Бестіарій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
«Леопард» з «Рочестерського Бестіарію» XIII століття

Бестіа́рій (від лат. bestia звір, тварина) — середньовічний збірник зоологічних статей з ілюстраціями, в яких докладно описувались різноманітні тварини в прозі та віршах, головним чином, з алегоричною і повчальною метою. Одне з перших джерел бестіаріїв — грецький трактат «Фізіолог». Найвідоміші бестіарії написані давньофранцузькою мовою, наприклад бестіарій, автором якого є Philippe de Thaon[1] (XII століття). В давньоруській літературі бестіарії називались «фізіологами».

Дуже часто в бестіаріях з'являлись статті, де докладно і з ілюстраціями описувалися тварини, які не існують насправді. Наприклад, дракон, василіск, мантікора та ін.

Автори бестіаріїв зіставляли тварин образам і поняттям релігії та моралі, розшифровуючи їх, як ієрогліфи. Це відображало віру в те, що кожна створена Богом жива істота має своє призначення. Слідом за біблейським розмежуванням «чистих» і «нечистих» істот, бестіаристи протиставляли тварин, які символізували Христа (риба, орел, фенікс, пелікан, який, зокрема, за повір'ям розриває собі груди, щоб народити потомство із своєї власної крові), тваринам, які асоціювались з образом диявола (жаба, мавпа). Природа сприймалась як арена постійної боротьби добрих і злих сил. Бестіарії послуговувались символічною мовою тварин, характерною для західних християнства і мистецтва. Середньовічна думка билась над розгадкою взаємозвязку між світом тілесним і світом духовним. Бестіарій навчав розмірковувати про світ шляхом аналогій, а це, по суті, є близьким до художнього мислення, яке оперує образами.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. The Bestiaire of Philippe de Thaon в Національній бібліотеці Данії(англ.)

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Тигр Це незавершена стаття із зоології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.