Едем

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Адам і Єва у саду Едему», Лукас Кранах, 1530

Едем (івр. גַּן עֵדֶן‎, Gan Eden; араб. جنة عدن‎, Jannat 'Adn) — райський сад, що згадується у Біблії (книга Буття), за Біблією місце первісного проживання людей. Як підкреслює відомий релігієзнавець Мірча Еліаде, слово «Едем» ізраїльтяни зближували з вокабулою е'den — «насолода».

У Старому Завіті[ред. | ред. код]

Згідно з Книгою Буття, Едем розташовувався «на сході» (1 М. 2:8).

" З Едему виходила ріка для зрошення раю; та потім розділялася на чотири ріки. Ім'я однієї Фісон (Пішон): вона обтікає всю землю Хавіла, де є золото і золото тієї землі добре; там бделій і камінь онікс. Ім'я ж другої річки Гіхон [Геон]: вона обтікає всю землю Куш. Ім'я річки третьої Тигр [ Тигр ]: вона протікає на сході Ашшуру. Четверта ріка Євфрат (Прат)
"

Люди, що мешкали у ньому — Адам і Єва — були безгрішні і, згідно з традиційними уявленнями, безсмертні (у той же час 1 М. 3:22 вказує, що вічне життя було їм доступно у вигляді Дерева життя), проте, спокушені змієм, вони з'їли плід із забороненого Дерева пізнання добра і зла, скоївши гріхопадіння, у результаті чого втратили доступ до Дерева життя і знайшли страждання. Бог закрив Рай для людей, вигнав їх, поставивши на сторожі ангелів — херувимів з полум'яним мечем (1 М. 3:24).

Версії про місцезнаходження Едему[ред. | ред. код]

Адам, Єва та дивовижні рослини (баранець) з гравюри «Paradisi in Sole Paradisus Terrestris» (1629) німецького художника Христофора Швайцера

З приводу ототожнення річок Фісон і Гіхон думки дослідників розходяться. Серед можливих варіантів згадуються такі річки, як Аракс, Ганг, Керхе, КарунЕламі), Діяла, Ваді ар-Рума і навіть Ніл. Єврейська релігійна традиція ототожнює річку Гіхон з однойменним джерелом у Єрусалимі.

Оскільки Перська затока у давнину вважалася місцем, куди впадали ці річки, то її іноді ототожнювали з великою річкою, що розділяється на чотири. Таке ототожнення затоки з річкою підкріплює заснована на біблійному тексті (1 М. 11:2,9) думка, що Сад Едемський був розташований на схід від «Шінара» (можливо, Шумера). Етимологія слова «Едем» виводиться прихильниками цієї гіпотези від шумерського слова Едін (рівнина) — географічного терміна, яким часто позначається рівнина між Тигром і Євфратом у південній Месопотамії. Інші дослідники вважають, що єдина річка-витік знаходилася на півночі біля початку Тигру і Євфрату; у цьому випадку, однак, виникає проблема ідентифікації річок Пішон і Гіхон. Про місцезнаходження Едему і його річок досі ведуться суперечки.

Труднощі визначення місця розташування Едему[ред. | ред. код]

Очевидну складність у визначенні місця розташування Едему становить описаний в Біблії всесвітній потоп, який на думку креаціоністів призвів до значних змін[1] літосфери і гідросфери так, що не можливо достеменно встановити зв'язок між допотопними і сучасними місцевостями.

Відповідно до цього, можна припустити, що перші поселення після потопу в Шинеарському краї[2] (також Сенаар) у місті, пізніше відомому як Вавилон, могли перенести назви раніше відомих їм річок допотопного світу на річки, які оточували їх у той час. Так можна пояснити появу топонімів річок, що збігаються з біблійними описами.

Отож, виходить, що через тектонічні зміни рельєфу, а також зміни клімату і гідросфери, Едем може перебувати у будь-якій точці планети. При чому він може цілком природно бути як похованим під землею чи товщею води, так і опинитися на вершині утвореної гори далеко від запропонованих місць розташування.

Едем у літературі[ред. | ред. код]

Едемський сад у Книзі Варнет[ред. | ред. код]

У Книзі Варнет говориться, що Едем знаходився на довгому, вузькому півострові, майже острові, що простягалася на захід зі східного узбережжя Середземного моря. Берегова лінія цього масиву суші піднімалася високо над рівнем моря, а перемичка, яка з'єднувала його з материком, у найвужчому місці становила всього двадцять сім миль. Річка, зрошувала Едемський Сад, стікала з піднесених районів півострова, несучи свої води територією сполучної перемички на материк, — у долини Месопотамії. Вона живиться чотирма притоками, які брали свій початок у прибережних пагорбах Едемського півострова; це і були «чотири витоки» річки, яка «виходила з Едему» і за яку пізніше вважали рукави річок, що оточували другий Сад. Другий Сад був організований після руйнування першого і розташовувався у межиріччі.

У зв'язку з активністю навколишніх вулканів і затопленням мосту суші між Сицилією та Африкою східна ділянка дна Середземного моря опустилася, тягнучи за собою під воду весь Едемський півострів.

Земний рай у «Божественної комедії» Данте[ред. | ред. код]

Земний рай у Данте знаходиться на вершині гори Чистилища (гора Чистилища і Єрусалим у Данте розташовані на протилежних кінцях земного діаметра).

Едем у романі «Життя і пригоди Мартіна Чезлвіта»[ред. | ред. код]

У романі Чарлза Діккенса Життя і пригоди Мартіна Чезлвіта Едемом називалося американське поселення, у якому Мартін і його компаньйон Марк Теплі купили ділянку землі. За запевненням агента земельної компанії містера Скеддера Едем являв собою квітуче місто, у якому були банки, церкви, фабрики, готелі, біржа, редакція щоденної газети і т. д. У дійсності в Едемі виявилося кілька напівзруйнованих будинків, мешканці яких виїхали або померли від лихоманки, а місцевість виявилося заболоченою і надзвичайно нездоровою.

У романі «Едем» Станіслава Лема[ред. | ред. код]

У романі Лема 1959-го року, прекрасна здаля планета названа космопілотами Едемом, але коли вони впали — занадто наблизившись до неї на обльоті, щоб краще її роздивитись, і врізавшись помилково в атмосферу — то знаходять на ній цивілізацію, що поневолила власне населення за допомогою тотального контролю над інформаційними потоками.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Austin, S.A., (й ін.), "Catastrophic plate tectonics: A global model of earth history"; з роботи Walsh, R.E. (Ed.), "The Third International Conference on Creationism", Pittsburgh, Pennsylvania, с. 609–621, 1994
  2. Біблія (Огієнко)/Книги Старого Заповіту/Перша книга Мойсеєва: Буття — Вікіджерела. uk.wikisource.org. Процитовано 2016-10-21. 

Посилання[ред. | ред. код]

  • Сад Еден. Коментар Сончино. Примітки до книги Брейшит.