Барда Фока

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Барда Фока
Народився бл.930
Каппадокія
Помер 13 квітня 989
Абідос
загибель у битві
Громадянство Візантійська імперія
Діяльність військовик, політик
Звання генерал
Батько Лев Фока Молодший
Рід Фока
Родичі Никифор II Фока
Дружина Адралестіна
Діти Лев
Микола

Ба́рда Фо́ка Молодший, Варда Фока (бл.930 — †989) — візантійський полководець, племінник імператора Никифора II Фоки (963969).

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з знатного та заможного капподокійського роду Фока. Був сином Льва Фоки Молодшого, куропалата Каппадокії. Після того як у 970 році загинув його стрийко-імператор, Фока спільно з батьком та братом очолив заколот проти нового імператора, який був його двоюрідним братом — Іоанна Цимісхія. Війська оголосили Барду Фоку імператором, проте незабаром його виступ придушив інший талановитий воєначальник — Барда Склір. Фоку і його родичів схопили і відправили на острів Хіос у вигнання, де Фока провів 7 років.

У 978 році Фоку випустив з в'язниці паракимомен Василь, який фактично був регентом при малолітньому басилевсі Василі II. Його відправили на батьківщину, в Каппадокію, для того, щоб він підняв місцеву знать боротися з Бардой Скліром, який повстав проти імператора і висунув претензії на трон. За допомогою грузинської кінноти Торніке Барду Фокі вдалося придушити повстання — він здолав Скліра в ході вирішальної битви при Панкаліі, хоча перед цим зазнав низку поразок неподолік річки Галіс. За заслуги перед троном його призначили на посаду доместика схол (командуючого схоларіями). Незабаром Фока очолив похід військ проти мусульман, щоб відвоювати Алеппо.

У 986 році Барду Фоку призначено стратегом (намісником) феми Антіохія. Проте Барда Фока бажав повернутися до Константинополя, щоб зайняти там більш високі посади. Проти цього виступав імператор.

987 року підняв повстання проти імператора Василія II, передавши фему Антіохія своєму синову Леву. При військовій підтримці київського князя Володимира Святославовича Василій II розбив війська Варди Фоки 13 квітня 989 року біля Абідоса. У цій битві Варда Фока загинув (за іншими відомостями Фоку було отруєно таємним агентом імператора).

Джерела[ред.ред. код]

  • Friedhelm Winkelmann u.a.: Prosopographie der mittelbyzantinischen Zeit. 2. Abteilung, Bd. 1, De Gruyter, Berlin 2013, ISBN 978-3-11-016666-8, S. 486−493, Nr. 20784 (mit umfangreichen Quellen- und Literaturangaben).


Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.


Історія Візантії Це незавершена стаття про Візантію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.