Ямі-каган

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ямі-каган
кит. 启民可汗
 
Народження: 6 століття
Смерть: 608 або 609
Східно-тюркський каганат
Батько: Бага-каган
Шлюб: Q10946316? і Princess Yichengd
Діти: Кат Іль-хан, Шібі-каган і Чуло-каган

Ямі-каган (д/н—609) — 1-й володар Східнотюркського каганату в 603609 роках. Повне ім'я Ел-Їдук Ямі-каган. В китайців відомий я Киминь Кехань.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з династії Ашина. Син Бага-кагана. При народженні отримав ім'я Жангар (в китайців Жаньгань). Після смерті батька 589 року не отримав влади, натомість в проміжку до 597 року отримує титул толіс-хан та владу на племенами киданів, татар, татабів.

Він забажав отримати в дружини доньку суйського імператора Ян Цзяня. Для цього зустрівся з чиновником Пей Гюем. Сановник повідомив йому, що якщо він бажає отримати в дружини принцесу, то нехай знайде спосіб знищити дружину Тулан-кагана — Дай (Юн-улугах), представницю династії Чень. У 597 році Жангар обмовив царівну і каган вбив її. Після цього каган, можливо, розкрив наклеп Жангара і став його переслідувати.

Втім вдалося закріпити союз з імперією Суй, оженившись на доньці Ян Цзяня — Ан'ї. Жангар переселився до фортеці Дугін (північніше Ордоса). 598 року допоміг суйському війську в кампанії проти Тулан-кагана. У відповідь останній спільно з Кара-Чурин-Тюрком 599 року завдав поразки Жангару, розграбував його ставку, вбивши його братів і дітей від першого шлюбу. З п'ятьма вершниками і китайським послом Жангар втік до імперії Суй.

Імператор надав Жангару титул цілі-чженьдо-цімінь-кагана (Мудрий, красномовний каган, що веде свій народ). 601 року спробував відвоювати свої землі в Ордосі, але зазнав поразки від Кара-Чурин-Тюрка, що на той час став великим каганом.

У 603 році знову виступив проти Кара-Чурин-Тюрка, який на той час зазнав поразок від повсталих племен теле на півночі. В Ордосі оголошений каганом племенами східних тюрок. Прийняв ім'я Ямі-каган. В наступні декілька років спробував підкорити державу західних тюрок, але марно.

У 607 році прибув до похідного табору імператора Ян Цзяня, подарувавши 3 тис. коней, отримавши натомість 13 тис. шматків шовку. Фактично визнав зверхність суйського імператора. Кагана подав доповідь імператору, в якій пропонував змінити тюркютський одяг і закони на китайські. Імператор вирішив, що це занадто і вказав, що тюркюти досить дикі, особливо степові, і не слід міняти одяг і закони, а потрібно впровадити освіту і просвіту. Імператор наказав влаштувати бенкет для Ямі-кагана і подарувати ще 2 500 шматків шовку, колісницю, верхових коней, литаври, музичні інструменти, прапори і наказав імператорським послам називати Ямі лише за титулом, що вважалося великим привілеєм. Незабаром імператор відвідав ставку кагана в Ордосі.

Зберігав вірність суйському імператору, відмовившись від перемовин з послами Когурьо. У 608 році відвідав Лоян. Помер 609 року. Йому спадкував син Шібі-каган.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Mau-tsai, Liu (1958). Die chinesischen Nachrichten zur Geschichte der Ost-Türken (T'u-küe). Wiesbaden: Otto Harrassowitz.
  • Ahmet., Taşağil (1995—2004). Gök-Türkler. Atatürk Kültür, Dil, ve Tarih Yüksek Kurumu (Turkey). Ankara: Türk Tarih Kurumu Basımevi. ISBN 975161113X
  • Victor Cunrui Xiong (2008), Historical Dictionary of Medieval China, Scarecrow Press.