Блакитний Ніл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Блакитний Ніл
Blue Nile Falls Ethiopia.jpg
Водоспади Блакитного Нілу або водоспади Тіс-Іссат на витоку з озера Тана біля міста Бахір-Дар у верхній течії Блакитного Нілу.
Мапа течії Блакитного Нілу
Мапа течії Блакитного Нілу
Гирло Ніл
Басейн 330 000 км²
Країни басейну Ефіопія, Судан
Довжина від 1 460 до 1 600 км
Висота витоку 1 830 м
Категорія у Вікісховищі Блакитний Ніл

Блакитний Ніл (амх.: ዓባይ, транслітерація: ʿAbbay — Аббай, араб.: النيل الأزرق, транслітерація: an-Nīl al-Āzraq — ан-Ніл ан-Азрак) — річка, що починається з озера Тана та тече по території Ефіопії і Судану, де утворює Ніл, зливаючись з Білим Нілом.

Річка бере початок з озера Тана (на Ефіопському нагір'ї). Висота витоку зазвичай вимірюється від джерела священого струмка Гіше-Аббай (Gishe Abbai), на висоті приблизно 1 830 м над рівнем моря. На стоку з озера знаходиться великий водоспад Блакитного Нілу, на якому розташована гідроелектростанція. У верхній течії в межах Ефіопського нагір'я річка носить назву Аббай. Впродовж 500 км тече в ущелині завглибшки 900—1200 м.

У Ефіопії вважається священною річкою, витікаючою з Едему. У зв'язку з цим їй приносять дари у вигляді хліба і інших продуктів. На території Судану річка носить назву Бахр-ель-Азрак (від араб. бахр — «річка» і азрак — «блакитний»). На суданській території споруджено велике водосховище біля міста Росейрес. Біля міста Хартум Блакитний Ніл зливається з Білим Нілом, утворюючи річку Ніл. Хоча Блакитний Ніл коротший, ніж Білий, він несе 59% води Нілу. Блакитний Ніл судноплавний на 580 км від гирла.

Дивись також[ред.ред. код]


Ефіопія Це незавершена стаття з географії Ефіопії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Судан Це незавершена стаття з географії Судану.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.