Галерея Боргезе

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Галерея Боргезе, Рим

Борге́зе (Borghese) — картинна галерея і колекція античного мистецтва в Римі. Заснована в 17 столітті кардиналом Шипіоне Боргезе в прекрасному палаці (архітектори М. Лонгі та Ф. Понціо). В Боргезе зберігаються твори видатних художників: Рафаеля,Мікеланджело да Караваджо , Тіціана, Корреджо, Ван Дейка та ін.

Родина Боргезе[ред.ред. код]

Багата патріціанська родина походить з міста Сієна. У 1550 р. Маркантоніо Боргезе з Сієни оселився у Римі, де придбав земельну ділянку. Вдовий Маркантоніо одружився вдруге на Фламініії Асталії і увійшов у коло магнатських родин тогочасного Риму. На початку 17 ст. родина вже володіла 100 га землі. А перший син Маркантоніо у 1605 р. від Фламініі (Камілло Боргезе) став папою римським на ім'я Павло V.

Саме за понтіфікату Павла V перебудували у Римі Квіринальський палац, збудували водогін Аква Паоло(назва на честь папи) та завершили будівництво собору св Петра у Ватикані. Папа всиновив свого небіжа Шипіоне Кафареллі, доклав зусиль і той став кардиналом. Маючи великі грошові суми, Шипіоне і розпочав колекціонувати картини.

Відкриття галереї Боргезе[ред.ред. код]

Роком заснування галереї Боргезе вважають 1902. Саме тоді уряд Італії придбав багату збірку родини Боргезе та створив там музей. За розмірами галерея Боргезе на 20 століття невелика. І не може конкурувати, наприклад, з російським Державним Ермітажем в Петербурзі . Але і теперішній Петербург збіднів і ніяк не може конкурувати з галереями Рима, де гарних збірок більше. До того ж у мистецтві поняття «більший» не збігається з поняттям «кращий». Отже, галерею Боргезе відкрили у 1902 році, а збірку почали формувати ще у 17 столітті, за 300 років до відкриття музею.

Історія колекції кардинала[ред.ред. код]

Перший власник галереї Шипіоне Боргезе докладав багато зусиль і швидко став власником багатьох першокласних творів мистецтва. Натискаючи на кардинала Сфондрато він купує у того 70 картин одразу. А в збірці були "Любов небесна та любов земна" і "Венера,що зав'язує очі Амуру" самого Тіціана. Томмазо делла Порта продав хвацькому кардиналу свою збірку античної скульптури.

До рук Шипіоне потрапили й картини художника Кавальєре д'Арпіно,шо не сплатив папі налоги. Папа-володар Риму- заарештував збірку художника і передав її Шипіоне. В руках Боргезе опинилися ранні твори геніального Караваджо «Юнак з кошиком фруктів» та уславлений « Хворий Вакх ».

Шипіоне купував не тільки твори майстрів минулого,а й майстрів сучасних. Парк біля вілли Боргезе у Фраскатті прикрашали батько та син Берніні. Шипіоне роспізнав у молодому тоді Лоренцо талант і став постійним замовником скульптур Берніні. Погруддя Шипіоне теж виконав Лоренцо Берніні.

Кардинал мав план придбань і цілеспрямовано виконував той план. Так купували картини Веронезе,Тіціана,Доссо Доссі,того ж Караваджо.

Палац Боргезе в Римі[ред.ред. код]

Збіркам потрібно відповідне оточення .І кардинал започаткував будівництво свого палацу .План палацу та парку створив архітектор Фламініо Понціо ,який і розпочав будівельні роботи .Після його смерті палац добудовував Джованні Вазанціо .Роботи йшли 13 років і завершилися у 1619 р .

На сучасні смаки, у Римі є палаци с ефектнішими фасадами (палац Фарнезе,арх. Сангалло Молодший та Мікеланджело, палац Треві,арх. Ніколо Сальві).Може й так .Але палац Боргезе відрізнявся оздобою інтер'єрів,які вражають і зараз :підлоги з кольорового мармуру ,дивні меблі ,давньоримська та барокова скульптура ,плафони на стелях, каміни. Особливе місце в палаці займають картини ,серед яких зразки всесвітньо відомі .

«Натхнений співак» Джорджоне да Кастельфранко[ред.ред. код]

Галерея Боргезе в Римі-одне з небагатьох місць у столиці і у світі, де зберігають твори Джорджоне да Кастельфранко. Видатний майстер походить з венеціанської терраферми з містечка Кастельфранко. Від назви містечка й прізвище. Це учень Джованні Белліні, одна "Мадонна з немовлям" якого теж в збірці галереї Боргезе. Навчався разом з Тіціаном. На жаль, помер молодим у пошесть(епідемію) чуми в Венеції у 1510 р.

В збірці галереї Боргезе дві роботи Джорджоне. Вважають,що була й третя, а всі вони були триптіхом. "Натхнений співак" відокремився давно, настільки вдалим та несамовито красивим вийшов твір, що затьмарив і другу роботу венеціанця. Сюжет простий : співак так захопився співом, що поклав руку до грудей і вже нікого і нічого не помічає поряд.

Італійців важко здивувати яскравими кольорами картини, так багато у них митців з колористичним хистом. Джорджоне дивує своїми фарбами й досі.

Галерея Боргезе[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]


Мистецтво Це незавершена стаття з мистецтва.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.