Барда Фока

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Барда Фока
Народився бл.930
Каппадокія
Помер 13 квітня 989
Абідос
загибель у битві
Громадянство Byzantine imperial flag, 14th century, square.svg Візантійська імперія
Діяльність військовик, політик
Учасник Battle of Pankalia[d]
Посада Стратег і Dux[d]
Звання генерал
Рід Фока
Батько Лев Фока Молодший
Родичі Никифор II Фока
Дружина Адралестіна
Діти Лев
Микола

Ба́рда Фо́ка Молодший, Варда Фока (бл.930 — †989) — візантійський полководець, племінник імператора Никифора II Фоки (963969 роки).

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з знатного та заможного капподокійського роду Фока. Був сином Льва Фоки Молодшого, куропалата Каппадокії. Після того, як у 970 році загинув його дядько, імператор Никифор II Фока, Фока спільно з батьком та братом очолив заколот проти нового імператора, який був його двоюрідним братом — Іоанна Цимісхія. Війська оголосили Барду Фоку імператором, проте незабаром його виступ придушив інший талановитий воєначальник — Барда Склір. Фоку та його родичів схопили і відправили на острів Хіос у вигнання, де Фока провів 7 років.

У 978 році Фоку випустив з в'язниці паракимомен Василь, який фактично був регентом при малолітньому басилевсі Василієві II. Його відправили на батьківщину, в Каппадокію, для того, щоб він підняв місцеву знать боротися з Бардой Скліром, який повстав проти імператора і висунув претензії на трон. За допомогою грузинської кінноти Торніке Барду Фокі вдалося придушити повстання — він здолав Скліра в ході вирішальної битви при Панкаліі, хоча перед цим зазнав низку поразок неподалік річки Галіс. За заслуги перед троном його призначили на посаду доместика схол (командувача схоларіями). Незабаром Фока очолив похід військ проти мусульман, щоб відвоювати Алеппо.

У 986 році Барду Фоку призначили стратегом (намісником) феми Антіохія. Проте Барда Фока бажав повернутися до Константинополя, щоб зайняти там більш високі посади. Проти цього виступав імператор.

987 року підняв повстання проти імператора Василія II, передавши фему Антіохія своєму синову Леву. При військовій підтримці київського князя Володимира Святославовича Василій II розбив війська Варди Фоки 13 квітня 989 року біля Абідоса. У цій битві Варда Фока загинув (за іншими відомостями Фоку отруїв таємний агент імператора).

Джерела[ред.ред. код]

  • Friedhelm Winkelmann u.a.: Prosopographie der mittelbyzantinischen Zeit. 2. Abteilung, Bd. 1, De Gruyter, Berlin 2013, ISBN 978-3-11-016666-8, S. 486−493, Nr. 20784 (mit umfangreichen Quellen- und Literaturangaben). (нім.)