний договір з імперією Суй. Боротьба з Талоп'єном Апа-каганом тривала до 587 року. За цей час Бага-Ишбара-каган замирився з Кара-Чурин-Тюрком. Останній 587 року біля Бухари завдав поразки військам Апа-кагана, який потрапив у полон та був страчений. Того ж року помер великий каган. Трон успадкував його брат Бага-каган.

Джерела[ред. | ред. код]

  • The Turks / editors, Hasan Celal Güzel, C. Cem Oğuz, Osman Karatay. Other author Güzel, Hasan Celâl. Oğuz, Cem. Karatay, Osman, 1971- Ocak, Murat. Imprint Ankara: Yeni Türkiye, 2002. ISBN 975-6782-55-2
  • Ганиев Р. Т. Шэту каган и внутриполитическая бортьба в Восточно-тюркском каганате (582—587) // Проблемы востоковедения. — 2017. — № 2(76) — С. 21—24.
  1. а б China Biographical Database
  2. https://digital.library.mcgill.ca/mingqing/search/details-poet.php?poetID=2038&showbio=&showanth=&showshihuaon=&language=eng