Білл Моллісон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Білл Моллісон
Ім'я при народженні англ. Mollison
Народився 4 травня 1928(1928-05-04)[2]
Стенлі, Circular Headd, Тасманія, Австралія
Помер 24 вересня 2016(2016-09-24)[1] (88 років)
Гобарт, Австралія
Країна  Австралія
Діяльність біолог, натураліст, психолог, фермер, антрополог, еколог, захисник довкілля
Галузь біологія і Пермакультура[3]
Alma mater Університет Тасманії
Знання мов англійська[4][3]
Заклад Державне об’єднання наукових і прикладних досліджень (CSIRO)d
Нагороди

Брюс Чарльз «Білл» Моллісон (англ. Bruce Charles 'Bill' Mollison 4 травня 1928(19280504)Стенлі, Тасманія — 24 вересня 2016) — австралійський дослідник та натураліст. Один із засновників пермакультури.

Біографія[ред. | ред. код]

Білл Моллісон народився у 1928 році в маленькому рибацькому селі Стенлі на Тасманії. Залишив школу в п'ятнадцять років, щоб допомагати в сімейній пекарні. Потім він став виходити в море на невеликому судні і займатися ловлею акул; до 1954 року Білл Моллісон освоїв безліч ремесел: він був лісником, мельником, мисливцем, натуралістом.

Білл вступив в CSIRO (Секція з нагляду за дикою природою) у 1954 році та протягом наступних дев'яти років працював біологом в найвіддаленіших куточках Австралії. Після того як Білл отримав диплом за спеціальністю біогеографія, його направили в Тасманійський університет.

Пермакультура[ред. | ред. код]

У 1972 році відбулася доленосна зустріч з Девідом Холмгреном, який був студентом Моллісона. Їх обох об'єднував  великий інтерес до взаємин між людиною та природними системами. З їх спілкування та взаємних садових експериментів народилась ідея «перманентної агрокультури», або «пермакультури», яка генетично зв'язана з ідеями різних дослідників 20-го століття.

Як Моллісон сам визначає це поняття, пермакультура — це «система дизайну, мета якого складається з організації простору, який займають люди, на основі екологічно доцільних моделей». При цьому його розробки стосуються не тільки вирощування їжі, а й будівель та інфраструктури, а також всіх компонентів навколишнього світу.

Як вважає англійська письменниця Емма Чепман про сучасний стан пермакультури: «Фактично зараз це перетворилось в цілу дизайн-філософію, а для деяких людей в філософію життя взагалі. Її центральною темою є створення систем, які забезпечують людські потреби, використовуючи безліч натуральних компонентів та черпаючи натхнення у природних екосфер».

Залишивши університет у 1978 році, Білл всю свою енергію присвятив удосконаленню системи пермакультури і розповсюдженню її ідей та принципів по усьому світу. Він навчав тисячі студентів і брав участь у створені більшості статей, навчальних курсів та рекомендацій для проектів будівництва ферм, реорганізації великих міст та місцевих органів самоуправління.

Білл Моллісон є виконавчим директором Інституту Пермакультури (знаходиться в Новому Південному Уельсі, Австралія), який був заснований у 1979 році для освіти студентів усього світу практичному дизайну.

Бібліографія[ред. | ред. код]

  • Пермакультура-1: Постійне Сільське господарство для населених пунктів — у співавторстві з Девідом Холмгреном (1978)
  • Пермакультура-2: Практичний дизайн для міста та села в перманентному сільському господарстві (1979)
  • Пермакультура — Керівництво дизайнера (1988)
  • Введення в пермакультуру (1991) [Архівовано 22 березня 2018 у Wayback Machine.]
  • Книга по пермакультурі ферментів та їжі людини (1993)
  • Подорож у мріях: Автобіографія (1996)
  • Шлях Пермакультури: практичні кроки з направлення до створення самопідтримуючого світу — у співавторстві с Гремом Беллом (2005)
  • Кмітливий дизайн пермакультури — у співавторстві з Дженні Аллен (2006)

Примітки[ред. | ред. код]